A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Linux Komutları Ve Kısa Bilgiler

Linux Komutları Ve Kısa Bilgiler

# cd
Change Directory kelimelerinin ilk harfleri. Dos da oldugu gibi dizin degistirmeye yariyor. Misal cd /mnt dersiniz oraya gecersiniz.

# mount
Dosya sistemlerini mount etmeye yariyor. Misal # mount /dev/hda1 /mnt dediginizde hda1 partition i mnt dizinine mount edilir.

# umount
Mount ettiginiz dosya sistemini un mount eder.

# cp
Copy/Paste komutu. Örnek; # cp dosyaismi /home/tux derseniz o dosya belirttigimiz dizine yani /home/tux a kopyalanır.

# mv
Move. Dosyalari taşımak için kullanilir. Bu sefer kopyalamak yerine direk oraya taşırsınız. Örnek cp ile ayni.

# mkdir
Make Directory. Dizin oluşturmaya yarar. Örnek; # mkdir /home/tux/yenidizin derseniz. tux altinda yenidizin diye bir klasör oluşur.

# rm
Remove. Dosya yada dizin silmek için. Örnek # rm dosya1 dediginide dosya1 silinir.

# lsList. Dos daki dir komutu ile ayni işlevde. İçinde bulundugunuz dizinin içerigini gösterir.

# pwd
print name of working directory. İçinde bulundugunuz dizini gösterir.

# df
Disk kullanimi hakkinda bilgi verir. Ne kadar kullanimda, ne kadar bos yer var gibi.

# free
Ne kadar RAM ve swap kullandiginizi gösterir.

# locate
Dosya yada dizinin yerini belirlemekte kullanılır. Örnek; # locate dosyaismi

# updatedb
locate komutunun kullandigi database i günceller.

# chmod
Dosya yada dizinin izinlerini değiştirmek için kullanilir. Örnek # chmod 755 dosya2 derseniz dosya2 nin izinleri 755 olur.

# head
Bir text dosyasinin ilk satirlarini görmenizi saglar. Kac satir görmek istediginizide belirtebilirsiniz. Örnek head -10 dosya3.txt derseniz dosya3.txt nin ilk 10 satirini gösterir.

# tail
Head den farkli olarak txt nin son satirlarini gösterir.

# man
Herhangi bir komut ile ilgili manual’i yani kullanim klavuzunu gösterir. Örnek; # man tail

# clear
Konsol ekranini temizler..

# top
Kullanimda olan programlari listeler, ne kadar memory kullandiklarini yazar, islemci istatistiklerini gösterir vb.

# ps
Process Status. PID ( Process ID ) leri ile birlikte kullanimda olan programlari listeler. #ps -au derseniz all users-bütün kullanicilar için process leri verir.

# su
Super User. konsolda root haklariyla oturum acmanizi saglar.

# passwd
Şifre değiştirmek için kullanilir. root iseniz ve baska bir kullanicinin şifresini değiştirecekseniz #passwd kullaniciadi seklinde kullanmalisiniz.

# whoami
Kullanici isminizi görüntüler.

# date
Tarihi ve saati gösterir.

# reboot
Sistemi yeniden baslatir.

# lsmod
Yüklü olan kernel modüllerini gösterir.

# tar -zxvf dosyaismi.tar.gz
.tar.gz yada .tgz uzantili sıkıştırılmış dosyaları (tarball) açmanızı saglar. Örnek; # tar -zxvf dosya4.tar.gz

# tar -xvf dosyaismi.tar
.tar uzantili tarball lari acmanizi saglar.

# gunzip dosyaismi.gz
.gz veya .z uzantili sıkıştırılmış dosyalari acmanizi saglar.

# shutdown
Sistemi kapatir. Lakin parametre girmeniz gerekir. -h halt anlamina gelir sistem kapanir. -r reboot anlamina gelir.Sistemi o anda kapatmak için # shutdown -h now yazmaniz yeterli.

Linux dünyasına girdiğiniz zaman en çok karşılaşacağınız kelimeler aşağıdakilerdir. Herşeyden önce bunları okumanız lazım Linux öğrenmek için.

GNU GPL: Serbest yazılım modeline verilen genel bir isim. Ilk defa Richard Stallman tarafından ortaya atılan bu kavram ,yazılımın açık kaynak kodlu olmasını öngörüyor. Böylece istiyen herkes açık kaynak kodunu inceleyip , daha gelişmiş ,özgün , üretken , dinamik çalışmalarda bulunabiliyor. GNU lisansı aynı zamanda yazılımı dağıtma hakkıda veriyor. Bunalrı yaparken sizden istenen tek şey yazılımın kaynak kodunuda dağıtmanız.

