A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Internet Explorer 8.0 Beta 2 İle Gelen Güvenlik Yenilikleri

Internet Explorer 8.0 Beta 2 İle Gelen Güvenlik Yenilikleri

Internet Explorer 8.0 Beta 2 kısa bir süre önce yayınlandı. Bu yazımda "Güvenlik" çerçevesinde IE 8.0 ile beraber gelen değişikliklerden bahsedeceğim. Değineceğim bazı noktalar doğrudan son kullanıcıya ilgilendirirken bazıları ise yazılım geliştiricilere yönelik olacak.

Data Execution Prevention

Kısa adı DEP olan sistemin aslında doğrudan IE ile bir ilişkisi yoktu. Windows XP ve 2003 ile beraber gelen altyapı sistemde belirli bellek alanlarının korunmasını ve bu alanlardan kod çalıştırılmasını engellenebilmesini sağlıyor. Böylece Buffer Overrun saldırılarına ait boşlukların bulunması çok daha zor bir hal alıyor. Tabi "Managed Code" yazarları olarak VB.NET ve C#.NET programcılarına bu yapı yabancı gelecektir. Maalesef şimdilik çok detaylarına girme şansımız yok.

Şu ana kadar bu altyapı Windows"da olmasına karşın maalesef IE 7.0 ile beraber varsayılan ayarlarda açık gelmiyor. Bunun mantıklı bir nedeni var; DEP ile uyumsuz programların bugüne kadar çalışması gerekiyordu, özellikle IE 7.0 için yazılmış çoğu Plug-In maalesef bu durumdaydı. ATL 7.1 ve öncesindeki uygulamaların DEP ile karşı karşıya gelmesi durumunda uygulamanın kendisine izin verilmeyen bir hafıza alanına yazmaya çalışması sonucu doğrudan uygulamanın sonlandırılması söz konusu. Tabi ki var olan Plug-In"leri ve uygulamaları uygun şekillder düzelterek (IMAGE_SCN_MEM_EXECUTE şeklinde işaretlemeler ile) sorunu gidermek mümkün.

Internet Explorer 8.0 tarafında artık DEP Vista SP1 ve Server 2008 içerisinde otomatik olarak açık gelecek. DEP ile beraber bir de Vista"da gelen ASLR (Address Space Layout Randomization)"yi de birleştirdiğimizde ortaya güvenlik anlamında hoş bir manzara çıkıyor. ASLR"nin yaptığı ise sistem her açıldığında Kernel32 gibi belleğe yüklenen sistem öğelerinin her seferinde farklı bellek noktalarına yüklenmesini sağlamak. Böylece kötü niyetli bir kodun saldırma öncesinde doğru hedefi bulması daha zor oluyor.

Vista içerisinde hangi uygulamaların DEP tarafından korunduğunu görmek isterseniz doğrudan "Görev Yöneticisi" / "Task Manager" içerisinde "View / Select Columns" altından "Data Execution Prevention" kolonunu seçerek ilerleyebilirsiniz.

IE 7.0 içerisinde DEP"yi aktif hale getirmek için "Tools / Internet Options / Advanced" sekmesine giderek uygun seçeneği işaretleyebilirsiniz. Unutmayın bunu yapabilmeniz için IE"yi Admin hakları ile açmış olmanız gerekecektir.

Kullanıcıya özel ActiveX

Özellikle Vista ile beraber gelen UAC (User Account Control) sonrasında gelen en büyük şikayetlerden biri ActiveX kontrolleri yüklerken admin haklarının gerekmesiydi. Kişisel olarak kullandığınız bilgisayarınızda bu bir sorun teşkil etmese de şirket içi domainlere kayıtlı ve farklı güvenlik sınırlamalarını olan bilgisayarlarda bu durum sıkıcı sonuçlar doğuruyordu.

Artık her şey değişti, kullanıcıların Admin haklarına sahip olmasalar da kendi kullanıcı hesaplarına özel olarak ActiveX uygulamaları yükleyebilecekler. Eğer söz konusu ActiveX uygulaması zararlı bir kod içeriyorsa bu durumun bilgisayar hiçbir şekilde zarar görmeyecektir. Var olan ActiveX uygulamaları herhangi bir sorun yaşamadan bu sistem ile çalışacak.

Kullanıcıların herhangi bir ActiveX kontrolü ile karşılaştıklarında kontrolü sadece kendileri için veya tüm makine bazında yüklemek isteyip istemediklerini seçebilecekler. Bu seçim şu anki Internet Explorer içerisinde ActiveX kontrolleri için gelen uyarı mekanizmasına dahil edilmiş durumda.

Siteye özel ActiveX

Hazırladığınız ActiveX kontrollerinin sadece belirli bir sitede çalışmasını isteyebilirsiniz. Özellikle yüksek güvenlik amacıyla bankacılık uygulamalarında kullanılan ActiveX kontrolleri buna bir örnek olarak gösterilebilir. Bu kısıtlamanın yapılabilmesi için ActiveX uygulaması geliştirilirken "SiteLock Active Template Library"nin kullanılması gerekiyor. Arka planda çalışan mantık aslında çok basit; Internet Explorer içerisinde çalışabilecek ActiveX kontrollerinin "Safe" şeklinde işaretlenmesi gerekir. Eğer bir ActiveX kontrolü kendi istediği alan adları haricinde çalıştırıldığında kendisini "UnSafe" olarak tanımlarsak IE doğrudan söz konusu ActiveX"i pasif hale getiriyor.

Standart ATL şablonunun yerine oturan SiteLock şablonu IObjectSafety ve IObjectSafetySiteLockImpl üzerinden türüyerek Build esnasından tanımlanan siteler dışında çalışmıyor. SiteLock 1.14 şablonunu aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

a rel="nofollow" href="http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=43cd7e1e-5719-45c0-88d9-ec9ea7fefbcb&displaylang=en" target=_blank>http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=43cd7e1e-5719-45c0-88d9-ec9ea7fefbcb&displaylang=en

ActiveX"ler artık birer Add-On ve siteye özel yüklenebiliyorlar.

Kullanıcılar ActiveX uygulamalarını IE 8.0 içerisinde birer Add-On olarak görecekleri için istedikleri ayarı "Manage Add-ons" penceresinden yaparak belirli ActiveX"lerin sadece istedikleri sitelerde çalışmasını sağlayabilirler. Bu ayar "Group Policy" üzerinden de artık yapılabiliyor.

 HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Ext\Stats\{ID}\iexplore\AllowedDomains\{Domain}

Yukarıda adres üzerinden Registry içerisinde gerekli ayarlar bulunabilir. {ID} yerine kontrol edilmesi hedeflenen ActiveX kontrolünün Class ID"si, {Domain} yerine de izin verilen domainler atanabilir.

Phishing Koruması

Phishing koruması aslında IE 7.0 ile beraber karşımıza gelmişti. IE 8.0 ile beraber SmartScreen adı altında gelen yeni özellikler gerçekten etkileyici.

Phishing çabaları nafile!

Yukarıda gördüğünüz adres barındaki adresin bir Phishing çabası olma ihtimali çok yüksek. Böyle bir durumda IE bunun farkına varıp hemen kullanıcıyı uyarabiliyor. Eskiden Phisping analizi internette gezme hızımızı da etkilerken bu sefer o konuda da yeni geliştirmeler yapılmış ve daha hızlı bir inceleme motoruna geçilmiş durumda.

XSS Saldırıları

Son dönemde XSS (Cross Site Scripting) saldırıları belki de en sık karşılaştığımız güvenlik açıklarından. Bu teknik ile rahatlıkla bir web sitesi ile kullanıcısı arasına girerek kullanıcının bastığı tuşlara kadar her tür bilgi alınabiliyor. Bu konuda tam bir koruma sunmanın kullanıcı deneyimini ciddi şekilde kötü durumlara sürükleyeceği için minimal koruma mekanizmaları devreye sokulmuş.

XSS Koruması

Yazılım geliştiriciler isterler bu korumaları sunucu tarafından kapatabiliyorlar. Tek yapmaları gereken X-XSS-Protection: 0 şeklinde gerekli HTTP Header bilgisinin sayfalarına eklemek.

Bu noktada özellikle bir uyarıda bulunmak istiyorum. İstemci tarafında bir tarayıcı olarak IE 8.0"ın XSS koruması her çeşit XSS saldırısını korumamakla beraber kesinlikle bir yazılım geliştiricinin bu sisteme "güvenerek" hareket etmesine neden olabilecek bir yapı değildir. Unutmamak gerek ki herkese IE kullanmayabilir.

Cross Domain Request

XDR için bugüne kadar birçok teknik kullanıldı. Bunların içinde belki de en çok tercih edilen harici script"lerin SCRIPT tagları ile dinamik olarak sayfalara JavaScript ile eklenmesi. Normalde bir güvenlik açığını temsil etse de bu teknik bugün Mash-Up dediğimiz uygulamalarının temelini oluşturuyor. Bu tekniği uzun vadede ortadan kaldırmak adına IE 8.0 ile beraber bir XDR nesnesi geliyor.

XDomainRequest objesi klasik XMLRequest ile aynı şekilde çalışırken harici domainlerden veri alınabilmesini sağlıyor. Bunun için sadece uzaktaki hedefin HTTP Header bilgisinde XDomainRequest: 1 yer alması gerekiyor.

HTML Üretiminde Güvenlik

Özellikle AJAX"ın oluşumu ile beraber eldeki veriden istemci tarafında HTML oluşturarak kullanıcıya göstermek performansı arttırmek adına kullanılan tekniklerden biridir. Bu tekniğin tehlikeli tarafı elinize gelen veri eğer harici kaynaklardan geliyorsa aslında bir anlamda sayfaya script de ekleyebileceğiniz durumlarının oluşması.

