A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Leyser Işığı Nedir?

Leyser Işığı Nedir? Uzak geleceğe, bilimsel konulara ilişkin eserleriyle ünlü İngiliz yazarı H. G. Wells, 20. yüzyıl başlarında yazdığı, sonradan filme alınan, Orson Welles tarafından radyofonik piyes haline getirilip dinleyenlerin paniğe kapılmalarına sebep olan "Gezegenler Arası Savaş" adındaki romanında, Merihliler"in korkunç bir "ölüm ışını kılıcı" na sahip olduklarını belirtmişti. Çok uzak mesafelerden etkili olan bu ölüm ışını, kurşunu alev gibi eritiyor,değdiği bütün cisimleri bir alev dalgası haline getiriyor, insanları yok ediyor, en kalın, en koruyucu çelik levhaları delip geçiyordu.

1958 yılında bulunup sınırlı ve ölçülü uygulamaları yapılan "Leyser ışığı",bir bakıma Wells"in hayal ettiği "ölüm ışını" nın gerçekleşmesi anlamına gelir. Kısa ve basit bir şekilde tanımlamak gerekirse, Leyser ışığı çok güçlü,aynı ölçüde arı (saf-katışıksız ) ve güneşin yüzeyindeki ısıdan milyonlarca kat daha yüksek ısıda bir ışıktır. Leyser ışığı konusunda ilk kitap,1958 yılında,Dr. Charles H. Hownes adında bir bilim adamı tarafından yayınlanmıştır. 1960 yılında ise,Dr. Theodore H. Maiman adındaki başka bir bilim adamı, ilk Leyser ışınını elde etti. LEYSER deyimi, "radyasyon yayılımını çoğaltma yoluyla ışığı kuvvetlendirme" anlamına İngilizce kelimelerin ilk harflerinden oluşmuştur.
Leyser ışığını meydana getiren cihaz,5-6 santim uzunluğunda, silindirik, yapay veya tabii bir yakut parçasıyla,elektrik enerjisini kuvvetlendirici kondansatörlerden meydana gelir. Silindirik yapıda yakut parçasının iki ucu iç tarafa doğru ayna gibi sırlıdır. Fakat uçlardan biri tam sırlı, öteki yan saydamdır. Bu uçta, otomatik çalışan bazı makinelerin para deliği gibi bir yarık vardır.

Bir elmas parçası,ucu elmas tozu ve zeytinyağı kaplı çelik matkaplarla 2 günde delinebilir. Buna karşılık,leyser ışığı aynı elması daha düzgün ve ince bir şekilde biranda delmektedir.

Leyser öldürücü,yokedici olduğu ölçüde yararlıdır da.Körlük yapan belirli bazı hastalıkların tedavisinde başarıyla uygulanır. Beyin tümörlerinin ameliyatlarında, deri kanserlerinin tedavisinde de Leyser ışığından yararlanılır. Leyser ışığının en büyük özelliği,normal ışık gibi ortama dağılmadan,dümdüz bir çizgi doğrultusunda gitmesidir.

Leyser ışığının dalgaları,radyo dalgalarından milyonlarca kez daha fazla titreşim yaparlar. Dolayısıyla bir Leyser ışını demeti,bütün dünyanın radyo, tele vizyon ve telefon yayınlarını aynı anda taşıyabilir. Gene aynı ışın demeti saniyenin 4/1 inden az bir zamanda,30. 000 sayfalık, 24 ciltlik bir ansiklopedinin kapsadığı bütün bilgiyi karşı tarafa iletebilir.

Bu niteliği sayesinde, Leyser gelecekte telekomünikasyon (haberleşme)alanında çok yaygın bir şekilde ve başarıyla kullanılacaktır


 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum