A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Menekşe, Nedir, , Çeşitleri, ve, Özellikleri, Nelerdir,
Menekşe Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Menekşe Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Menekşe, birçok evin ve bahçenin köşelerini süsleyen, renkli, bakımı kolay ve güzel bir çiçektir. Genelde oldukça uzun ömürlü olan menekşe kimi zamanlarda dönemsel olarak yaşamaktadır.

Dünyanın birçok yerinde yetişebilen bir çiçek olması ile birlikte genellikle büyük çoğunluğu Kuzey Yarımkürede yetişmektedir. Bunun yanında makul miktarlarda da Hawai ve Güneydoğu Asya bölgelerinde yetişebildiği görülmektedir. Menekşenin yetişebilmesi ve yaşayabilmesi için aydınlık ortamlara ihtiyacı vardır. Doğada bilinen 400 ila 500 arasında çeşidi bulunmaktadır. Yetiştirilmesi için gerekli şartlar sağlanıldığında çok güzel bir çiçeklenmeye şahit olabilirsiniz. Çok sık gübreleme gerektirmeyen menekşe bitkisi bu nedenle evde bakımı kolay olan bitkilerdendir.

Dilediğiniz renkte edinebilirsiniz ama en güzeli çiçeğin kendi isminden olan menekşe rengidir. Evinizin dekorunda, yemeklerde ve bitki çaylarında kullanılması bakımından uygun, çok yönlü bir çiçektir.

?

Menekşe Nedir?

Menekşegiller familyasından olan Viola cinsini meydana getiren bitki türlerinin ortak ismine menekşe adı verilir. Çoğunlukla saksılarda yetiştirilmekte olan bitkinin yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Doğal olarak aydınlanan bölgelerin gölge alanlarında ve nemli ortamlara yetiştirilmektedir.

Menekşenin Özellikleri Nelerdir?

Menekşelerin birçoğu genellikle uzun ömürlü bitkilerdir. Ancak kimi zaman dönemlik olarak yaşayabildikleri görülmüştür. Bitkinin yaprakları, kalp biçimine benzer ve düzensiz şekildedir. Çiçekleri ise oldukça asimetrik bir görünüm içerisindedir. Diğer çiçeklerden de bu asimetrik çiçekler sayesinde ayrılmaktadır. Çiçeğin rengi ise kendi isminden gelen menekşe rengindendir ama kimi zaman mavi, beyaz, sarı, pembe gibi renkleri de mevcuttur. Çiçek sayısı fazlacadır ve çok hoş bir görünüm sağlar. Genellikle bahar ve yaz dönemlerinde çiçek açmaktadır.

Menekşe Nerelerde Kullanılmaktadır?

Menekşe bitkisi yemek yapımında ve tıp alanında kullanılmaktadır. Yemek yapımında özellikle tatlılarda sıklıkla kullanılır. Sufle, krema gibi tatlılarda tat vermek amacıyla kullanılmaktadır. Taze yapraklar, çiğ olarak tüketilebileceği gibi pişirilerek sebze yemeği olarak da tüketilebilir. Çiçek kısımları ve yaprakları C ve A vitaminlerince zengindir. C vitamini içermesi bakımından da antioksidandır. Yemeklerin yanında likör içkisi hazırlanırken de tat vermek amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Tıp alanında ise Çin bitki çaylarının içinde kullanılmaktadır. Antioksidan olduğu için belirli ölçülerde tüketmek faydalıdır.

Menekşe Nasıl Yetiştirilir?

  • Işıklandırma Şartları: Menekşe çiçeği, ışıklı ortamlardan hoşlanmaktadır ama direkt güneş ışığına maruz kalmaması gerekir. Gölge alanlarda yetişmesi gerekmektedir. Çiçeklenebilmesi açısından doğrudan olmayan ışıklı ortamda yer alması gerekir. Sabah güneşi alan pencere önleri, yapay ışık alan bölgeler olabilir.
  • Sulama Şartları: Menekşe bitkisi nemli ortamları sevdiğinden; toprağın sürekli nemli kalması gerekmektedir. Alt kısımdan sulanması halinde devamlı olarak su ilave etmek gerektirmez. Böylece alt tabakadan ihtiyacı olan suyu her zaman alabilir. Alt hazne doldurulursa; ortalama olarak 2 hafta kadar sulama gerekmez. Sulama yapılırken; yapraklarına ve çiçeklerine su değmemesine özen göstermeniz gerekir. Değmesi halinde ise lekelenmelere neden olabilir hatta yaprakların ölmesine bile sebebiyet verebilir.
  • Gübreleme: Çiçeğin gübrelenmesi sürekli gerekli değildir ama ihtiyaç duyulduğu zamanlarda ve mevsiminde gübreleme yapmak; bitkinin çiçeklenmesinde artış sağlamaktadır.
  • Sıcaklık Şartları: Oda sıcaklığında olacaksa 20 ila 25 derece civarı uygun ısıdır. Dışarıda yetişmesi durumunda soğuk havalarda ve yaz kurağında içeri almak gerekir. Nem oranının %80 civarında olması gereklidir. Gece vakitlerinde düşen hava sıcaklığına 18 dereceye kadar tahammül edebilme yetisine sahiptir. Çok sık ve yüksek derecelerdeki sıcaklık değişimlerinden uzak tutulması gereklidir.
  • Dikim Önerisi: Direkt olarak saksı içerisine dikilmesi en uygunudur. Bununla beraber köklenmemiş yapraklar, suyun içerisinde de yetişebilmektedir.
  • Saksılara Ayrılması: Menekşe çiçeği, fazla saksıya ayrılabilmektedir. Yaprak boyları en az 2 ila 3 cm sapı kalabilecek şekilde kopartılmalıdır. Yaprak kısmının dörtte biri toprağın altında kalacak şekilde dikimi yapılır. Yeni toprakta tıpkı yetiştirilmesinde olduğu gibi nemli tutulmalıdır. Bu yeni süreç su dolu bir kabın içerisinde de geçebilir. 6 ay geçtikten sonra eskiden olduğu gibi menekşe bitkisi haline gelecektir.

 

Menekşenin Çeşitleri (Türleri) Nelerdir?

Menekşenin birçok türü bulunmaktadır. En bilinen menekşe çeşidi hercai menekşesidir. Diğer türlerden yaklaşık 20 tanesi ülkemizde yetişebilmektedir. Afrika menekşesi, hercai menekşe, bardak menekşesi, Japon küpesi, mor menekşe bilinen bazı menekşe türleridir.

  Ad Soyad
  Yorum