A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Mandrake 9x Kurulum anlatimi

Mandrake 9x Kurulum anlatimi Sal Agu 12, 2003 8:20 am      

--------------------------------------------------------------------------------

Mandrake 9X Linux kurulumu

Merhaba arkadaslar. Size kolay ve net olarak Mandrake Linux 9X kurulumunu anlatacagim. Öncelikle Elimizdeki 3 CDmizi hazir edelim. Simdi basliyoruz.

1 ) Ilk önce bios ayarlarinda Botun cd-rom"dan görüp görmedigine bakiniz. Genellikle bilgisayarlarimiz Bootu floopy"den olur ve cd-rom"u okumaz ve onun için Mandrake kurulum sihirbazina giris yapamazsiniz.

2 ) Mandrake Linux birinci cdnizi takiniz. Isterseniz bilgisayariniz açilirken hemen koyarsiniz yada cdyi takip bilgisayarinizi yeniden baslatirsiniz.

3 ) Bilgisayariniz açildiktan sonra Mandrake kurulum sihirbazi gelmeden önce IDE ve HDD , bilgisayarinizin bagli donanimlari kontrol edecektir. Bu islem bir dakika sürebilir.

4 ) Bu islem bittikten sonra Mandrake kurulum asistani gelecektir. Ve kurulum basliyor.

Ilk birinci adimda kuracaginiz paket sunulacaktir.

Önerilen Paket : Daha az kurulum seçenekleri ve daha kolay yapilandirmaniz için seçebilirsiniz.

Uzman Paket : Daha çok kurulum seçenekleri ve uzmanca yapilandirmaniz için seçebilirsiniz.
Seçtiginiz Önerilen Pakette Linux açilis disketi olusturulmuyor, ama uzman pakette yapabilmeniz mümkün.

Ikinci adimda ise hangi dili kullanmak istiyorsaniz seçiniz ve devam ediniz.

Üçüncü adimda ise kullanmak istediginiz klavye türünü seçiniz ve devam ediniz.

Dördüncü adimda ise Mouse ayarlari otomatik görüp ve geçiyor.

Besinci adimsa ise en önemli olan Hdd Bölümleme. Burada kurulu olan eski isletim sistemini kaldirabilir yada hdd"nizdeki bos alana linux?inizi kurabilirsiniz. Yukaridaki bölümleme tablosunda göreceksiniz ve beyaz görünümlü bos alanina kurabilirsiniz. Ve devam diyoruz.

Altinci adimda ise uygulama paketleri seçiyorsunuz. Mesela kullanacaginiz metin editörleri , KDE tasarim araçlari , Apache Server ve bunun gibi. Ve devam ediyoruz oldugu gibi..

Yedinci adim ise sistem kurulumu, sistem hizina göre 20 dakika yada 40 dakika sürebiliyor bittikten sonra devam ediyoruz.

Sekizinci adim ise en önemli adim. Bu islemde bilgisayarinizin en yüksek ve en yetkili kullanici sifresini yani root sifresini belirleyeceksiniz. Onun için gireceginiz sifre çok zor ve unutmayacaginiz sifre olsun.

Dokuzuncu adim normal kullanici ve sifrenizi belirliyorsunuz. Bu normal kullanici sisteme zarar vermediginden dolayi rahatlikla ekleyebilirsiniz.

Onuncu adim bilgisayarinizin donanim ayarlarini yapacaginiz bölüm. Bu bölümde Network Ethernet ve Modem ayarlarini yapiyorsunuz. Eger modem ile baglaniyorsaniz Modem seçenegini lütfen seçiniz. Ve devam ediyoruz.

Onbirinci adim bilgisayarinizin sunucu adi. Örnek olarak bilgisayarim.siteismim.com gibi belirliyorsunuz ve devam ediyoruz.

Onikinci adim Görüntü pixel ayarlari , Printer ayarlari , Ses karti ayarlari , Ekran karti ayarlarini yapacaksiniz.

Görüntü ayarlari : 800 x 600 yada 1024 x 768 olarak belirleyebilirsiniz.

Printer ayarlari : Bilgisayariniza bagli olan printeri seçeneklerden bulabilir yükleyebilirsiniz. Driverine gerek yok

Ses karti ayarlari : Burada bir ISA ses kartiniz varmi sorusunu soracak ve sizde evet seçenegini seçerek kuracaktir ama sisteminiz açildiginda ses çikmayacaktir. Onun için konsola girip asagidaki komutlari yapmaniz gerekecektir.
Su komutu konsolda root olmaya yarar. Snd config ise ses kartini tanitir.

Alinti:
"" su ""

# sndconfig


Ekran karti ayarlari : kendisi otomatik görüyor ama 3D için internetten tanitmak için bilgi alabilir yada ben size yardim edebilirim.

Onüçüncü adim internetten dosya indirmek istermisiniz soruyor ama bu soruya hayir diyerek seçin ve son kez devam ediniz ...

Sonuncu adim kurulum tamamlandi lütfen cdnizi çikartiniz.

Ve hayirli olsun diyorum.. bu doküman ALper K.... tarafindan 21 / 12 / 2004 tarihinde yazilmistir. Izinsiz alinmasi yada baska sitelerde kaynak verilmeden yayinlanmasi yasaktir. Lütfen emegimize saygi gösteriniz.
 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum