A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
KANADANIN GÜMRÜKVE SAĞLIK SİGORTASI

KANADANIN GÜMRÜKVE SAĞLIK SİGORTASI


VİZE

Kanada"da öğrenim görmek üzere bir okul  tarafından kabul edilen öğrencilerin Ankara"da bulunan Kanada Büyükelçiliği"ne şahsen veya posta ile başvurmaları gerekmektedir. Gidilecek kurs altı aydan kısa süreli ise Kanada’ya ziyaretçi vizesi ile gitmeniz gerekmektedir. Eğer başvurduğunuzda kurs altı ay yada daha kısa bir süre içinse ancak daha sonradan başka bir programa daha devam etmeyi düşünüyorsanız, Kanada’ya gitmeden önce öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Aksi takdirde ziyaretçi vizenizin süresi dolduğunda Kanada sınırlarından çıkıp, tekrar başvuru yapıp, Kanada’ya tekrar giriş yapmanız gerekir.

Şahsi başvurular Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe sabahları 09.00-10.30 arasında kabul edilir.

Öğrenci Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler:

Vize başvuru formu , 18 yaş ve üzeri kişiler için eksiksiz doldurulmuş “İlave Aile Bilgileri” ve “Öğrenim ve İş Geçmişi” formları (Başvuru formları İngilizce veya Fransızca olarak doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Başvuru formları İngilizce olarak doldorulmalıdır.) Herhangi bir Dışbank şubesine 30112 0002 CAD no’lu hesaba yatırılmış vize başvuru ücretinin makbuzu (öğrenci vizesi için CA$ 125 ; turistik vize giriş için CA$ 75 CAD, çok giriş için CA$ 150). En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport ( öğrenci vizesi için en az 1 yıllık süreli pasaport gereklidir) , Son altı ay içerisinde çekilmiş ve arkasında adınız , soyadınız ve doğum tarihiniz yazılı 4 adet vesikalık fotoğraf Cumhuriyet başsavcılığından alınacak iyi hal kağıdı , Son diplomanız veya eşdeğer belgeniz , Kanada’da tanınan bir eğitim kuruluşundan, eğitim alanını ve süresini belirleyen bir kabul mektubu (acceptance)  , Quebec eyaletinde eğitim için, Ouebec hükümetinin vereceği bir onay belgesi gerekmektedir (CAQ). Okulunuz size CAQ ile ilgili gerekli formları gönderecektir yada bu belgeden muaf olduğunuzu bildirecektir. Eğitim, ulaşım , konaklama ve diğer masrafları karşılayabileceğinize dair finansal durumunuzu gösterir evraklar;   Çalışıyor  iseniz ; maaş bordrosu , sosyal sigorta işe giriş bildirgesi ve izin belgesi, İşyeri sahibi iseniz ; oda sicil kaydı, vergi levhası, son bir yıllık banka hesap dökümü, tapu ve diger özel mülk belgeleri vs. Çalışmıyor iseniz aileniz ile ilgili yukarıda belirtilen belgelerin yanında, veliniz tarafından verilecek Kanada’da kalacağınız süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarınızın karşılanacağına  dair noter tasdikli taahhütname ve buna kanıt olarak sunulacak maddi durum bilgileri Kanada’da yapacağınız  eğitimin ileriye dönük planlarınıza ne ölçüde faydalı olacağını kısaca anlatan bir niyet mektubu

11. Kanada’da gideceğiniz kursun eğitim ve meslek hayatınıza, geleceğinize yapacak olan katkılarını anlatan Konsolosluk’a hitaben yazılmış bir niyet mektubu

Başvurunuzu posta ile yapıyorsanız, güvenilir bir kurye veya kargo şirketi ile gönderiniz ve pasaportunuzun iadesi için de masrafların size ait olduğunu unutmayınız.

Kanada’da 6 aydan daha fazla kalacak tüm öğrencilerin konsolosluğun anlaşmalı olduğu doktor veya sağlık kuruluşlarında sağlık kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Bu muayenenin sonuçları, doktora gittikten sonra 4-6 hafta arasında Elçilik’e ulaşır.

ELÇİLİKLER

Kanada BüyükelçiliğiNenehatun Cad., No: 81, G.O.P.  Ankara
Tel       : (312) 436 12 75 /6/7/8/9 
Faks    : (312) 446 44 37
Web    : a rel="nofollow" href="http://www.dfait-maeci.gc.ca/ankara/visa-e.asp" target=_blank>www.dfait-maeci.gc.ca/ankara/visa-e.asp

Kanada Konsolosluğu
Büyükdere Cad., Begün Han, No: 107/3, Gayrettepe, İstanbul 
Tel       : (212) 272 51 74 
Faks    : (212) 272 34 27

GÜMRÜK

Kanada"ya bitki, yiyecek, ilaç ve teknik aletler gibi belirli maddelerin sokulması konusunda sınırlamalar getirilmiştir. Kanada"da size gerekli olacak parayı yanınızda getiriyorsanız bunu açıklayın, çünkü gümrükteki x-ışını tarayıcıları bunu tespit edecektir.

Kanada"ya ilk giriş noktasından sonra başka şehirlere yolculuk edecek öğrenciler, gümrük ve giriş işlemleri için en az iki saat ayırmalıdırlar.

SAĞLIK SİGORTASI

Kanada"da tıbbi muayene, hastane ve dişçilik ücretleri oldukça pahalı olduğu için sağlık sigortası yaptırmanız tavsiye edilmektedir. Halk sağlık sigorta planlarını her eyalet bağımsız olarak yürütür ve bazı özel veya ek sigorta planı seçenekleri de mevcuttur.

Bazı eyaletler (British Columbia, Alberta ve Saskatchewan), sağlık hizmetleri planlarına yabancı öğrencileri de dahil ederler ve eğitim kurumlarına grup sigortası imkanı sunarlar. Bazı üniversite ve kolejler zorunlu sağlık sigortası bedeli isterler.

İLETİŞİM

Telefon: Türkiye kodu 90, Kanada kodu ise 1’dir.Türkiye’den aramalarda 00 1 ; Kanada’dan aramalarda 011 90 dan sonra alan kodu daha sonra ise telefon numarası çevirilir. Alan kodunun başına gelen 0 yurt dışı aramalarda tuşlanmaz.

Kanada"da jetonla çalışan telefonlar oldukça yaygındır. Eğer kullandığınız telefonun bölgesi dışında bir yeri arıyorsanız aradığınız numaranın başında 1 rakamını tuşladığınızda operatöre bağlanacak ve aradığınız numaraya bağlanmak için ne kadar para ödeyeceğinizi öğreneceksiniz. Operatör başlangıçta sizden bir ücret talep eder ki bunun karşılığı konuşacağınız süre oldukça kısadır. Daha sonra belirli aralıklarla jeton atmanız gerekir.

Uzun-mesafe konuşmalarda 23:00-08:00 arası en ucuz, Pazartesi-Cuma 08:00-18:00 arası en pahalı zamanlardır.

Pazartesi-Cumartesi 18:00-23:00 ve Pazarları 08:00-23:00 arası telefon ücretleri daha ekonomiktir.

Kredi kartı ödemeli telefonlar ulaşım merkezlerinde ve turistik yerlerde giderek yaygınlaşmaktadır. Bazı şehirlerde Bell ofisleri mevcuttur. Buralarda önce görüşmeyi yapar ardından parayı ödersiniz. Özel telefon kartları oldukça yaygındır. Bell, Quebec ve Ontario"da piyasaya HELLO veya ALLO denilen kartlar sürmüştür. PIN koduyla çalışan bu kartları ülkenin her noktasındaki telefonlarda kullanmak mümkündür. Quickchange veya LaPuce adlı smart kartlar yalnızca Québec ve Ontario"da bulunan bazı genel telefonlarda kullanılabilir.

Kanada’da ankesörlü telefonlar oldukça yaygındır. Hem kartla hem de jetonla çalışan anklesörlü telefonlar vardır . Ankesörlü telefonlarda kredi kartı ile de ödeme yapabilirsiniz. Şehir içi telefon görüşmelerinin beş dakikası 25 sente mal olmaktadır.

Kanada’da uzak mesafe telefon hizmeti sunan pek çok özel şirket vardır. Cardcaller Kanada kartları birçok noktada satılmaktadır. AT&T, iki çeşit uzun-mesafe telefon kartı üretmiştir: biri ön ödemeli kart ve diğeri kredi kartına zimmetli telefon kartı. Birbirleriyle sıkı bir rekabet içirisinde olan bu şirketler farklı farklı tarifeler ve indirim olanakları sunmaktadırlar.

Gerekli telefon numaraları :

Kurtarma merkezi: 1-800-565-1582

Bilinmeyen Numaralar: 411
Acil Servis: 911

Eyalet Kodları
Alberta 403
British Columbia 604 (Vancouver); 250 (BC"nin diğer bölgeleri).
Manitoba 204
New Brunswick 506
Northwest Territories 403/819
Nova Scotia 902
Newfoundland and Labrador 709
Ontario 416 (Toronto region); 705 (merkez ve kuzeydoğu); 519 (güneybatı yarımadası); 613 (Ottawa bölgesi); 807 (kuzeybatı)
Prince Edward Island 902
Québec 514 (Montréal bölgesi); 819 (kuzey); 418 (doğu)
Saskatchewan 306
Yukon 867

Telgraf: Telgraf göndermek istediğinizde otelinize veya turist ofisine en yakın CN/CP Public Message Centre"ı sorun. Gündüz veya gece istediğiniz saatte Telepost mesaj sistemini de arayabilirsiniz. Bu, Kanada ve Amerika"nın işleminizi en kısa zamanda gerçekleştiren iletişim sistemidir. Fatura işlemleri mesajı bıraktığınız anda yapılır. Intelpost belli başlı postanelerde bulunan ve uluslararası faks hizmeti veren bir sistemdir.

Posta: Postaneler Pazartesi-Cuma 8:30- 17:30 arası çalışmaktadır. Bazı postaneler ise Cumartesi günleri 9:00"dan öğlene kadar açıktır. Postaneler genelde büyük iş merkezleri içerisinde yer alır, bu yüzden postane ararken Canada Post işaretine bakınız. Damga pullarını otomatik satış makinelerinden, büyük otellerden, havaalanlarından, tren istasyonlarından, otobüs terminallerinden ve birçok gazete bayiinden satın alabilirsiniz.

Eğer Kanada"da bir yere mektup gönderiyorsanız posta kodunu da eklemeyi unutmayın.


Email & Internet Kullanımı: İnternet kullanıcılarının sayısı 16.110.000’dır. Ülkenin internet kodu .ca’ dır.


 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum