A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
WiMAX İçin Bekleyiş Uzuyor

WiMAX İçin Bekleyiş Uzuyor WiMAX konuşlandırmalarını beklemeye almış olan firmalar söz konusu teknolojinin olgunlaşmış bir networking seçeneği olarak pazarda yer almasına daha iki-üç yıl olduğunu belirten bir raporun yayınlanmasından sonra haklı olduklarını kanıtlamış durumdalar.

WiMAX konuşlandırmalarını beklemeye almış olan firmalar söz konusu teknolojinin olgunlaşmış bir networking seçeneği olarak pazarda yer almasına daha iki-üç yıl olduğunu belirten bir raporun yayınlanmasından sonra haklı olduklarını kanıtlamış durumdalar. Network inşasında yaşanan zorluklar ve uyumlu cihazların teslimatında yaşanan yavaşlık bu gecikmeye sebep olan etmenler arasında.

Söz konusu haberler her ne kadar ulusal bir WiMAX taşıyıcısı oluşturmayı planlayan 14 milyar dolarlık Sprint-Clearwire ortaklığını yıldırmıyorsa da, daha hızlı kablosuz veri hizmetleri ve uygulamaları peşinde olan firmaları etkileyecek gibi duruyor.
Gartner araştırma firması analistlerinden Phillip Redman InternetNews.com’a verdiği beyanatta "Mobil veri hizmetlerinde şu ana dek sadece sınırlı bir başarı yakalanmış durumda ve WiMAX tek başına bir veri teknolojisi olarak kendisini kanıtlamaktan hayli uzak," diyor.

Mobilite artık işletmede fark yaratan bir kavram olarak görüldüğünden firmalar mobil veri hizmetlerini genişletmek ve ilerletmek için geliştirilmiş networkinge oldukça aç gözüküyorlar.

WiMAX terimi Mikrodalga Erişim için Dünya-Çapında Birlikte Çalışırlık anlamına geliyor ve noktadan-pek çok noktaya mimarisi kullanan Metropolit Erişim Networkleri yani MAN’lar üzerine temelleniyor.

Söz konusu teknoloji 30 mile yani yaklaşık 45-50 kilometreye varan uzaklıklardan inanılmaz ölçüde hızlı download (indirme) ve upload (yükleme) oranları vaadi veriyor. Ayrıca WiMAX gerçek zamanlı multi-medya deneyimi ve kuvvetli uygulamalar sunacağı gibi, rahatsızlık veren görüşme kesintileri ve veri paketi transferlerindeki kesintileri de engelleyecek.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan Gartner araştırması WiMAX’ın ilk olarak daha önceden Wi-Fi’de olduğu gibi kullandıkça öde modelinde “niş” bir teknoloji olarak piyasaya çıkacağını ortaya koyuyor.

Araştırma firmasına göre teknolojinin önündeki zorlu engeller arasında ise mobil WiMAX ekipmanlarında yaşanan eksiklik, kablolu geniş-bant networklerinin oluşturacağı güçlü rekabet ortamı, yüksek cihaz maliyetleri ve spektrum müsaitliği yer alıyor.

WiMAX benimsemesi

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir çalışma şirketlerin de WiMAX’a teknolojinin maliyeti ve güvenlik endişeleri sebebiyle biraz soğuk yaklaştıklarını ortaya koyuyordu. Chadwick Martin Bailey firmasının yaptığı anket çalışmasına göre ankete katılan şirketlerin yüzde 69’unun WiMAX’a geçmek gibi bir planları yok.

Gartner’a göre başlangıçtaki network sunumları WiMAX’ı sadece bir veri servisi olarak kullanan büyük operatörlerden gelecek ve IP üzerinden ses aktarımı (VoIP) hizmetleri 2010 yılına dek gündeme gelmeyecek.

Ancak bir kez piyasaya çıktığında ve çalışmaya başladığında WiMAX benzersiz hizmetler de sunmaya başlayacak. Gartner’a göre WiMAX uyumlu cihazlar pazara girdiklerinde taban ücretler bir anda düşmeye başlayacaklar ve bu da hizmet fiyatlarına da aşağıya çekecek.

WiMAX taşıyıcıları şimdiden kullanıcılara ve şirketlere birden çok cihazı bir hizmet planında ek ücret olmaksızın kullanma olanağı sağlayacak bir abonelik modeli sunmaya başladılar. Kullanıcılar daha hızlı erişim için daha fazla para ödeyerek gereksinimlerine göre hız da belirleyebilecekler.

Redman “Bu olanaklar şirketler için mutlaka en azından gözden geçirmeye değer olanaklar,” diyor.


 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum