A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Lifli, Gıdalar
Lifli Gıdalar

Lifli Gıdalar Sizin sebebiyle yararlı yiyeceklerde, vücut tarafından emilen ve vücudunuzun işlevleri ve sağlıklı kalmanız sebebiyle kullanılan besin maddeleri bulunur. Sağlıklı diyetin kritik bir parçası olan lifler sebebiyle durum farklıdır. Lifler emilmez ve sindirim sisteminden büyük ölçüde parçalanmadan geçer. Bununla ile, sindirim sisteminin sağlığında kritik rol oynar, yürek hastalığı ve kanser gibi diğer kritik hastalıklara karşı koruyucu tesir gösterir.

Lifler, yalnızca kepekli tahıl, meyve, sebze, fasulye, kabuklu yiyecek ve çekirdek gibi bitkisel gıdalarda bulunmaktadır. JAMA"da mekan alan 1 makalede araştırmacılar, yüksek miktarda lif kapsayan diyet uygulayan kadınlarda yürek hastalığı riskinde azalma görüldüğünü bildirdiler. Çalışmada, on sene boyunca 68000 kadın izlenmiş ve daha önce yapılan çalışmalarda erkeklerde saptandığı gibi lifin yürek hastalığına karşı koruyucu etkisi olduğu doğrulanmıştır. Araştırmada, değişik lif kaynakları arasında kahvaltılık tahılın özellikle yürek hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkili olduğu saptanmıştır.
LİF NEDİR?

Lifler, bitkilerin (meyve, sebze ve tahıl gibi) vücut tarafından sindirilmeyen bölümüdür. Diyetle alınan lifler iki tiptir: çözünür lifler, sıvıyla karışınca bir jel oluşur, çözünmez lifler sıvıyla karışınca jel oluşmaz.

NE KADAR LİFE İHTİYACINIZ VAR?

Önerilen günlük lif miktarı, 20-35 gramdır. mesela, yarım kase yulaf kepeğinde 5.5 g, soyulmamış 1 armutta ise 4.5 g lif bulunmaktadır. Bu miktarın, olabilir olduğunca besin eki yerine, liften zengin yiyeceklerden alınmasına dikkat edilmelidir.

LİFLERİN İŞLEVİ:

Hem çözünen hem de çözünmeyen lifler, normal barsak hareketlerinin oluşmasına ve düzenli olmasına yardımcı olduklarından sağlıklı 1 diyetin kritik parçalarıdır. Bunun yanı dizi, çözünür lifler, doymuş yağ ve kolesterol içeriği düşük 1 diyetle ile alındıklarında, belirli kanser türleri, diyabet, sindirim bozuklukları ve yürek hastalığı riskinde azalmayla ilişkili bulunmuştur. Çözünür liften zengin yiyecekler, yulaf kepeği, fasulye, bezelye, kepekli pirinç, arpa ve turunçgillerdir. Çözünmeyen liften zengin yiyecekler, kepekli buğday ekmeği, buğdaylı kahvaltılık yiyecekler, kepekli buğday, çavdar, kabuklu pirinç, arpa, lahana, havuç ve Brüksel lahanasıdır.

LİF ALIMINI NASIL ARTIRABİLİRSİNİZ?

Diyetle kafi lif alabilmeniz sebebiyle, bütün gün 2-4 porsiyon meyve, 3-5 porsiyon sebze ve 6-11 porsiyon kahvaltılık tahıl veya diğer tahıllı yiyecekleri yemeniz gereklidir (ABD Tarım Bakanlığı"nın Beslenme Kılavuzu Piramidi) Güne, porsiyonu 5 g lif kapsayan kahvaltılık kepekli tahıl yiyerek başlayın. olabilir olduğunca, sebzeleri çiğ yemeye çalışın; sebebi pişirilen sebzedeki lif içeriği azalabilmektedir. Meyveleri (örneğin elma ve armut), soymadan yemeye çalışın; sebebi lifin büyük 1 bölümü kabukta bulunmaktadır. Çorba, güveç ve salatalara fasulye ekleyin. Ara öğünlerde taze ve kurutulmuş meyve yiyin. Yiyecekleri satın alırken, etiketten lif içeriğini okuyun.

Kaynak : Turyay
JulesVerne

  Ad Soyad
  Yorum