A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Maden
Maden

Maden Maden programı, maden cevherinin bulunması, çıkartılması ve işlenmesi konusunda ihtiyaç duyulan ara elemanı yetiştirir. Maden programını bitirenler, devlete veya özel sektöre ait maden işletmelerinde görev alabilir.

Maden Programının Amacı : Maden programı maden cevherinin bulunması, çıkartılması ve işlenmesi konusunda ihtiyaç duyulan ara elemanı yetiştirir.

Maden Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Maden programında matematik, mekanik, genel kimya, jeoloji ve topografya ve teknik resim dersleri; ikinci yılda ise maden işletmesi, cevher hazırlama, maden makineleri gibi dersler okutulur. Ayrıca öğrencilerin staj yapma zorunluluğu da vardır.

Maden için Gereken Nitelikler : Maden bölümünde eğitim görmek isteyen bir kimsenin genellikle kapalı yerlerde (yeraltı) çalışacağını göz önünde bulundurması gerekir. Bu kişi, aynı zamanda işçi ile maden mühendisi arasındaki iletişimi sağlayacağı için kişiler arası ilişkilerde de başarılı olmalıdır.
Maden Programının Bulunduğu Üniversiteler ve Fakülteler :

İNÖNÜ HEKİMHAN MESLEK YÜKSEKOKULU
BALIKESİR BALIKESİR MESLEK YÜKSEKOKULU
CUMHURİYET SİVAS MESLEK YÜKSEKOKULU
İNÖNÜ MALATYA MESLEK YÜKSEKOKULU
ZONGULDAK KARAELMAS ZONGULDAK MESLEK YÜKSEKOKULU
TRAKYA KIRKLARELİ MESLEK YÜKSEKOKULU
ANADOLU BOZÜYÜK MESLEK YÜKSEKOKULU
CELAL BAYAR SOMA MESLEK YÜKSEKOKULU
FIRAT KEBAN MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇUKUROVA KARAİSALI MESLEK YÜKSEKOKULU
BALIKESİR BALIKESİR MESLEK YÜKSEKOKULU
DOKUZ EYLÜL TORBALI MESLEK YÜKSEKOKULU

Maden Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Maden programını bitirenlere "Maden Teknikeri" ünvanı verilir. Maden teknikerleri kömür ve diğer madenlerin yeryüzüne çıkarılması için kuyuların ve galerilerin açılması, madenlerin işletilmesi için gerekli işlemleri, maden mühendisinin gözetim ve denetimi altında yürütür.

Maden Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Maden programını bitirenler devlete veya özel sektöre ait maden işletmelerinde görev alabilirler.