A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Işık, Üniversitesi
Işık Üniversitesi

Işık Üniversitesi

1996 yılında eğitim-öğretim hayatına başlayan Işık Üniversitesi, Feyziye Mektepleri Vakfı" nın 125 yıllık köklü eğitim geleneğinin eseridir. 14 Aralık 1885 yılında Selanik"te Feyz-i Sıbyan Mektebi ile hizmet vermeye başlayan kurumumuz; Osmanlı İmparatorluğu"ndan Türkiye Cumhuriyeti"ne uzanan döneme; ulusal egemenliğe, Atatürk İlke ve İnkılâpları"na tanıklık etmiş ve 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk"ün onayı ile "Işık Lisesi" adını almıştır. Aynı zamanda Yüce Önder Atatürk"ün öğrenim gördüğü Şemsi Efendi Mektebi"yle bütünleşen bir öğretim kurumu olmanın da haklı onur ve gururunu taşımaktadır.

Nişantaşı, Ayazağa ve Erenköy"deki anaokulları, ilköğretim okulları, liseleri ve fen lisesi gibi, Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları eğitim zincirine eklenen Işık Üniversitesi de sağlam temeller üzerine kurulmuştur. Üniversitemiz, Işık geleneğinden güç alan eğitim-öğretim kadrosu ve ülkemizin önde gelen bilim adamları ile çağdaş eğitim anlayışı içerisinde gençlerimizin geleceğini yönlendirmektedir.

Işık Üniversitesi, Şile Kampusu"nda 3 fakülte, 1 enstitü, araştırma merkezleri ve Maslak Kampusu"nda 1 enstitü ve 2007-2008 eğitim-öğretim yılında eğitime başlayan Güzel Sanatlar Fakültesi ile yaklaşık 162 öğretim elemanıyla, çeşitli oranlarda 1085"i burs/indirimli 2563 lisans öğrencisi ve 81"i burslu/indirimli 221 lisansüstü öğrenciye öğrenim hizmeti vermektedir. Esnek yapılanmayı, dinamizmi, modern altyapıyı, uluslararası düzeyde uzmanlaşmayı ve katılımı ilke edinmiş, bu çerçevede; öğrenerek araştırmasını bilen, kendini geliştirme yolunda eleştirel düşünme yeteneğini kazanmış, çağdaş değerlerle donanmış, çeşitliliğe açık ve lider kişilikli bireyler yetiştirmeyi amaçlamıştır.

Bu doğrultuda yoluna devam edecek olan Işık Üniversitesi, araştırma ve laboratuar çalışmalarının yanında spor, kültür ve sanat faaliyetleriyle de önde olmaya devam edecektir. Amacımız; Atatürk İlke ve İnkılâpları ışığında, dünyayı evrensel düşünceyle geleceğe taşıyacak, çağdaş gençleri, Feyziye Mektepleri Vakfı"nın eğitimde önceliği olan "Önce iyi insan" olarak yetiştirip yaşama hazırlamaktır.