KDE : Ilk defa 1994 yılında geliştirilmeye başlanan KDE , Linux altındaki 20’den fazla pencere yöneticisinden sadece birisi. KDE’nin gelişmiş alt yapısı ve sürükle-bırak teknolojisi onu en moda masa üstü haline getirmiş durumda. KDE ayrıca 2.0 sürümü ile şu sıralar çıkarılmaya hazırlanıyor.Vee tamamen türkçe olucak.KDE nin web sayfası : a rel="nofollow" href="http://www.kde.org/" target=_blank>www.kde.org

GNOME : Tıpkı KDE gibi gelişmiş grafik ortamı ve özellikle kolayca yapılandırılabilir menüleriyle en büyül alternatiflerden biri GNOME , ilk defa Miguel De Icaza tarafından geliştirilmeye başlanmıştır.GIMP için yazılan Gtk kütüphanesi gelişmiş bir hale gelince bir program için yazılan kütüphane şimdi GNOME için kullanılır olmuş. GNOME hakkında daha fazla bilgiye a rel="nofollow" href="http://www.gnome.org/" target=_blank>www.gnome.org
adresinden ulaşabilirsiniz. GNOME ’ nin türkçeleştirilmesi hala devam etmektedir.

Kernel (Çekirdek) : Aslıda LinuX ,pek çok kullanıcının kafasında maasüstüyle ,uygulama yazılımlarıyla , sunucu programlarıyla komple bir işletim sistemi olarak girmiş durumda. Ancak durum bundan biraz farklı.LinuX sistemin yönetimini ele alan çekirdeğinm adına deniyor.Derlenmiş hali yaklaşık 500 KB tutan çekirdek ,kaynak kodlarıyla sıkıştırılmış halde 20MB den fazla yer kaplıyor. Bukadar alanda tüm donanım sürücüleride bulunuyor.

GIMP ( GNU Image Manipulation Program ) : GIMP , Linux altında en gelişmiş serbest yazılım grafik programıdır. Photoshop’a çok benzer, daha önce Photoshop kullananlar GNU GIMP ’ e kolayca alışabilirler.Gimp hemen hemen tüm büyük dağıtımlarla birlikte gelir.GIMP hakkında daha geniş bilgi almak için web sayfasına ( a rel="nofollow" href="http://www.gimp.org/" target=_blank>www.gimp.org
) göz atmanız yeterli.

CopyLeft : Copyright’ın tam tersi şekilde bir yazılımın istenildiği gibi kopyalanabileceğini , kaynak kodunun serbestçe dağıtılabildiği yazılım lisansına verilen isim. Bu serbest lisans böylece bilgiyi daha geniş kitlelere , çok daha kısa sürede yaymak için birebir bir formül haline getiriyor. Aslında GNU GPL ’nin diğer adı da CopyLoeft ’tir.

Root : Sistemdeki en yetkili kullanıcı , bir başka deyişle sistmin imparatoru. Linux işletim sistemini yönetmek için root kullanıcısı parolasına gerek vardır.Genellikle ağ servisleri , sistem servisleri , kullanıcı açma ve kapama , yedekleme yapma için tüm işlemler root kullanıcısının görevidir ve sistemin tüm sorumluluğuda bu kullanıcıdadır.

Compilation ( Derleme ) : Kaynak kodun çalıştırılabilir şekle getirmesine denir. Eğer bir linux yazılımını kaynak kod halinde almışsanız , öncelikle kullanıma sokmak ve makinanın anlayabileceği dile dönüştürmek için bunu derlemelisiniz. Derlemek için pek çok araçlar bulunur. Bunların tamamı elinizdeki Linux cdsinde vardır. Normalde Linux kurmak ve kullanmak için C bilmek yada derleme yapmak zorunda değilsiniz. Bu işlemler sadece çok ileri düzey kullanıcılar içindir.

PHP : PHP, ASP’ten %60 ila %300 daha hızlı çalışan, Oracle, MySQL, Sybase, Informix gibi veritabanlarıyla bağlanabilirlik özellikleri olan bir web geliştirme aracıdır. Kendi dilini kullanarak etkileşimli web sayfalarını kolayca PHP ve Apache ikilisiyle hazırlayabilir, daha fonksiyonel bir elektronik iş ortamı oluşturabilirsiniz. Türkiye PHP kullanıcıları listesi sayfasına göz atmak için a rel="nofollow" href="http://www.php.org.tr/" target=_blank>www.php.org.tr
adresine tıklayın

HOWTO : HOWTO belgeleri, neredeyse Linux’un ilk çıktığı senelerden beri var. Yaklaşık 100 HOWTO belgesinden her biri sistem yönetimi, ağ, kullanıcı yönetimi ya da daha basit konuları ele alıyor ve örneklerle anlatıyor. Bunların yanında sistem ve ağ yönetimi, sistem güvenliği, çekirdek yapısı, modül programlama gibi çeşitli konuların ayrıntılarıyla açıklandığı kitaplar da HOWTO belgeleri kapsamında yeralıyor. HOWTO belgelerinin yurtdışı adresi a rel="nofollow" href="http://www.linuxdoc.org/" target=_blank>www.linuxdoc.org


 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum