A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
IMF’yle, anlaşma, çok, yakın,
IMF’yle anlaşma çok yakın

IMF’yle anlaşma çok yakın Şimşek: IMF ile beş aşağı beş yukarı anlaşmaya vardık

Ocak ayında IMF heyetini Türkiye’ye çağıracağını belirten Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, “IMF, başlangıçta ’Geleneksel tedbirler alınsın’ yaklaşımı içindeydi. Bu dünya konjonktüründe kamu taleplerinde daralma olmasının Türkiye’ye uymayacağını ifade ettik. IMF ile gelinen noktada da tedbir büyüklüğü konusunda beş aşağı beş yukarı bir anlaşma var” dedi

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen 18. Akdeniz Toplantısı’nda konuşan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıldan beri küresel krizi gördüklerini, buna göre program yaptıklarını ve önlem aldıklarını söyledi.

Üç kat fark var

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen’in “IMF ile görüşmelerde anlaşma sağlandı mı?” sorusunu yanıtlayan Şimşek, “Ocak ayında bu görüşmelerin en azından bitirilmesini ümit ediyoruz” cevabını verdi.
IMF ile Eylül ayından bu yana da görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Şimşek, “Teknik bazda diyaloglar zaman aldı. Bundan birkaç ay öncesine göre IMF’nin istediği, bütçede harcama kesintisi ya da vergi artışı gibi tedbirlerde sorun yok. Zaten kamusal ve yapısal tedbirlerde sorun yok. Bütçe boyutuyla istenen tedbirlerde başlangıç ile bugünkü nokta arasında üç kat fark var. IMF, başlangıçta ’Geleneksel tedbirler alınsın’ yaklaşımı içindeydi. Bu dünya konjonktüründe kamu taleplerinde daralma olmasının Türkiye’ye uymayacağını ifade ettik. IMF ile tedbir büyüklüğü konusunda beş aşağı beş yukarı bir anlaşma var” diye konuştu.

Ocak ayı başında IMF heyetini Türkiye’ye davet edeceğini anlatan Bakan Şimşek, yapılması gereken yapısal tedbirler bulunduğunu, zamanı geldiğinde kamuoyunu bilgilendireceklerini ancak IMF’ye karşı yaklaşımda bir sorun olmadığını vurguladı.

Makul rakamlar değil

Türkiye’nin IMF ile yapacağı programa kesin bir tarih veremediğini ancak sonuç itibarıyla önemli bir mesafe katedildiğini kaydeden Şimşek, IMF ile yapılacak programın ne kadar süreli olacağı konusunda da yorum yapmanın doğru olmayacağını, bunların en son aşamada görüşülüp sonuca bağlanacağını bildirdi. Şimşek, şöyle konuştu: “Bazı kaynaklar, Türkiye’nin 2009 yılında dış finansman ihtiyacının 15 milyar dolar olacağını söylüyor. Kimisi 30 milyar dolar diyor. Çok daha yüksek rakamlar da var. Ama onlar, makul rakamlar değil. Önemli olan şu: Biz öyle bir program yapmalıyız ki, Türkiye’nin yapısal sorunlarını çözmeye yönelik adımlar içersin. Aynı zamanda 2009‘da dış kaynağa ilişkin kaygıları azaltan bir program olsun.”

  Ad Soyad
  Yorum