A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
İstikamet,
İstikamet

İstikamet

وَعَنْ أبي عَمْروٍ ، وقِيلَ أبِي عَمْرةَ سُفْيانَ بنِ عبد اللَّه رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ: قُلْتُ : ياَ رَسُولَ اللَّهِ قُلْ لِي في الإِسْلامِ قَوْلاً لاَ أَسْأَلُ عنْهُ أَحَداً غَيْرَكَ . قَالَ: « قُلْ : آمَنْتُ بِاللَّهِ: ثُمَّ اسْتَقِمْ » رَوَاهُ مُسْلِمٌ .

Süfyân İbni Abdullah radıyallahu anh şöyle dedi:

Dedim ki, Yâ Resûlallah! Bana İslâmı öylesine tanıt ki, onu bir daha senden başkasına sormaya ihtiyaç hissetmeyeyim.Yerkürenin kapkaranlık çehresini bir hamlede ışığa boğan Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdular:

“Önce Allah’a iman et, sonra da bu imanın gereği olarak dosdoğru, istikamet üzere ol!”

(Müslim, İmân 62. Ayrıca bk. Tirmizî, Zühd 61; İbni Mâce, Fiten 12.)

وعنْ أبي هُريْرة رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ : قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : « قَارِبُوا وسَدِّدُوا ، وَاعْلَمُوا أَنَّهُ لَنْ ينْجُوَ أحَدٌ مِنْكُمْ بِعَمَلِهِ » قَالُوا : ولاَ أنْت َيَا رسُولَ اللَّه؟ قَالَ : « ولا أَنَا إلاَّ أنْ يَتَغَمَّدَنِيَ اللَّهُ بِرَحْمَةٍ مِنْه وَفضْلٍ » رَوَاهُ مُسْلِمٌ .

Ebû Hureyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, aydınlık düşünceleriyle karanlıkları bir solukta yerle bir eden Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdular:

“Söz ve davranışlarınızda elden geldiğince itidali koruyun ve ifrat-tefrit arası dosdoğru bir tavır sergileyin. Bilin ki, hiç biriniz ameli sâyesinde kurtuluşa eremez.” Dediler ki:

Sen de mi kurtulamazsın, ey Allah’ın elçisi?

“(Evet) ben de kurtulamam. Tabii ki Rabbim beni rahmetiyle kucaklar ve her tarafımı rahmetiyle sararsa o başka!”

(Müslim, Münâfikîn 76, 78. Ayrıca bk. Buhârî, Rikak 18, Merdâ 19; İbni Mâce, Zühd 20)


  Ad Soyad
  Yorum