A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Michelangelo, kimdir
Michelangelo kimdir

Michelangelo kimdir

 am adı ile Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni; 6 Mart 1475 ve 18 Şubat 1564 tarihleri arasında yaşamış, İtalyan kökenli, dünyaca ünlü ressamdır. Rönesans dönem ressamı, heykeltıraşı, şairi ve mimarıdır.

 

1475 senesinin mart ayında, İtalya’nın Arezzo/Toskana Bölgesi yakınlarında doğmuş, Floransa’da büyümüştür. Henüz 6 yaşında iken annesinin vefatını yaşaması üzerine, 13 yaşına bastığında, Rönesans ressamı Domenico Ghirdaio’nun yanına gönderilir. Ünlü İtalyan ressamın yanında eğitime başlar.

Sadece resimle değil, sanatın diğer dalları ile de ilgilenen yetenekli ressam Michelangelo, aynı zamanda ölümsüz heykelleri ile de tanınır. En ünlü eseri olan Davud’un heykelini, 26 yaşında iken tamamlamış ve heykeltıraşlık alanında ismini büyük kitlelere duyurmuştur. Bu heykeli yapmak için 5 buçuk metrelik bir mermer kütle kullanmıştır. Davud heykelini yaptığı süreçte, mermer kütlenin yanına bir baraka inşa etmiştir ve gece gündüz aralıksız bir şekilde çalışarak bugün bütün dünyanın bildiği Davud heykelini tamamlamıştır. Çocuk kral Davud, Rönesans sanatının en önemli eserlerinden biridir. 1501 yılında başlayıp, 1504 yılında bitirdiği bu eser, Michelangelo’’nun en iyi heykellerinden biri olmakla birlikte, Rönesans sanatının heykel alanındaki başyapıtı kabul edilir. Heykeltıraşlıkta usta olabilmek için çok çalışan ve klasik sanatın bütün tekniklerini bilen Michelangelo, insan vücudunu kusursuz olarak yansıtabilmek için kadavralar üzerine çalışmış ve insan bedenini incelemiştir. Heykellerindeki gerçeklik ve kusursuzluk, belki de bundan kaynaklanmaktadır. Davud heykeli, bugün Floransa’’nın sembolü olma özelliğini taşır.

4471_kiyamet_gunu-michelangelo

1505 senesinde, Papa II. Julius tarafından Vatikan’daki Sistine Şapeli’’nin tavan resimlerini yapması ile görevlendirilir. Bu iş, Michelangelo’nun en büyük ve önemli başarılarından biridir. Sanatçı, yaklaşık 4 yıllık bir çalışma sonucu tavan resimlerini tamamlar. 1519 yılında, Lorenzo de Medici ve Nemours Dükü Giuliano’nun mezarlarının bulunduğu kiliseyi, bu kişileri ölümsüzleştirmek adına heykelleri ile süsler.

1534 yılında ise, Papa III. Paulus, Michelangelo’ya, Sİstine Kilisesi’nin duvarlarını bir Kıyamet Günü canlandırması yapma görevi verir. Sistine Kilisesi’nin sunak bölümündeki duvara, Kıyamet Günü tasvirini yapan Michelangelo, bu günlere kadar ünü uzanan Meryem’in Göğe Yükselişi, İsa’nın Vaftizi ve Musa’nın Hükmü fresklerini ustalıkla tamamlar.
18 Şubat 1564 tarihinde, 88 yaşında iken dünyaya veda eden başarılı ressam ve heykeltıraş, hayatının son yıllarını Roma’da bulunan Aziz Peter Kilisesi’’nin mimarı olarak geçirmiştir. Yaşamı boyunca kendi tarzı ile eserler veren Michelangelo, resimlerindeki doğallık, gerçekçilik ve perspektif ustalığının yanı sıra; onlarca resim, fresk ve heykele hayat vermiş Roma’’nın yeniden inşa edilmesinde ve düzenli bir şehir kurulmasında büyük emek harcayarak mimarlık alanında da adından söz ettirmiştir.

Michelangelo’’nun yaşadığı dönem, Rönesans dönemidir. Bu yıllarda, başarılı ve alanlarında yetkin ressamlar, heykeltıraşlar ve mimarlar büyük eserler vermiştir. Michelangelo kadar ünlü, Rafael ve Leonardo da Vinci gibi isimler bu dönemdeki en önemli sanatçılardandır.