A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Kriz ve kapitalizm

Kriz ve kapitalizm


EKONOMİST değilim, hükümetin ekonomi politikasını uzman gözüyle değerlendiremem. Fakat uzmanlığına ve iş tecrübesine güvendiğim insanları okuyorum, dinliyorum, açıkça da belli: Hükümet krizin boyutlarını zamanında öngörememiş, aldığı önlemlerde gecikmiştir, alacağı önlemler de gecikmektedir.
Bir IMF konusu altı aydır sürüncemede!
İş dünyası, sorunu baştan beri gören ilgili bakanları Başbakan’ın dinlemediğini düşünüyor. Başbakan’ın dinlediği uzmanların görüşünü ise Başbakan’ın kendisi “Uzmanlar krizin hafiflemeye başladığını söylüyor” diye açıklamıştı.
Ama kriz hafiflemiyor, derinleşiyor!
O uzmanlar kimdi, bilmiyorum. Ama durum gittikçe kötüleşiyor, bütün uluslararası ekonomi yetkilileri 2009’un çok zorlu geçeceğini söylüyor.

Muhalefet ne diyor?
AKP’nin “kriz yönetimi”ne güvenin bu şekilde sarsılması, “güven” faktörünün çok önemli olduğu kriz sürecinde piyasaları daha bir olumsuz etkiliyor.Böyle zamanlarda muhalefet de çok önemlidir. Sadece eleştiren değil, hataları gösterip çözüm öneren bir muhalefet... Böyle bir muhalefet hem yol göstererek, hem iktidar alternatifi haline gelip “güven” yaratarak yararlı olabilir.
Bakın Obama’nın ta ocak ayından sonra Hazine Bakanlığı’na Timothy Geithner’i getireceğinin açıklanması piyasalara nasıl “güven” aşıladı. Geithner, FED’in New York başkanı ve doğru işler yapacağına piyasaların çok güvendiği bir isim.
Bizde gözler CHP’de bir ‘Kemal Derviş’ arıyor. İş ve ekonomi dünyasından birçok kimseden işitiyorum:
- Keşke CHP’de Kemal Derviş olsaydı da eleştirilerini, uyarı ve önerilerini dinleseydik.
Ama Derviş partideyken, “CHP’nin genlerini değiştirmek istiyor” diye dışlanmıştı!
Bugün CHP yetkin isimlerden oluşan bir “kriz takip kurulu” kursaydı; haftalık, aylık açıklamalarla eleştiri ve önerilerini bildirseydi... Hem ülkeye hem kendisine büyük yarar sağlamaz mıydı?!
Ama CHP’nin ‘genleri’ daima ‘simgesel’ unsurları ekonomi gibi asli unsurdan daha önemli saymıştır. Bugün de CHP çarşafla manşetlerdedir.

Kapitalizm tartışması
Küresel krizin ‘yönetişim’ hatalarından doğduğunu savunan yazılarıma Marksist ve Kemalist soldan düzeyli ve düzeysiz tepkiler geldi.
Evvela, “devletin düzenleme yapması” liberal iktisada aykırı değildir. Adam Smith bile devletsiz bir ekonomi düşünmemiş, hatta adalet, güvenlik, savunma, eğitim, bayındırlık, sosyal güvenlik gibi alanlarda devlete önemli görevler yüklemişti.
Daha önemlisi şudur: Fiyat oluşumu ve kaynak tahsisi piyasalar tarafından mı yapılacak veya “başka bir şey” tarafından mı? Piyasalar diyorsanız, bunun adı piyasa ekonomisidir.
“Başka bir şey” diyorsanız, nedir o? “Devlet” yani bürokrasi ise bunu komünist rejimler denedi ve iflas etti. Piyasanın temel role sahip olmadığı bir ekonomik sistemde “iktisadi hesaplama”nın mümkün olamayacağını ve sistemin bu yüzden er veya geç kaynak israfı ve verimsizlik sebebiyle batacağını daha 1920’deki ünlü makalesinde liberal iktisatçı Von Mises yazmıştı; aynen öyle de oldu.
Onun için, boş ideolojik kurgularla değil, piyasa ekonomisi içinde somut ve pratik politikalarla çözüm aramalıyız. Dünya da öyle yapıyor zaten. • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum