A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
İLKEL, KORDALILAR, VE, ÖZELLİKLERİ, HAKKINDA, BİLGİ
İLKEL KORDALILAR VE ÖZELLİKLERİ HAKKINDA BİLGİ

İLKEL KORDALILAR VE ÖZELLİKLERİ HAKKINDA BİLGİ

 İlkel Kordalılara Örnekler, İlkel Kordalılar Hakkında Kısa Bilgi, İlkel Kordalı Canlılar Hangileridir?, İlkel Kordalıların Özellikleri, İlkel kordalılar hangi alt Gruplara Ayrılır?, İlkel Kordalıları Omurgalılardan Ayıran Temel Özellik Nedir?

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlere Bu Yazımızda İlkel Kordalı Canlılar Hakkında Kısa ve Öz Bilgi Vermeye Çalışacağız İyi Okumalar…

İlkel Kordalılar

İlkel kordalılar, omurgalılar grubu ile birlikte kordalılar adı verilen bir üst sınıflandırma grubu içinde yer alır. Kordalılar bazı özellikleri ile diğer hayvanlardan ayrılır.

♦ Kordalılar hayatlarının (embriyodan ergin bireye kadar) en az bir döneminde notokorda, kuyruğa, sırt bölümünde içi boş bir sinir kordonuna ve solungaç yarıklarına sahiptir.

 Notokort (sırt ipi) embriyonun sırt bölümünde yer alan, baştan kuyruğa doğru uzanan ve destek sağlayan yapıdır. Notokort omurgalı hayvanlarda gelişerek omurgayı oluşturur.

İlkel kordalılar, kordalıların yukarıda sıralanan ayırt edici özelliklerini taşır. Ancak omurgaları yoktur. Bu grupta tamamı denizlerde yaşayan yaklaşık 2500 tür vardır.

♦ İlkel Kordalılar tulumlular ve kafatassızlar olarak iki gruba ayrılır.

Tulumluların erginleri sığ deniz sularında dibe tutunarak yaşar. Hareketsizdir. Çoğunlukla erginlerinde notokort, sinir kordonu ve kuyruğa rastlanmaz. Kafatassızlar da sığ deniz sularında dipteki kuma gömülü olarak yaşar. Erginlerinde notokort bulunur. Solungaç yarıklarından geçen sudaki küçük besin parçacıkları ile beslenir. Gaz alış verişi büyük ölçüde vücut yüzeyi ile yapılır.Amfiyoksüz kafatassızlar grubunun en tanınmış örneğidir.