A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Linux Kernel 2.6.28’ın En İyi 5 Özelliği

Linux Kernel 2.6.28’ın En İyi 5 Özelliği Yeni yıl hediyelerinizi karıştıracak olursanız göreceksiniz ki Linus Torvalds’tan gelen güzel bir hediye sizleri bekliyor, Linux kernel: Linux 2.6.28.

Bu yeni sürüm en son Linux Kernel teknolojilerini kullanıcılarına sunuyor. Bu yazımızda sizin için bu yeni sürümün getirdiği 5 önemli özelliği listeledik.

1- Ext4

Linux dosya sisteminin bir sonraki durağı olan Ext4 sonunda duyuruldu. Bu yeni sistem size daha büyük boyuttaki dosyalarla işlemler yapabilmenizi, daha hızlı girdi çıktı işlemler, disk üzerindeki verileri düzenleme(defragment) işlemleri gibi bir çok yeni özellik sunuyor.

 

Bu yeni dosya sisteminde diske veri yazma işlemleri hızlandırılmış. Bu sizin kişisel bilgisayarınızda çok fark edeceğiniz bir şey değildir, ancak eğer bir veritabanı sunucunuz varsa farkı kolaylıkla fark edebilirsiniz. Peki hız ne kadar değişir? Bu sorunun cevabı yaklaşık olarka %30 civarında.

 

2- Grafikler için GEM Bellek Yöneticisi

 

Linux artık a rel="nofollow" href="http://practical-tech.com/infrastructure/amd-partners-with-novell-to-open-source-ati-graphic-drivers" target=_blank>ATI
ve a rel="nofollow" href="http://www.nvidia.com/object/unix.html" target=_blank>NVIDIA
firmalarından artık grafik açısından destek almaya başladı. Eğer güncel bir grafik kartınız varsa bu kartın kendine özel bir belleği ve işlemcisi bulunuyor. Bu kartlarınızdan tam verim alamıyordunuz ançak yeni kernel bu sorunlara çözüm getiriyor.

 

Linux 2.6.28 ile beraber, GEM (a rel="nofollow" href="http://lwn.net/articles/283793" target=_blank>Graphics Execution Manager
) grafik kartınızın belleğini yöneten bir uygulama. Bu uygulama sayesinde grafikleriniz %50 daha hızlı çalışıyorlar.

 

Ancak GEM şu anda çok yeni bir teknoloji ve zamanla taşları yerine oturacaktır. Şu anda sadece Intel 915 chipsetine tam destek veriyor. Ancak diğer çiplere sahip kartlar üzerinde çalışmalar hızla yapılıp GEM içerisine dahil eidliyor.

 

3 – Disk Koruma

 

Laptupunuzu hiç düşürdünüz mü? Eğer şanslı izeniz makineniz çalışır ancak ya değilseniz?. Bu nedenle taşınabilir bilgisayar üreticileri düşmeye karşı koruma mekanizmalarını bilgisayarlar içerisine entegre ederler.

 

Bu işlem diskin yazma/okuma header(başlıklarını) başka bir yere taşıma ile yapılır. Eğer disk hızlı bir şekilde hareket ettiğini anlar ise bu teknolojiyi çalıştırır. Şimdiye kadar Linux’ta böyle bir teknoloji desteğini hiç duymamıştık. Ancak kernelin yeni sürümü ile artık bu destek bizleri bekliyor.

 

4 – Geliştirilmiş Sürücü Desteği

 

Linux üzerinde kullanmak istediğiniz bir araca bağlanmak istediğinizde sürücüler ile ilgili sorunlar yaşadınız mı? Kernel’in yeni sürümü ile artık kullanmasanızda kernel içerisinde bir sürücü grubu sizleri bekliyor. Bu sürücüleri istediğiniz zaman aktif hale getirebilecek ve kullanabileceksiniz.

 

5 – Network Yenilikleri

 

2.6.28 kernel, UWB (Ultra Wide Band) desteği, Kablosuz USB, UWB-IP, ve Nokia’nın Phonet Network Protocol teknolojilerini destekliyor. UWB ne kadar kullanılır gereklimi bilinmez ancak Kablosus USB’ler gelecekte kendilerinden sıkça söz ettireceğe benziyor. 

 

 

2.6.28 kernel yeniliklerle dolu, size tavsiyemiz bir an önce bu yeni sürüme geçmeniz ve keyfini çıkarmanızdır. Yada dağıtımızın bu yeni kernel sürümü ile oluşturacağı yeni sürümünü beklemenizi öneririz.
 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum