A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Windows Püfleri

Windows Püfleri Windows Püfleri Media Player"da videodan resim kaydetmek

Windows Media Player"da herhangi bir videodan ekran görüntüsü almak için [Alt]+[PrtSc] yerine [Ctrl]+[I] tuş bileşimini kullanabilirsiniz.

WİNDOWS GENEL TUŞ KOMBİNASYONLARI

F1 Yardım.
SHIFT + F10 secili simgenin menüsü.
ALT + F4 Uygulamanın kapatılması.
ALT + ESC Bir sonraki uygulamaya geçiş.
ALT + TAB Farklı uygulamalara geçiş.
CTRL + A Tüm simgelerin seçilmesi.
CTRL + C Kopyala.
CTRL + V Yapıştır.
CTRL + X Kes.
CTRL + Z Geri Al
CTRL + ESC Başlat menusunun açılması

WİNDOWS TUŞU + L Oturumu kilitleme.
WİNDOWS TUŞU + M Tüm uygulamaların simge durumunda küçültülmesi.
WİNDOWS TUŞU + PAUSE BREAK SYSTEM Özelliklerine direk giriş.

WİNDOWS MASAÜSTÜ TUŞ KOMBİNASYONLARI

F2 Ad değiştirme.F3 Dosyaların ve dizinlerin aranması.
F5 Masaüstünün yada pencerenin içeriğinin yenilenmesi.
SHIFT + DELETE Dosyaların tam olarak silinmesi.
ALT + ENTER Bir dosya ya da kısa yolun özellikleri.

WİNDOWS GEZGİNİ TUŞ KOMBİNASYONLARI

BACKSPACE Bir üstü dizine geçiş.
F5 Pencere içeriğinin yenilenmesi.
F6 Pencereler arasında geçiş.
SHIFT + DELETE Dosyaların tam olarak silinmesi.
CTRL + G Belli bir dizine geçilmesi.
+ secili dizinin ilk alt dizininin gösterilmesi.
* secili dizinin tüm alt dizinlerinin gösterilmesi.
- secili dizinin alt dizinlerinin gizlenmesi.

XP Professional"de Autorn"un kapatılması

 Başlat / Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak "gpedit.msc" konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinini etkinleştirin. Ardından pencerenin sağındaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin. Yaptığınız değişikliği Tamam düğmesine tıklayarak onaylayın.

FTP sunucularına Windows Gezgini’nden ulaşın

Adrese örnekte görüldüğü gibi bilgileri girmeniz yeterli: ftp://kullaniciadi:[email protected]

Word Metindeki bütün biçimlendirmelerin temizlenmesi

Metni seçtikten sonra ctrl+shift+N

Word Resimlerin tam olarak yerleştirilmesi

Resimler ve Wordart nesneleri, taşınırken adım adım hareket eder. Bu nedenle bu tür nesneleri her zaman tam olarak istediğiniz yere yerleştiremeyebilirsiniz. Ancak çizim nesnelerinizi resim işleme programlarındaki gibi piksel cinsinden tam olarak istediğiniz yere taşımak istiyorsunuz.

İPUCU: Bu sorunun nedeni, yerleştirme yardımcısı olarak düşünülmüş olan görünmeyen kılavuz çizgileri. Bu, eğer birden fazla nesneyi bir kenara veya bir çizgiye yaslamak isterseniz çok kullanışlı bir işlev. Ancak çalışmanızı rahatsız etmeye başladığında bu kılavuzu tam olarak istediğiniz gibi ayarlayabilir, değiştirebilir veya tamamen kapatabilirsiniz.

Kılavuzu, çalışma sırasında geçici olarak devre dışı bırakmak için çizim nesnesini taşırken [Alt] tuşuna basılı tutun. Kılavuzu kalıcı olarak ayarlamak içinse Görünüm / Araç Çubukları / Çizim komutunu çalıştırın. Ardından araç çubuğunun en solundaki Çiz / Kılavuz komutunu çalıştırın.

Kılavuz Ayarları başlığı altındaki Yatay Aralık ve Dikey Aralık alanlarındaki değerleri değiştirin. Burada "0.1 cm" değerini kullanarak nesnelerin milimetrik olarak yerleştirilmelerini sağlayabilirsiniz. Kılavuzu tamamen kapatmak için Nesneleri kılavuza uydur seçeneğini işaretleyin. Yaptığınız değişiklikleri Tamam düğmesine tıklayarak onaylayın.

Windows XP sp2"nin engellediği programların çalıştırılması

c dizinindeki boot.ini dosyasındaki noexecute ifadesini execute olarak değiştirip bilgisayarı yeniden başlatın.

Sağ Tuş Paranoyasını Aşmak

Bazı web sayfalarında kopyalamayı engellemek için sağ tuş kullanımı engellenmiştir. Menüden dosya/farklı kaydet komutunu seçiyoruz, dosya türü olarak text seçip kaydediyoruz. Kaydı açtığımızda istediğimiz yazıyı kopyalaya biliyoruz!

İkinci bir tercih daha var, bunda yazı formatı korunuyor. Sayfayı html olarak kaydedip bir metin editöründe açıp istediğiniz metini kopyalaya biliyorsunuz, Internet Explorer kaydetmeden bilgisayarınızda bulunan metin editörleri ile sayfayı açabilmeniz için menüde kısayollarda sunuyor.

Windows"u kandırmak: Gereksiz kapasite işgaline son

İlk olarak sistem geri yükleme özelliğini kapatın. Başlangıç menüsünde yer alan komut satırına "Msconfig" komutunu girin. Karşınıza çıkan pencerede Geri yüklemeyi Başlat seçeneğini tıklayın. Açılan yeni pencerenin sol kısmında yer alan Ayarlar menüsüne göz atın. Ayarlar menüsünde yer alan seçeneklerden, Sürücüler için Sistem geri yüklemeyi iptal et seçeneğini işaretleyin.

Ayarlar kaydedildikten sonra, Windows tekrar başlamak isteyecektir. Bu yüzden tekrar başlama işlemi esnasında şaşırmayın. Kurulan sistem şimdi 2 GB büyüklüğünde. Siz de kabul edersiniz ki CF kartı ile bu tarz bir kurulum yapılamazdı. Kapasitenin büyük bir kısmı artık silinmeye hazır halde. Bunun için de yapılması gereken ilk iş Denetim Masası"nın altında yer alan Sistem seçeneğine girmek. Sistem menusunun altında yer alan Gelişmiş Özellikler seçildikten sonra Performans kısmındaki Ayarlar butonuna tıklamak yeterli.

Açılan pencerede Gelişmiş Özelliklere girmek gerekiyor. Burada yer alan Sanal Bellek seçeneğinde Gelişmiş özelliklerine girin. Çıkan menüde sanal bellek devre dışı bırakın. Bu işlem Windows XP"yi 1,2 GB"a düşürüyor. Henüz bitmedi. Çünkü Windows"un DLL önbelleğini silmekle ekstradan 400 MB"lık alan kazanılıyor. Bunun için de başlat menüsünde yer alan komut satırına "cmd" komutunu girin. Açılan DOS penceresine "sfc /purgecache" komutunu yazın. Son adım ise DLL-önbelleğinin her güncelleme sonrası tekrardan dolmaması için, "sfc /cachesize=0" komutunu yazmak olmalı. Kurulum artık 1 GB"ın altında. Ama hala silinebilecek bazı dosyalar bulunuyor. Tam tamına 92 MB " \windows\Driver Cache\i386" klasörün altında yer alan "driver.cab" ve " sp2.cab" klasörleri artık silinmeye hazır. XP CD"sinde de yer alan bu klasörlerin, sadece yeni donanım kurulduğunda kullanılması, bu özellikten vazgeçebileceğimiz anlamına geliyor. Bu dosyaları sildikten sonra, Windows güncelleme işlevi başlatılabilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, sadece güvenlik güncellemelerini yüklemenizin gerekliliği. Virüs koruma yazılımını kurmamızla, işletim sistemi ile işimiz de bitmiş oluyor.

XP Windows"un eski ayarlarla yeniden kurulumu

Denemek için shareware ve ücretsiz yazılımların kurulması sonrasında, dosyaların eksik olması veya Kayıt Defteri"nin doğru çalışmaması sonucu ortaya çıkabilir. Windows"un yeniden kurulumu ise kuşkusuz tüm ayarların kaybedilmesi anlamına geliyor. Ancak küçük bir hile yardımıyla Windows"u yeniden kurabilir ve buna rağmen yapılandırma bilgilerinizi de koruyabilirsiniz.

Bunun için XP CD"nizi sürücüye yerleştirin ve Başlat / Çalıştır komutu ile ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna aşağıdaki ifadeyi girdikten sonra Tamam düğmesine tıklayarak çalıştırın:

:\i386\winnt32 /unattend

Bunun sonucunda kurulum işlemi başlayacak ve tüm önemli dosyaları onaracaktır.

XP Internet Explorer"ın yeniden kurulumu

Web sayfaları artık doğru görüntülenmiyor ve yüklemeler aniden kesiliyorlar-sa, Internet Explorer (IE) için yazılan küçük ek programların önemli sistem özelliklerini değiştirdikleri söylenebilir.

Birçok uzman bu durumda Windows"un yeniden kurulmasını tavsiye eder, ancak aslında bu gerekli değildir. Sadece IE"nin yeniden kurulması tek başına yeterli olur. Bunun için XP CD"sini sürücüye yerleştirin ve Başlat / Çalıştır komutu ile ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna aşağıdaki ifadeyi girdikten sonra Tamam düğmesine tıklayın:

rundll32.exe.setupapi,lnstallHinf Section.Defaultlnstall.132.%windir%\inf\ie.inf

Windows XP altında Google

Google, internetteki bir numaralı arama motoru. Ancak Windows XP buna rağmen web"deki arama işlemleri için her zaman MSN sayfasını kullanıyor.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi"ni açın ve buradaki "HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\Internet Explorer\Main" anahtarı altında iki yeni Dize Değeri oluşturun. Bunlardan birine isim olarak "Search Page" ve değer olarak "http://www.google.com.tr" girin. Diğerine isim olarak "Search Bar" ve değer olarak da "http://www.google.com/ie" girin. Ardından "HKEY_CURRENT_ USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\SearchUrl" anahtarını etkinleştirin ve buradaki "(Varsayılan)" anahtar değerini "www.google.com/keyword/%s" olarak değiştirin. Ardından "HKEY_LOCAL_MACHINE\S0FTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Search" anahtarını etkinleştirin, buradaki "SearchAssistant" kaydına çift tıklayın ve değerini "http://www.google.com/ie" olarak değiştirin.

XP"nizi Kapatmak, kilitlemek için

Kilitlemek için: Yeni bir kısa yol oluşturun, öğe konumuna "rundll32.exe user32.dll,LockWorkStation" yazın, tabi kilidin iş görmesi için daha önce kullanıcı ayarlarından şifre belirmemiş olmanız lazım.

Kapatmak için: Yeni bir kısa yol oluşturun, öğe konumuna "c:\windows\system32\shutdown.exe -s -t 00" yazın.

-i grafik kullanıcı arayüzünü çalıştırır

-l kullanıcı oturumunu kapatır

-r bilgisayarı yeniden başlatır

-s windows u tamamen kapatır.

EK parametreler.

-t xx windows un kapanana kadar beklemesi gereken süreyi saniye olarak verir.

-f açık olan uygulamaları kapatır.

XP"de Logo Hazırlamak

Çalıştıra eudcedit yazın, Pencere/Başvuru kaynakları komutu ile karakter seçebilirsiniz. Doysa/Yazı tipi bağlantıları komutu ile kaydediyorsunuz. Çalıştıra charmap yazın, sol üst köşede hazırladığınız karakteri göreceksiniz.

XP"de exe formatında dosya sıkıştırmak yada açmak.

Çalıştıra iexpres yazın

XP Başlangıçta çalışan programlar ve Uninstall edilemeyenler.

msconfig

Başlat/Çalıştır"dan regedit yazıp Bilgisayarınızı her açtığınızda kendiliğinden çalışıp rahatsız eden bir program varsa HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion altında "Run" bölümünde silerek kurtulabilirsiniz. Aynı yerde "Uninstall" altında Uninstall edilmemekte direnen yada manuel olarak silinmiş  programları Program Ekle Kaldır listesinden buradan silerek kaldırabilirsiniz.

XP Program sonlandırma ve Hata gönderme olayı!

Denetim masası sisteme girin gelişmiş kartında Hata bildirimine girin Hata bildirimini devre dışı bırak kutucuğunu işaretleyin, önemli hata olduğunda bana bildir"i iptal edin.. Ayrıca Donatlar/Sistem Araçları/Sistem Bilgisinde Araçlarda Dr Watsonu açıp seçenekleri kapatın. Alttaki registri işlemine gerek kalmaması lazım.

Registriden [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AeDebug] kısmını silerseniz bir programı ctrl+alt+del ile sonlandırmak istediğinizde yıldırım hızı ile kapanıyor ;O) ve hata raporu gönder penceresi çıkmıyor! dr watsonu iptal ediomuş.

XP Explorer hatasında bütün pencereleri kaybetmemek için

Denetim Masası/Klasör seçenekleri/Görünüm: Web sayfası ve klasör çiftlerini yönetme/iki parçayı da göster ve ayrı ayrı yönet.

Dosyaları istediğiniz program ile hızlı açmak (Birlikte aç)

Bu özellik Milennium da geliştirildi ama şimdi göstereceğimiz yöntem ile bütün Windows versiyonlarında Milennium"dakinden daha konforlu bir "Birlikte aç"a sahip olacaksınız. Yapmanız gereken Windows"ta SendTo klasörüne girip boşluğa sağ tıklayıp yeni kısayolu seçip istediğiniz programı eklemek (genelde Program Files de) bundan sonra istediğiniz dosyayı açmak için üzerine sağ tıklayıp istediğiniz programı seçmeniz yeterli. Bu menü Milennium"da dosyaları sıkıştırmak ve açmak için WinZip yerine kullanabileceğiniz "Sıkıştırılmış Klasörler" içinde kullanılmakta


 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum