A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
İmza, Sirküsü
İmza Sirküsü

İmza Sirküsü

 

İmza Sirküsü Nedir-Ne İşe Yarar-Nereden Alınır

Birçok bürokratik işlemlerde adını duyduğumuz imza sirküsü oldukça önemli bir belgedir. Her ne kadar adını hepimiz bilsek te imza sirküsü nedir ne işe yarar ayrıntısını pek bilmiyoruz. Bu yazımızda sizler için imza sirküsü üzerine bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

İmza sirküsü; bir kurumun,  kuruluşun ya da herhangi bir ticari işletmenin temsilcisinin imza atma konusunda yetkili olduğuna dair olan ve imza örneklerini içermekte olan resmi belgeye denmektedir. Örneğin; X firmasının yetkili müdür Kemal A. ‘ya ait imza sirküsünde; Kemal A. ‘ya ait imza örnekleri ve bu firmanın imza konusunda yetkilisi olduğu ibareleri bulunmaktadır. İmza sirküleri noter tarafından onaylanmaktadır. Noter onaysız imza sirküleri resmiyet kazanmaz.

İmza sirküsü çıkarmak için gerekli belgeler hakkında da kısaca bilgi verecek olursak; şirketin kayıtlı olduğu yerin ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküsü çıkaracak kişiye ait nüfus cüzdanı ve fotokopisi gerekmektedir. Bu belgelerle birlikte herhangi bir notere müracaat etmeniz yeterli olacaktır. Notere gittiğinizde; noter tarafından imza sirküsü belgesi hazırlanarak, sizden bu belgeye 3 adet imza atmanız istenecektir. İmzayı atmanızla birlikte gerekli ücretin de ödenmesi ile noter tarafından imza sirkünüz onaylanır ve resmiyet kazanır. İmza sirküsünün bir sureti size teslim edilir, bir sureti de noterde muhafaza edilmektedir. Resmi kurumlardan bu konuda yetkili olanlar, gerekli gördüğü hallerde imza sirkülerinizi noterden celp edebilir. İmza sirküsünün düzenlenmesindeki amaç; sirküye atacağınız imzanın size ait olduğunun noter huzurunda tasdik edilmesidir. Buraya atacağınız imzanızın resmi olarak bağlayıcılığı vardır. Bunun için atacağınız imzanızı özenle atmanızı tavsiye etmekteyiz. Ayrıca noterdeki imza sirküsüne atacağınız imza dışında, resmi evraklarda farklı bir imza kullanmamak ta gerekir, çünkü bu durum aleyhinize sonuçlar doğurabilir.