A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
İşte, doğalgazda, indirim, tarihi
İşte doğalgazda indirim tarihi

İşte doğalgazda indirim tarihi Faturalar yüklü geliyor vatandaşın yakıt çilesi bitmiyor. Müjdeli haberi bakan verdi indirim oranını ağzından kaçırdı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, şubat ayında doğalgaz fiyatlarında indirime gidecek. Bakanlık, doğalgaz fiyatlarını yaklaşık yüzde 10 düzeyinde düşürmeyi planlıyor.

Hükümetin de bu oranı onaylaması durumunda, yarından itibaren vatandaş gazı yüzde 10 indirimli olarak alabilecek. Petrol fiyatlarının keskin düşüş yaşadığı kasım 2008’de yüzde 22’lik doğalgaz zammı yaparak vatandaşın tepkisini çeken BOTAŞ, doğalgaz fiyatlarını şubat ayından itibaren indirmeye hazırlanıyor. Edinilen bilgilere göre, BOTAŞ ve Bakanlık yetkilileri, doğalgazda bir indirim formulü üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yetkililer, 1 Şubat’ta doğalgaza yüzde 10 seviyelerinde bir indirim yapılabileceğini; ancak kesin oranın maliyet bazlı sisteme göre tüm hesaplamaların yapılacağı bugün belli olacağını bildirdi.
PETROL VE KUR

İndirim çalışmalarında, döviz kurunda yaşanan düşüş ve ham petrol fiyatlarının 40 ila 50 dolar düzeylerinde seyretmesi etkili oldu. BOTAŞ, ithal ettiği doğalgazın bedelini ABD Doları olarak ödüyor, ancak tüketicilere satışı YTL üzerinden yapıyor. Bu nedenle döviz kurlarındaki dalgalanmalar doğalgaz satış fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Son dönemde dolar karşısında YTL değerinin aynı düzeyi koruması ve doğalgaz fiyat formüllerinde referans alınan petrol fiyatında yaşanan keskin düşüşler, doğalgazda indirimin önünü açtı.