Artık toStaticHTML adında bir metodumuz var. Böylece elimizdeki herhangi bir metni doğrudan HTML"e çevirirken tüm kontrollerin yapılmasını sağlayabiliyoruz. Eğer kaynak metinde script tagları varsa hepsi güzelce temizlenecektir :)

JSON ve EVAL tehlikesi

JSON verileri uğraşırken EVAL metodunu kullanmamak neredeyse mümkün değil. Hatta JSON"un getirdiği en önemli kolaylıktan faydalanmanın tek yolu EVAL komutunu kullanıyor olmak. Oysa yine verinin harici kaynaklardan geldiğini düşünürsek EVAL komutu sayfada doğrudan metin bazındaki bir kodu çalıştırdığı için çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Karşı taraftan gelen zarar verici bir kod sitenizde çalışabilir.

Örnek kod:

var Nesne = JSON.parse(XML.responseText);

IE 8.0 ile beraber yeni gelen JSON Parser nesnesini kullanmanız halinde artık güvenli olarak ilerleyebilirsiniz. Söz konusu parser doğrudan metin olarak aldığı kaynağı JavaScript nesneleri olarak geri döndürüyor. Bu özellik ile beraber toStaticHTML  komutunun kullanımı çok daha sağlıklı bir deneyim sağlayacaktır.

MIME TYPE Kararları

MIME Type ayarları normal şartlarda HTTP Header bilgisi içerisinde saklansa da bugüne kadar Internet Explorer kendi kendine kararlar vererek daha kolay bir kullanım sağlamak için MIME Type değişiklikleri yapabiliyordu. Örneğin text/plain olarak ayarlanmış bir dosya içerisinde HTML kodu varsa bu dosya açıldığında IE içerisinde bir HTML sayfa olarak render edilir. Oysa dosya bir text dosyasıdır ve o şekilde gösterilmelidir.

IE 8.0 ile beraber eğer sunucudan authoritative=true HTTP header bilgisini gönderirseniz IE sizin sunucu tarafında düzenlediğiniz MIME Type ayarlarını saygı göstererek herhangi bir değişiklik yapmayacaktır.

Sitemde çalıştırma o uygulamayı!

Bir diğer güvenlik açığı da sitelerde tıklanarak istemci tarafına indirilen herhangi bir uygulamanın veya farklı kodun doğrudan sitenin üzerinde çalıştırılabiliyor olmasıydı. Örneğin bir PDF dosyasına tıkladığında dosyayı indirerek doğrudan IE içerisinde açabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için karşınızda uygun seçenekler IE tarafında getirilir.

Eğer kullanıcıya sunulacak dosyayı kesinlikle kullanıcı tarafında diske kaydedilmesini ve doğrudan site üzerinden açılamamasını istiyorsanız X-Download-Options: noopen HTTP Header bilgisini vererek bu işlemin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

InPrivate

Bir Internet Explorer düşünün ki kapattığınızda her şey eskisi gibi olacak :) Tarayıcı geçmişi, cookie, Temp dosyaları ve geri kalan herşey tarayıcıyı kapattığınızda otomatik olarak yok olsa ne kadar güzel olurdu? Tabi tüm bunları varsayılan ayarlarda olmaması gerekiyor :) Sadece istediğimizde böyle geçici özel bir IE açabilsek?

InPrivate tarayıcı pencereleri kullanıcı tüm bu saydıklarımızı sağlıyor. InPrivate olarak açtığınız bir pencereyi kapattığınızda o pencere ile ilgili her şey yok ediliyor. IE 8.0 içerisinde "Safety / InPrivate Browsing" komutu ile açabileceğiniz InPrivate pencerelerini adres çubuğundaki InPrivate yazısından tanıyabilirsiniz.





InPrivate Browsing ile internet kafelerde güvenlik :)

InPrivate Blocking

InPrivate Browsing"e ek olarak bir de Blocking mekanizması var. Bu sistemin amacı ise size özel bilgilerin farklı sitelere siz farkında olmadan ulaşmasını engellemek. Örneğin aynı remote script"in eklendiği iki siteyi ark arkaya gezdiğinizde aslında uzaktaki bir script olmasına rağmen söz konusu uzaktaki sunucu sizin ziyaret ettiğiniz bir önceki siteden sonrakine geldiğinizi bilecek ve ona göre işlem yapabilecektir. Oysa siz bu bilgiyi yeni girmiş olduğunuz siteye vermek istemeyebilirsiniz.

Eğer InPrivate Blocking aktif ise tarayıcı her sitede harici olarak yüklenen scriptlerin listesini saklayacak ve durumuna göre bazı scriptleri de-aktif edecektir.

IE 8.0 Beta 2 ile karşılaştığımızda güvenlik taraflı yeniliklerin kendimde önemli olanlarını seçerek sizlerle paylaştım. İleriki yazılarımda daha heyecan verici uygulamalar yapacağız.

Hepinize kolay gelsin.

JulesVerne
 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum