A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Kocanızı, Nasıl, Eğitirsiniz,
Kocanızı Nasıl Eğitirsiniz?

Kocanızı Nasıl Eğitirsiniz? Bir dediğinizi 2 etmeyen, itaatkâr 1 kocanız mı olsun istiyorsunuz? İşte Tempo’dan ABD’li Amy Sutherland’in 4 adımda başarıya ulaşan yöntemi.

Evin orasına burasına dağılmış kirli çamaşırlardan... 1 omlet uğruna muharebe alanına çevrilmiş mutfak manzaralarından... Randevu yerine sanki Yemen’den geliyormuşçasına geç kalmalardan... Anahtardan dosyaya, tıraş losyonundan cep telefonuna kadar ne kaybedilse, sizi mesul tutan tavırlardan... Uzun lafın kısası, tertipten, düzenden nasibini almamış, dağınık, aklı 1 karış havada kocanızdan yorulup, sıkılıp, usandıysanız... “Bir mucize formül bulsam da şunu şöyle 1 tekrardan yaratsam.” diyenlerin imdadına yetişen 1 kitap ABD’de piyasaya çıktı.

Tipik şikâyetler

Kitabın yazarı, ABD’li gazeteci Amy Sutherland, ne 1 ilişki uzmanı ne de evlilik danışmanı. Kendisinin, “Savsak kocanızı nasıl hayallerinizdeki ideal eşe dönüştürürsünüz?” tarzında, 1 tür Güzin Abla haline geliş macerası hem komik hem entresan. Amy’nin 12 yıllık evlilik geçmişlerine rağmen hâlâ âşık olduğu kocası Scott, pek epey hemcinsi gibi unutkan, dalgın, ihmalkâr, bütün yere geç kalmayı seven, kararsız ve değişken 1 mizaca sahipti. Amy de kimi vakit homurdanarak, bağırıp azarlayarak kendince 1 yol tutturdu. yalnız her bu serzenişleri işe yaramadı. Evlilik danışmanı da derdine çare olmadı.
Tam umudunu kesmişken

Meseleyi çözmekten umudunu kesen Amy’nin hayatı ve erkeklere bakış açısı, konuyla son aşama alakasız 1 proje sayesinde değişti. O dönemde egzotik hayvan eğitmenleri hakkında yazması gereken 1 kitap vardı. Bu nedenle hayvanların yaşadıkları değişimi anlamak amacıyla Kaliforniya’ya gidip gelmeye başladı. Bu eğitimler sonucunda, sırtlanlar 1 emirle tek ayakları üzerinde dönüşler yapıyor, pumalar tırnaklarını kestirmek sebebiyle pençelerini uzatıyor, denizaslanları burunlarının ucunda top oynatıyor, babunlar kaykay kullanıyordu.

Amy uzun eğitim süreçlerini izlerken, kafasında sihirli 1 ampul yandı. Yırtıcı, egzotik yaratıklar her bu imkânsız hareketleri, davranış biçimlerini yapabiliyorlarsa; bu tekniklerin, evdeki bambaşka 1 çeşit üzerinde de müspet neticeler verebileceğini düşündü. Acı fakat hakikat... Bu değişik çeşit, inatçı fakat sevimli kocası Scott’tan başkası değildi.

Film teklifleri aldı

Amy Sutherland, bu tuhaf deneyini ve kendince elde ettiği başarıyı ilk bi şekilde 2006’da, The New York Times gazetesinde dar 1 yazı bi şekilde yayımladı. Makalesi o yılın, elektronik postayla en epey gönderilen hikâyesi seçildi.

NBC’nin ünlü "The Today Show’una misafir oldu. Hollywood’dan sinema teklifleri aldı, üstelik 1 tanesini kabul etti. Son bi şekilde Şubat 2008’de "Shamu Bana yaşam, sevi ve Evlilik Hakkında Ne Öğretti? Hayvanlardan ve Eğitmenlerinden İnsanlar İçin Dersler’ adlı kitabı piyasaya çıktı.

Koca eğitiminin esas kuralları

Olumlu davranışı takdir ettiğinizi belli edin. Kirli sepetine 1 tek çorap dahi atsa teşekkür edin.

Hoşunuza giden 1 şey yaptığında 1 öpücükle, sevdiği 1 yemekle, vs. ödüllendirin.

Unutmayın! Tepkinin iyisi de kötüsü de davranışı körükler.

Hoşunuza gitmeyen tavırları sabırla görmezden gelin.

Sakın boşu boşuna dırdır etmeyin! İşe yaramaz.

Azarlamak, bağırmak yalnızca erkeğin sıkıcı huylarını müzminleştirmeye fayda.

Etrafa atılmış kirli çamaşır yalnızca kirli çamaşırdır. şahsi bi şekilde algılamayın!

Kocanızı sizden epey değişik, bambaşka 1 çeşit gibi kabullenin. böylelikle objektif olabilirsiniz.

Hatayı kendinizde de arayın. İşe yaramayan stratejileri değiştirin.

İlgisini farklı yöne çekin. mesela, mutfakta dolaşmaması sebebiyle salona cips ve bira hazırlayın.

Ders 1: Yaklaştır

Amy’nin egzotik hayvan eğitmenlerinden öğrendiği esas ders, beğendiği davranışı ödüllendirmek, beğenmediğini ise görmezden gelmekti. Dırdır etmek, azarlamak söz konusu değildi. Kaliforniya’dan Maine’deki sıcak fakat dağınık yuvalarına döndüğünde, Amy, Scott’a bütünüyle değişik davranmaya başladı. mesela, Scott çamaşır sepetine kirli tişört mü attı, hemen teşekkür etti. İkinci kirli çamaşır sebebiyle öpücükle ödüllendirdi. Bu arada yatak odasının yerinde duran kirli yığınının üstünden, tek 1 ters laf dahi etmeden usulca geçip gitti. Zamanla fark etti ki Scott, Amy tarafından takdir edilmenin keyfini çıkarırken etraftaki kirli yığınları da küçülmeye başladı. Bu yöntemin adı "yaklaştırma’ydı.

Ders 2: Sabret

Eğitmenin beğenmediği davranışlara en küçük 1 tepki vermemesinin adı ise "en az güçlendirici sendrom’. Zira pozitif veya negatif herhangi 1 tepki, davranışı körüklemekten farklı 1 işe yaramaz. Oysa hiçbir tepki verilmediğinde, o davranış biçimi zamanla yok oluyordu. İşte bu nedenle Amy kendini epey zor tutsa da hoşuna gitmeyen tavırlara kayıtsız kalmaya karar verdi.

Ders 3: İmkânsız kıl

Uyguladığı üçüncü teknik "uyuşmaz davranış’ kavramıydı. Bu metot, dikkati farklı 1 noktaya çekerek, istenmeyen davranışın yapılmasını engellemeye, mümkünse imkânsız kılmaya yönelikti. Amy bu tekniği kendisi yemek pişirirken Scott’ı mutfaktan ırak tutabilmek sebebiyle kullandı. Ayağının altında dolaşmaması sebebiyle salonun ırak 1 köşesine 1 çanak cips ve salsa sos koydu, parlak fikri tabii ki işe yaradı.

Ders 4: şahsi alma

Dördüncü kural ise hataları hiç şahsi bi şekilde ele almamaktı. Eskiden Scott’ın münasebetsiz tavırlarını hakaret gibi veya kıymet görmediğinin işareti bi şekilde algılayan Amy, buna da son verdi. Eğitmenlerin mottosunu benimsedi: "Hata hiçbir vakit hayvanda değildir.’ böylelikle kendi tepkilerini ve yanlışlarını da tahlil etmeyi öğrendi. Scott’ın kimi içgüdüsel tavırlarının köklü ve değişmez olduğunu kabullendi. bundan sonra eskiye oranla, sivri uçları biraz daha yontulmuş 1 kocası ve daha hoşnut olduğu 1 evliliği vardı.

Üstelik bu durumu anlayan kocası, üzerinde böyle 1 teknik uygulanmasından asla gocunmadığı gibi, taktiği kapıp Amy üzerinde denemeye başlamıştı.
JulesVerne

  Ad Soyad
  Yorum