A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
İnternet, , Web, 2.0, ve, Gelecek, Hakkında
İnternet, Web 2.0 ve Gelecek Hakkında

İnternet, Web 2.0 ve Gelecek Hakkında

Nihayet daha hızlı ve sınırsız internet imkanına kavuştuğumuz, artık kafelerde, havaalanlarında, konferans salonlarında, hatta caddelerde bile kablosuz internet keyfini yaşamaya başladığımız, bilgiye erişimin hantal bilgisayar kasalarından dizüstü ve cep bilgisayarlarına taşındığı şu yıllarda ufkumuzu genişletecek haberler aldıkça gelecek hakkında bazı (güzel) öngörülerde bulunabiliyoruz.

Son Yıllarda Neler Değişti?


Intel-AMD rekabeti, görünen o ki, son yıllarda işlemci konusunda kullanıcıların yararına sonuçlar doğurdu. Daha az enerjiyle çalışan, daha az ısınan, büyük tampon bellekli ve yüksek performanslı mobil işlemcilerin üretilmesiyle donanım seviyesinde özgürleşme hareketleri başlamış oldu.Kablosuz bağlantı standardı yeterince yaygınlaştı, yeni satılan dizüstü bilgisayarların hemen hepsinden wireless bağlantı kurulabiliyor, bazı iş yerleri ve alanlarda internet ücretsiz sağlanıyor. Gelecekte ise tüm şehre yayılmış, daha hızlı ve fiziksel engellerden daha az etkilenen standartlar bizi bekliyor.Bilgisayarınızdaki en yavaş parçalardan biri olan hard disklerin yerini hareketli parçalar içermeyen, yeterince hızlı, az enerji tüketen ve fiziksel etkilere hayli dayanıklı flash belleklerin alması gündemde.Aynı şekilde TFT LCD ekranlarda da bu tarz bir değişim yaşayabiliriz. Yüksek çözünürlüklü ve enerji gereksinimi daha az olan ekranların yakın zamanda (tabii ki düşük maliyetlerle) üretilebileceğini söyleyebiliriz.En büyük sorunlardan biri olan enerji konusunda da araştırmalar yapılıyor. Zaten yukarıdaki donanımlardan oluşan bir bilgisayarın şu anki pillerle hayli uzun süreler çalışacağı kesin.Hareketlilik donanımda olduğu kadar yazılımda da kendini gösteriyor. Açık kaynak kodlu yazılımları fark eden bilinçli kullanıcılar çoğaldıkça yazılımların kaliteleri artmaya başladı. Aynı şekilde internet hizmetlerinin kaliteli ve çoğunlukla bedava verilmesi, ücretli olanlarının ise kullanamayacağımız kadar geniş imkanlar sağlanması bu sektörde çıtayı her geçen gün yükseltiyor. Örnekler aşağıda… Hazır mısınız?

Kendinize şu soruları sorun, hazır olup olmadığınızı anlayacaksınız:

Her sabah kalktığınızda email’lerinizi kontrol ediyor, haberleri gazete ve televizyon yerine internetten okuyor, internet bağlantınız kesildiği zamanlar sanki tüm yaşam enerjiniz kayboluyormuş hissine kapılıyor musunuz?Google’a girip Ara tuşuna bastıktan en fazla 2 saniye sonra “neden bu kadar yavaş?!” diye düşünür müsünüz?iTunes, WinAmp, vb. programlar sayesinde stream halinde radyo programlarını veya televizyonların canlı yayınlarını takip eder misiniz?Bilgisayarınızdaki dosyalara herhangi bir bilgisayardan da erişebilmek için kullandığınız bir online disk var mı?

Çok standart sorular gibi görünebilir ama size 5 yıl önce deseydim: “5 yıl sonra ücretsiz ve 3GB’lık mail hesapları alabileceksin” diye, muhtemelen gülüp geçerdiniz.

Rüya Bilgisayar

Düşünün, bir dizüstü bilgisayar üretiliyor ve şimdiye kadar yapılmış en hızlı bilgisayar olduğunu öne sürüyorlar. Kalınlığı 8mm, ağırlığı 500gr. Hayır, avuçiçi bilgisayar değil, bildiğiniz 13-14″ ekrana sahip, klavyesi ve bazı bağlantı noktaları bulunan (dvd sürücüsünü henüz düşünmedim, belki olabilir), işlemcisi yalnızca grafik işlemek ve kullanıcıdan gelen inputları değerlendirmek için kullanılan bir bilgisayar. İçerisinde hard disk yerine bir flash bellek var, ama çoğu zaman kullanmıyorsunuz bile. Şarjı bitmiyor, çünkü bir şekilde (ya kinetik enerji, ya da bilmediğimiz başka bir etkenle) kendini şarj edebiliyor. Ve dediğim gibi, çok hızlı bir bilgisayar.Peki nasıl olur bu?

Network Computers

Projenin temeli aslında çok eski, 1995 yılına dayanıyor
. Network Computer adı verilen projenin amacı hantal uygulamaları bilgisayarınıza yükleyerek değil, bir ağ üzerinden çalıştırarak kullanıcıya sunmak, böylece her bilgisayarın maliyetini düşürmek. Bu proje geliştirilmiş mi, Oracle sahiplenmiş Microsoft destek vermiş Amerika’nın bir pilot bölgesinde denenmeye başlanmış mı bilmiyorum, araştırmadım. Ben elimizdeki kaynaklarla ve teknolojiyle bu rüya bilgisayarı nasıl oluşturabiliriz, onu düşünüyorum.

Microsoft’tan Önemli Açıklama

gatesBill Gates açıklama yapmış
: “Bilgisayarların ve Microsoft’un geleceği web-based uygulamalar.” Biliyorsunuz, Microsoft yazılım konusunda bir dünya devi, şu anda bile birçok insan Windows Vista’nın çıkmasını bekliyor, yeni Office’in screenshot’larına hayran hayran bakıp, “Uf be adamlar yapıyor” diyor. Peki Gates neden böyle bir açıklama yapıp “Microsoft olarak hızlı davranmalıyız” diyor? Aslında Google’ın borsadaki değerine ve yatırımlarına bakması yeterli. Mesela yakın geçmişten bir haber: Google Writely
‘i satın almış! Sebep? Belki Microsoft’un birkaç yüz dolarlık ofis paketinden çıkan kelime işlemciyi bir internet servisi olarak bedavaya sunmak istiyordur… değil kesin öyle. Bu yüzden Microsoft son zamanlarda Windows Live
ve Office Live
üzerine bu kadar eğiliyor.

16 senedir Microsoft’ta çalışıp bir sene önce Google’a geçiş yapan Mark Lucovsky’nin bir açıklaması da hayli ilginç. Diyor ki Microsoft’un bitmez tükenmez ürün upgradeleri ve problemlere bürokratik yaklaşımı hızlı servis modeline göre hayli sorunlu. Çünkü yazılımda bir hata tespit edildiğinde yüklenen tüm bilgisayarlarda o hatanın giderilmesi, web-based çalışan bir uygulamadaki hatanın onarılmasından çok zor bir iş. Amazon
‘da çalışan bir yazılımcı, milyonlarca Amazon kullanıcısının ruhu bile duymadan bir hatayı onarabiliyor. Microsoft ise tek bir problem çözümü için her kullanıcıdan belli büyüklükte bir dosyayı indirip, saçma sorulara cevap verip, yazılım korsanı olmadığını belirtip bilgisayarını baştan başlatmasını bekliyor.

Microsoft’un online servis stratejilerinden sorumlu Matt Rosoff
“Microsoft olabildiğince bir yazılım firması olarak devam edecektir” dese de Microsoft’un ve diğer bazı büyük firmaların önümüzdeki dönemde “software as a service” yaklaşımını ne yazık ki benimsemek ve kullanıcılarına daha fazla değer vermek zorunda kalacağı bir gerçek.

Web tabanlı servislerle rüya bilgisayara doğru…

Nelere sahibiz bir sıralayalım:

Hızlı, ücretsiz ve sınırsız wireless bağlantıWireless ağa bağlanabilen rüya bilgisayar (şimdilik normal bir bilgisayar yeterli)İnternet üzerindeki online diskimiz, ofis programlarımız, uygulamalarımız vs.Bu uygulamaları çalıştıracak paralel binlerce sunucu

Düşüncemize bir adım daha yaklaştığımızı söyleyebiliriz. Sonuç olarak pratikte bilgisayarımızda hiçbir kelime işlemci yüklü olmasa, hatta düzenleyeceğimiz doküman online diskimizde bulunsa bile dosyayı düzenleyebilir, başkasıyla paylaşabilir, CD’ye yazabilir, ağdaki yazıcıya dahi gönderebiliriz. Bilgisayarımızda mp3′lerimiz ve bunları oynatabilecek uygulama olmasa bile online diskimizdeki müzikleri stream halinde dinleyebiliriz. Bir matematiksel işlemin sonucunu öğrenmek için uzun süre beklemez, paralel sunucuların yardımıyla en kısa sürede sonuca ulaşabiliriz. Aynı şekilde 3 boyutlu bir çizimi render etmemiz an meselesi olacaktır.

Rüya bilgisayar güncel haberlerle birkaç Web2.0 uygulamasından oluşan küçük bir beyin fırtınasının sonucu, aslında çok da ileri görüşlü bir deneme olduğunu düşünmüyorum. Asl’olan şu ki, bunlar gün gelecek gerçekleşecek, gün gelecek bayat bilgi olacak, ama biz bu değişimin neresinde olacağız? Umarım bilimin bir ucundan tutma imkanına sahip oluruz.

Ekleyen: by LordaEr0n

  Ad Soyad
  Yorum