A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Kriz, TOKİ’yi, de, vurdu
Kriz TOKİ’yi de vurdu

Kriz TOKİ’yi de vurdu TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, krizin inşaat sektörünü ve TOKİ"yi ciddi şekilde etkilediğini belirtti. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, krizin inşaat sektörünü ve TOKİ"yi ciddi şekilde etkilediğini belirtirken, “ona göre hesabımızı, kitabımızı yeniden yapıyoruz” dedi.

Bilkent Üniversitesi İşletme Bilgi Yönetimi 4. sınıf öğrencilerinin düzenlediği toplantıya katılan Bayraktar, basın mensuplarının Gazze"nin yeniden inşasıyla ilgili sorusu üzerine de, “bunlar siyasi işler, devlet düzeyinde olacak işler. Biz görüş beyan edemeyiz” yanıtını verdi.

TOKİ"nin yasada yazılan görevleri yapmaya çalıştığını vurgulayan Bayraktar, basın mensuplarının, “ama hükümete (şunu yapalım, bunu yapalım) diye önerileriniz oluyor” sözleri üzerine, “Hayır, yanlış anlama var. Öyle birşey yok” dedi.

Basın mensuplarının, krizin inşaat sektörüne etkisiyle ilgili soruları üzerine, TOKİ Başkanı Bayraktar, krizden en fazla inşaat sektörünün zarar gördüğünü belirtirken, bu nedenle TOKİ"nin projelerinde de değişiklikler yapacaklarını bildirdi.
Bayraktar, “bu ithal bir kriz. Bütün dünyayı sarmaladı. Türkiye"yi de ciddi bir şekilde etkiledi, etkiliyor. İnşaat sektörü ve TOKİ"yi de ciddi bir şekilde etkiledi. Ona göre hesabımızı, kitabımızı yeniden yapıyoruz. Mali projeksiyonumuzu, iş projeksiyonumuzu yeniden oluşturuyoruz” diye konuştu.

VATANDAŞIN TALEBİNDE DEĞİŞİKLİK OLDU

Kriz nedeniyle vatandaşın talebinde de değişiklikler olduğunu, çok daha ucuza konut istediğini belirten Bayraktar, “Daha ucuza konut, başını sokacak ev istiyor. Bizim ana gayemiz de bu. Ama bunun için kaynak geliştirmemiz lazım. Kaynak geliştirme konusunda azalma olduğu için birtakım yeni tedbirler almak zorundayız.

Vatandaşın ödemeleri konusunda da bir takım sıkıntılar var. Kaynak sorununu aşmak için altyapılı arsa ile gelirlerimizi artırmaya çalışacağız. Lüks konut projelerinde gelirler azaldı. Altyapılı sanayi arsası, kooperatif, çiftlik arsası üreteceğiz.

Kamunun ve özel sektörün elinde problemli olan çok kıymetli arsalar var. Onları TOKİ"nin becerisiyle problemlerini çözüp, geliştirip, değerlendireceğiz. Kıymetli arazilere hala talep var. Doğu"da, Diyarbakır"da son zamanlarda çok ciddi arsalar sattık.”

Bayraktar, krize rağmen yıl sonu itibariyle TOKİ olarak 400 bin konuta ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
changeTarget(document.getElementById("news_content"))