A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Maliye
Maliye

Maliye Kamu sektöründe ve özel sektörde mali konulara ilişkin sorunlara, bilimsel yöntemlerle gerekli çözümleri geliştirecek elemanlar yetiştirilir. Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Merkez Bankası, Kamu İktisadi Teşebbüsler, DPT, Mahalli idareler, Sayıştay yanında bankalarda ve özel sektörün değişik kuruluşlarında çalışılabilir. Ayrıca büro açarak serbest de çalışılabilmektedir. Maliye programında, Maliye konusunda çalışacak ara insan gücü yetiştirmek amacıyla eğitim yapılır. Mezunlar, devlet sektöründe özellikle Maliye ve Gümrük Bakanlıkları’nda çalışma imkânına sahiptirler. Maliye yüksek okulu mezunları, özel sektöre ait kuruluşların mali birimlerinde çalışabilecekleri gibi serbest de çalışabilirler.

Maliye Programının Amacı : Maliye programında, maliye konusunda çalışacak ara insan gücünü yetiştirmek amacı ile eğitim yapılır.
Maliye Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Maliye programında kamu maliyesi, vergi hukuku, muhasebe, hukuk, işletme ve matematik gibi dersler okutulur. Dersler, maliye ve özellikle vergi hukuku ağırlıklıdır.

Maliye için Gereken Nitelikler : Maliye programında öğrenim görmek isteyenlerin genel akademik yetenek yanında, sayısal yeteneğe sahip dikkatli ve titiz kimseler olmaları gerekir. Maliye ve Gümrük Bakanlığı bu programda okuyan öğrencilere burs vermektedir.

Maliye Programının Bulunduğu Üniversiteler ve Fakülteler :

ANKARA SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ
HACETTEPE İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
MARMARA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
İSTANBUL İKTİSAT FAKÜLTESİ
ULUDAĞ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
GAZİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
DOKUZ EYLÜL İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
ANADOLU İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
PAMUKKALE İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
CELAL BAYAR İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
AKDENİZ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART BİGA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
ADNAN MENDERES NAZİLLİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
OSMANGAZİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
KARADENİZ TEKNİK İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
DUMLUPINAR İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
SÜLEYMAN DEMİREL İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
AFYON KOCATEPE İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
ZONGULDAK KARAELMAS ÇAYCUMA İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
SÜLEYMAN DEMİREL İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
KARADENİZ TEKNİK İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

Maliye Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Maliye programını bitirenlere "Maliye Meslek Elemanı" ünvanı verilir. Maliye meslek elemanları vergi ile ilgili alanlarda ara eleman olarak görev yaparlar.

Maliye Meslek Elemanlarının Çalışma Alanları : Maliye Mezunları, devlet sektöründe özellikle Maliye ve Gümrük Bakanlığında çalışma imkânına sahiptirler. Maliye meslek yüksekokulu mezunları, özel sektöre ait kuruluşların mali birimlerinde çalışabilecekleri gibi serbest de çalışabilirler.