A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Linux’ta Program kurmak

Linux’ta Program kurmak

Linux"ta paket yüklemek ve güncellemek oldukça kolaydır. Redhat tarafından geliştirilen RPM (RedHat Package Manager) sayesinde o yazılıma ait bütün program dosyaları, dökümantasyon, veri dosyaları ve konfigürasyon dosyaları sistemimize yüklenebilir. Paketleri yüklemek kaldırmak ve güncellemek için RPM kolayca kullanılabilir. Verilecek tek bir komut ile bu çeşit işlemlerin herbirini kolayca yerine getirebiliriz. Ayrıca uygulamaların kaynak kodundan da yüklemesini yapabilirsiniz. Yapılandırma programcıkları kullanılarak oldukça kolay hale gelen bir sistemde 3 komut ile de bu işlemi RPM alternatifi olarak kullanabiliriz. Yapılandırma programcığı sistemimizi otomatik olarak algılar ve sistemimize özgü bir makefile dosyası yaratır. Daha sonra bu oluşturulan dosyadaki verilere göre diğer komutları kullanarak program kurma işlemini yerine getiririz. RPM paketlerine rpmfind.net adlı adresten tüm şimdiye kadar ortama sunulmuş RPM paketlerinin deposuna erişebilirsiniz. Freashmeat.net adresinde ise yeni çıkan ve gelişmekte olan paketlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca çeşitli açık yazılım üreten firmaların sitelerinden de RPM paketleri bilgisayarınıza indirebilirsiniz (oracle.com)

Red Hat Package Manager (RPM)RPM konfigürasyon, dökümantasyon, görüntü, örnek ve program dosyalarının yanı sıra bir uygulama tarafından kullanılabilecek bütün diğer dosyaları otomatik olarak yükleyen Windows kurulum sihirbazına oldukça benzer. RPM paketlerini yüklemek ve kaldırmak için bir kabuk komut satırında rpm komutunu kullanabilir ya da kpackage veya GnomeRPM gibi herhangi bir pencere-tabanlı RPM programından yararlanabiliriz. CD-ROM’larınızın üzerindeki RPM paketleri Linux için mevcut olan paket sayısı göz önüne alındığında sadece ufak bir kısmını temsil etmektedir. FTP sitelerinden daha fazla ve değişik RPM peketine kolaylıkla erişebilir ve sisteminizi güncelleyebilirsiniz. http://rpmfind.net/linux/RPM adresinde kapsamlı RPM paketi deposu bulabilirsiniz. CDROM’unuzdan bir yazılımı yüklemek için ise öncelikle RPMS dizinine geçmek ve sonra da istediğiniz paketi yüklemelisiniz. Erişmeye çalışmadan önce CDROM unuzu bağladığınızdan emin olun. Buradaki paketleri sisteminizdeki bir dizine yerleştirdikten sonra yüklemek için rpm komutunu yada bir grafik arayüzü kullanabilirsiniz. a>
K Desktop Paket Yöneticisi: kpackageKDE masaüstü, kpackage adı verilen oldukça güçlü ve kullanımı kolay bir RPM paketi yöneticisini içerir. Grafik ortamda komut satırında kpackage komutu ile sistemimizde K desktop yüklü olduğu sürece herhangi bir pencere yönetisinde başlatılabilir. Kpackage penceresinin sağ tarafında Properties ve File List adında sekmelere sahip iki tane panel vardır. Properties panelinde RPM paketindeki yazılımın sürüm numarası ve üreticiler de dahil olmak üzere birtakım bilgiler görüntülenir. File List panelinde ise yazılım paketinde yer alan dosyalar listelenir. Kpackage programını kullanarak yüklü paketleri görmek, yüklü olan bir paketi kaldırmak veya yeni paket kurmak oldukça kolaydır. Bir paketi yüklemek için, file menusunden open seçeneği ile dosyamizin olduğu dizinden dosyamizi seçili hale getiririz. Paketin güncellenmesi ve test edilmesi seçeneklerini de içeren bir installation iletişim kutusu görüntülenir. Halen yüklü olan paketler için update seçeneği belirir. Test seçeneği ile ise bir kurulum gerçekten yüklemeden test edilebilir.

KDE ve Gnome dosya yöneticileriGnome"a RPM paketlerini doğrudan doğruya dosya yöneticisinden yükleyebilirsiniz. Paketin konumunu tespit ettikten sonra simgesini sağ tıklayarak install veya update seçeneklerine erişebiliriz. KDE dosya yöneticisi kurulum için kpackage programını kullansa da RPM paketlerinin dosya yöneticisi tarafından kullanılmasını imkan verir.Komut satırı kurulumu: rpmrpm komutu ile paketleri idare edebilir, sorgulayabilir, kendi paketlerinizi oluşturabilir ve sahip olduklarınızı doğrulatabilirsiniz. Paketlerin idare edilmesi, yeni paketlerin yüklenmesi, yeni sürümlere terfi edilmesi ve paketlerin kaldırılması işlemlerini kapsar. Yeni bir yazılımı yüklemek için -i parametresini, yüklü olan herhangi bir paketi güncellemek için -u parametresini kullanırız. Kurulu olan paketi kaldırmak için -e parametresi kullanılır. Paketin kurulu olup olmadığının kontrolü -q parametresi ile yapılabilir. qa parametresi ile yüklü paketlerin listesine ulaşılabilir.

RPM ve parametreleri

rpm -i
  Ad Soyad
  Yorum