A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Metalurji, ve, Malzeme, Mühendisliği
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bileşiminde metal bulunan maden filizlerinden metal ve alaşımlarının elde edilmesi ve bunların belli işlemlerden geçirilerek endüstrinin istediği hammadde haline getirilmesi, plastik ve seramik gibi metal olmayan maddelerin elde edilmesi ve işlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapılır. Kamu ve özel sektöre ait demir, çelik, alüminyum ve döküm fabrikalarında çalışılabileceği gibi standartlar, tasarımlar vs. Konularda bürolarda çalışılabilir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Programının Amacı : Metalurji ve malzeme mühendisliği programının, bileşiminde metal bulunan maden filizlerinden metal ve alaşımlarının elde edilmesi ve bunların belli işlemlerden geçirilerek endüstrinin istediği hammadde haline getirilmesi, plastik, seramik gibi metal olmayan maddelerin elde edilmesi ve işlenmesi konularında eğitim yapar.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Metalurji ve malzeme mühendisliği programında eğitim süresi 4 yıldır. Metalurji mühendisliğinin, mühendisliğin diğer bütün dallarında olduğu gibi, fizik, kimya ve matematikle yakın ilişkileri vardır. Öğretimin birinci yılında temel bilimlere ilişkin dersler okutulurken diğer yıllarında demir-çelik ve demirden metal üretimi, toz metalurjisi malzeme muayeneleri, ışıl işlemler, alaşımlar gibi alana özgü konular, kuramsal ve uygulamalı olarak verilir. Ayrıca yaz stajı da zorunludur.
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği için Gereken Nitelikler : Metalurji ve malzeme mühendisliği programına girmek isteyenlerin üstün bir genel akademik yeteneğe özellikle sayısal düşünme, uzay ilişkilerini görebilme, tasarım yeteneklerine sahip; kimya, fizik, matematik ve yerbilimlerine ilgili ve bu alanlarda iyi yetişmiş olmaları gerekir. Metalurji endüstrisi bir ağır endüstri olduğundan iş yerinde erkekler tercih edilmektedir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Programının Bulunduğu Üniversiteler ve Fakülteler :

ORTA DOĞU TEKNİK MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
KOCAELİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
İSTANBUL TEKNİK KİMYA-METALURJİ FAKÜLTESİ
MARMARA MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
YILDIZ TEKNİK KİMYA-METALURJİ FAKÜLTESİ
İSTANBUL MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
DOKUZ EYLÜL MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
KOCAELİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
OSMANGAZİ MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
KOCAELİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
SAKARYA MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
FIRAT MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
CUMHURİYET MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
GAZİOSMANPAŞA TURHAL MESLEK YÜKSEKOKULU
CUMHURİYET DİVRİĞİ MESLEK YÜKSEKOKULU
GAZİANTEP GAZİANTEP MESLEK YÜKSEKOKULU
KOCAELİ KOCAELİ MESLEK YÜKSEKOKULU
KOCAELİ GEBZE MESLEK YÜKSEKOKULU
SAKARYA SAKARYA MESLEK YÜKSEKOKULU

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Bu programı bitirenlere "Metalurji Mühendisi" ünvanı verilir. Metalurji ve malzeme mühendisleri, her hangi bir tür malzemenin üretimi için gerekli planları yapar ve uygulanmasını denetler. Ayrıca, herhangi bir mühendislik tasarım gurubunun üyesi olarak, malzeme seçme, önerme ve malzeme kullanımının denetimini yapar; yeni ve özel amaçlara yönelik malzemeler tasarlar. Metalurji ve malzeme mühendisleri yaptıkları işin türüne göre büroda veya gürültülü, tozlu sıcak fabrika ortamında çalışırlar.

Metalurji ve Malzeme Mühendislerinin Çalışma Alanları : Metalurji ve malzeme mühendisleri, aşağıda verilen alanlarda faaliyet gösteren kamu veya özel sektör kuruluşlarında çalışabilecekleri gibi kendi işlerini kurma imkânına da sahiptirler. Entegre demir ve çelik fabrikaları; çelik fabrikaları, demir dışı metal ve alaşım fabrikaları; dökümhaneler; haddehane ve metal şekillendirme tesisleri; ısıl işlem tesisleri, makine ve imalat endüstrisi; elektrik ve elektronik endüstrisi; kimya, petrokimya, petrol, maden ve inşaat endüstrisi; askeri amaçlı endüstriler; her türlü mühendislik malzemesinin seçimini, test edilmesini ve gerektiğinde yeni malzemelerin geliştirilmesini gerektiren alanlar; yapısal ve elektronik seramik, refrakter ve cam üretimi veya tasarımı yapan veya bunları kullanan işletmeler; çeşitli araştırma laboratuvarlarıdır.


  Ad Soyad
  Yorum