A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Windows 2008 Server Disk Yapıları

Windows 2008 Server Disk Yapıları                                 
                        Windows  2008  Sunucu Üzerinden Düzenlenebilen Disk Yapıları

Windows 2008 Server işletim sistemli sunucular disk yönetiminden, yazılımsal olarak yapılabilen disk konfigürasyonları aşağıya çıkarılmaya çalışılmıştır. Asıl olan donanımsal olarak (raid kartlarla) bu işi yapmak gereksede, donanım maliyetleri göze alındığında yazılımsal olarak yapmakta bir alternatif olarak önümüzde durmaktadır.

1-New Mirrored Volume :  İki ayrı disk bölümünü (partitonunu) aynalayıp birine yazılan bilgi-dosya diğer bölümeda yazılır. Mirror durursa 1 disk üzerinden çalışmaya devam edilir.

2-Raid-Volume :  En az 3 tane disk olmalıdır. Diskin biri bozulursa bozulan disk çıkarılıp yenisi takıldığında iki diskten 3. diskteki bilgiler tekrar oluşturulur. 
3-Simple Volume : Bir fiziki diski geçmeyecek şekilde oluşturulmuş volume dür.

4-Spand Volume : En az iki disk üzerinde oluşturulmuş bölümdür.  Başka disklere yayılabileceği için ihtiyaç anında genişletilebilir. Oluşturulan volumün boyutu iki diskin boylarının toplamı olur. Database olan disklerin dolması gibi durumlarda oldukça işe yaramaktadır.

5-Mirrored Volume : En az iki disk üzerinde, her fiziki diskten eşit alan kaplayacak şekilde oluşturulur. Ancak bu alanların toplamının yarısı kullanılabilir durumda olacak.

6-Raid-5 Volume :  En az 3 fiziki disk üzerinde her fiziki diskten eşit miktarda alan kullanılarak oluşturulur. Bu alanların 2/3 si data 1/3 i de data koruması olarak kullanılır.  Disklerden birinin bozulması durumunda sistem diğer 2 diskten 3’ü diski üretir.  Disk bozulması durumunda 3. disk üretilene kadar sistem çalışmaz.  

Bu disk yapılarının oluşturulmasındaki asıl amaç ise sunucular sürekli çalıştığı ve disklerde sürekli döndüğü için zaman içinde fiziksel diskin bozulması kaçınılmaz olduğundan, disk bozulduğunda disk üzerinde bulunan datanın kaybedilmemesi ve büyük diske ihtiyaç olunan alanlarda bu ihtiyacı karşılamaktır. Ancak disk ihtiyacı büyüdükçe dataların kaydedilebilmesi için aşağıdaki gibi disk ünitelerine ihtiyaç olmaktadır. Bu disk ünitelerinde ise haliyle donanımsal raid çözümleri (raid kart) kullanılmaktadır. Tabi disk ünitelerinin fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu hatırlatmakta fayda var.
 
                                                   Disk Üniteleri

 


   


 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum