A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Klasik, Arkeoloji
Klasik Arkeoloji

Klasik ArkeolojiKlasik Arkeoloji :

Klasik Arkeoloji Bölümünde Anadolu’ da ve Anadolu dışında gelişmiş olan eski uygarlıklar hakkında bilgi toplamak amacıyla, toprak altında kalmış kalıntıları çıkarmak için kazı yapılar ve kalıntıların hangi uygarlığa ait olduğu anlaşılmaya çalışılır.

Klasik Arkeoloji Programının Amacı : Klasik arkeoloji programının amacı, insanın varoluşundan antik çağın sonuna kadar süren bir zaman içinde oluşan kültür ve uygarlıkları incelemek ve bu konuda eğitim yapmaktır.

Klasik Arkeoloji Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Arkeoloji programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda klasik arkeoloji, paleotik yerleşim biçimleri, Mezopotamya ve Önasya arkeolojisi, Arkaik Devir mimarlığı, kazı teknikleri, resim-fresk-mozayik gibi dersler verilir.

Klasik Arkeoloji için Gereken Nitelikler : Arkeoloji programında okumak isteyen bir kimsenin geçmiş uygarlıkları incelemeye meraklı, bilimsel araştırma yapmaya istekli, analitik düşünme gücü yüksek olması beklenir. Arkeoloji alanında başarılı olmak için hem modern hem de eski dillerden birini öğrenmek gereklidir.
Klasik Arkeoloji Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteleri :

MİMAR SİNAN FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
İSTANBUL EDEBİYAT FAKÜLTESİ
HACETTEPE EDEBİYAT FAKÜLTESİ
MERSİN FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
EGE EDEBİYAT FAKÜLTESİ
DOKUZ EYLÜL FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
ANKARA DİL VE TARİH COĞRAFYA FAKÜLTESİ
ANADOLU EDEBİYAT FAKÜLTESİ
AKDENİZ FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
ADNAN MENDERES FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART FEN VE EDEBİYAT FAKÜLTESİ
PAMUKKALE FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
SELÇUK FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
TRAKYA FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
MUSTAFA KEMAL FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
ATATÜRK FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
DİCLE FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
SELÇUK FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
MERSİN DEVLET KONSERVATUVARI

Klasik Arkeoloji Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Arkeoloji programını bitirenler "Arkeolog" ünvanı ile görev yaparlar. Arkeologlar "Teknik Eleman" sınıfından sayılmaktadır. Arkeologlar tarih öncesi ve eski çağ tarih dönemlerinde yaşamış toplumların bıraktıkları her türlü kalıntıyı, kronolojik bir düzen içinde karşılaştırmalı olarak inceleyerek geçmiş dönemleri aydınlatmaya çalışırlar.

Arkeologların Çalışma Alanları : Arkeoloji mezunlarının en temel çalışma alanı müzelerdir. ayrıca, MTA" da turizm kuruluşlarında da çalışma olanakları vardır.