A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
IPv4 ve IPv6

IPv4 ve IPv6 IPv4  ve  IPv6IPv4’ IP bloklarının 2011 yılında biteceği hesapları üzerine IPv6 kullanımı gündeme gelmiş ve Ülkemizde de bu konu ile ilgili çalışmalar başlamıştır. 

Dünyada ise IPv6 çalışmalarının  başlaması 1990’lı yıllara dayanıyor. Internet Engineering Task Force (IETF) önderliğinde yeni bir adresleme sistemine geçiş ihtiyacın karşılanmasına yönelik çalışmalara başlanmıştır. Bu protokole de IPv6 (Internet Protocol Version 6) denilmesi kararlaştırılmıştır. İlginçtir ama IPv6 çalışmalarının başlangıcı 20 yıl öncesine dayanmaktadır.

IPv4’ten sonra IPv5 çalışmaları devam etmiş, ancak sadece  test olarak kullanılmış, genel kullanıma geçilmemiştir.

IPv4’ten IPv6’ya geçiş IP’den anlayan cihazlar ve internet alemi için çok büyük bir olaydır. 
IPv4 headerında adresler 32 bit ile adreslenirken, IPv6’da 128 bit ile adreslenir hale gelmiştir. Aşağıdaki IPv6 başlık yapısında bu görülebilmektedir.

Aşağıdaki IPv6 adresleri ile başlayan adreslerin IPv4’teki karşılıkları

 


IPv4 IPv6’nın birlikte kullanımı ile birlikte bu protokollerin birbiri ile konuşabilmesi için tünelleme protokollerinin kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tünelleme yöntemleri kullanılacaktır.

 

Teredo Tünelleme PaketiISATAP Tünelleme PaketiIPv4, IPv6 ve tünelleme yöntemleri kullanıldığı zaman trafiğin hazını gösteren grafik aşağıda bulunmaktadır. Bu grafikten de görüleceği üzere IPv4 en hazlı olanıdır. Tünelleme yöntemlerinin kullanılmasının ise hızı oldukça etkilediği aşağıdaki grafikte görülmektedir.

 

 

En Göze batan özelliklerini ele alacak olursak

1-IPv4’te olan  NAT (Network Adres Translation)’ın IPv6’da olmamasıdır. Bunun sonucu olarak iç networkte alınan IPv6 IP adresi içinde IP numarasını alan cihazın MAC adresininde olması ve bu IP numarası ile internette de  dolaşılmasıdır. 
2-IPv4 te olan arp (adres resulation protokolü), IPv6’da yok. Onun yerine neighbor discovery var. (artık Ciscodanmı alındı bilmiyorum.) ICMPv 6 kullanılır.
3-IPv6 da iki Ethernet kartından hangisinin kullanılacağı belirlenebiliyor.
4-IPv6 protokolünün bir parçası olarak IPSec protokole dahil edilmiştir.  Zorunlu olarak gelmektedir. 

Yönlendirme 

IPv4 ile oldukça başarılı şekilde yapılan yönlendirme işlemi, 128 bit uzunluğunda  IPv6’da adres girdisinin artmasından dolayı yönlendirme tablolarındaki boyutun artması ve IPv4’e göre daha fazla işlem gerektirmesi, yönlendirme işleminin ne kadar önemli olduğunu  koymaktadır. IPv6 nın IPv4 ile kullanımı nedeniyle yönlendirme tablolarında IPv4 de olacağı değerlendirildiğinde cihazların yükünün oldukça artacağı değerlendirilmektedir.
 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum