A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Windows, 95, 98, network, (resimli, anlatım),
Windows 95-98 network (resimli anlatım)

Windows 95-98 network (resimli anlatım) windows 95-98 üzerinde network kurulumu (software) (bilmeyenler için)
eğer bilgisayarınızda ethernet kartı yok ise aşağıdaki 1-4 deki işlemleri yapınız.

1. Bilgisayarınızın kasasını açın.(Bilgisayarınızın kablosunu fişten çekmeyi unutmayın)

2. mainboard üzerinde boş bir pci slot’u bulun.

3. daha önceden temin ettiğiniz ethernet kartını pci slota takın(bu arada kasada hizasına gelen yuvadaki parçayı çıkarın)

4. kasayı içindeki kabloları kontrol ederek kapatın.vidalayın.

5. daha önceden temin ettiğiniz bir hub yardımıyla bilgisayarlar arası bağlantıyı yapın

6. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eğer Windows 95 ve ya 98 kullanıyorsanız açılışta kartınız bulunacaktır.

7. ethernet kartını bulduğunda (tanımadığı zaman) kartla beraber gelen sürücü disketini isteyecektir. Sürücüleri kurun.

8. Kurulum tamamlandığında Windows 95 veya 98 cdsini isteyecektir.. cd-rom’a takın..Windows gerekli ağ dosyalarının kurulumunu tamamlayacaktır.9. Dosyalar kopyalandıkdan sonra windows bilgisayarı yeniden başlatmanızı isteyecektir. Eveti seçin.(windows bunu her zaman yapar)

10. Windows yeniden başladığında control panelden systeme geçin kartın doğru kuruldugunu ve IRQ çakışması olup olmadıgını kontrol edin.

 

 
resimde de görüldüğü gibi ,Realtek RTL8139 PCI Fast Ethernet NIC kartı doğru bir şekilde kurulmuştur. IRQ çakışması olup olmadığına bakmak için kartı seçin ve "properties" özellikler düğmesine tıklayın. Aşağıdaki ekran görüntüsü karşınıza gelecektir.
 

 
resimde de görüldügü gibi, kaynaklar sekmesinden IRQ 10 kesmesinini kullanmakta olduğumuz görürüz. windows herhangi bir çakışma olmadığını belirtmektedir. eger çakışma olursa, "use automatic settings" otomatik ayarları kullan daki işareti kaldırın ve "basic configuration" nu değiştirin Siz değişiklik yaptığınızda çakışma varsa ikaz verecektir.)ya da bilgisayarınızı kapatıp kart baska bir pci slota takın.

Network kartının kurulumu tamamlandıktan sonra network protokollerinin kurulumuna geçebiliriz

1. Masaüstünde "network neighborhood" ağ bağlantılarım ikonuna sağ tıklayın.Açılan menüden "properties"i özellikleri seçin

2. Aşağıdaki resimde gösterilen form açılacaktır.

 
resimde de görüldüğü gibi kurulu bileşenler:
•Client for Microsoft Networks
•Dialup Adapter
•Realtek RTL8139 PCI Fast Ethernet NIC
•TCP/IP---> Dial Up Adapter
•TCP/IP---> Realtek RTL8139 PCI Fast Ethernet NIC
•File and Printer Sharing For Microsoft Networks

Bu bileşenler ağın çalışması için gereklidir.Eğer bu bileşenler eksikse ADD yükle tuşuna basarak kurunuz.

Şimdi TCP/IP---> Realtek RTL8139 PCI Fast Ethernet NIC (ya da sizin ağ kartınız) seçin ve "properties"e özelliklere tıklayın.Aşağıdaki form açılacaktır,

"Specify an IP Address"i (genelden) seçin ve 192.168.0.1 ip adresini ilk makina için girin, (diğer makina için de 192.168.0.2 ) Subnet Mask için de 255.255.255.0 yazın ve OK’ye Tamam’a tıklayın. sistem windows CD den gerekli dosyaları yükleyecektir.

Ağ içindeki tüm makinalar aynı Subnet Mask e sahip olmalıdır.Bu diyolog penceresini kapatarak tekrardan network propertiese geçin "Identification Tab"ı seçin.

 
Her makina için bir isim yazın ,fakat workgroup ismi ağdaki her makina için aynı olmalıdır. Ok tıklandığında Windows tekrardan gerekli dosyaları kopyalıyacak ve sistemi yeniden başlatmanızı isteyecektir.Sistem açıldığında logon box karşınıza çıkacak.Önceki adımda yazdığınız bilgisayarın ismini girin ve "ok"i tıklayın. Bir password e ihtiyacınız olmayacaktır burayı boş bırakabilirsiniz. fakat kesinlikle cancel tuşuna basmayın, ağa oturum açamazsınız.

Sistem açıldıktan sonra "My Computer"e bilgisayarıma geçin ve "C Sürücüsü" üzerine sağ tıklayarak açılan menüden "sharing"i paylaş seçerek sürücüyü paylaşıma açın. "Network Neighborhood "a ağ bağlantılarıma iki defa sol tıkladığınızda ağdaki tüm makinaları görebilirsiniz.
  Ad Soyad
  Yorum