A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
İlk, Denizaltı, Ne, Zaman, Yapıldı,
İlk Denizaltı Ne Zaman Yapıldı?

İlk Denizaltı Ne Zaman Yapıldı? İnsanoğlu havada uçmak gibi,denizlerin altında yol almayı da asırlar boyu düşünegelmiş,bu rüyayı gerçekleştirmek için bir çok deneyler yapmıştır.

Bugünkü anlamı ile ilk denizaltı"yı gerçekleştirme şerefi, Hollandalı fizikçi Cornelius Van Drebbel"e aittir.Drebbel,1620 yılında tek kişilik ve elle çalışan bir denizaltı yapmayı başardı. Bu denizaltı"nın içten elle idare edilen eklemli kürekler vasıtası ile hareket ediyordu.

Drebbel,denizaltısı"nın ilk denemesini gene aynı yıl İngiltere’de, Thames nehrinde yaptı. Denizaltı Thames"in altında başarılı bir yolculuk yaptıktan sonra yukarı çıkarıldı.

O tarihte,bu icat,gereği kadar önemsenmemişti. Aradan otuz üç yıl geçtikten sonra, 1653 de François De Son adlı bir Fransız,Drebbel"inkine benzeyen bir denizaltı ile başarılı bir deneme yaptı. Fakat o da gereken ilgiyi görmedi.

1720 yılında Symons adındaki bir İngiliz, eski deneylerden de yararlanarak, daha gelişmiş bir denizaltıyı denedi. Aynı tarihlerde İstanbul’da tersane mühendisleri tarafından yapılan bir denizaltı,üçüncü Ahmet"in huzurunda başarılı bir dalış yaptı.
Bütün bu denemeler, günün birinde, denizaltıların önemli işlerde kullanılabileceği gerçeğini ortaya koymuştu. Bu tarihten sonra, ufak tefek değişikliklerle birçok denizaltı yapılıp denendi. Fakat yapılanların henüz hiç biri pratikte kullanılabilecek mükemmeliyette değildi. Denizin altında kalma süreleri çok az olduğu gibi, hareket kabiliyetleri de azdı.

1776 da Amerikalı David Bushnell,daha önce yapılanlara benzemeyen daha gelişmiş bir denizaltı yapmayı başardı. Kaplumbağa adını verdiği bu denizaltının dikey ve yatay olmak "üzere iki tip pervanesi vardı. Ancak bu pervaneler elle çalıştırıldığından sürati çok azdı. Pratikte herhangi bir amaç için kullanılması düşünülemezdi.

Buharlı geminin mucidi olan Amerikalı Robert Fulton, su altında uzun süre kalabilecek bir denizaltının planlarınıv da hazırlamış,ancak tatbik sahasına koymamıştı Fulton bu havalini ancak 1800 yılında gerçekleştirebildi. "Nautilus" adını verdiği denizaltısı ile suyun altında altı saat kalarak,o güne kadar görülmemiş bir rekor kırdı. "Nautilus" suyun yüzünde yelkenle yol alıyor, suya daldığı zamansa, elle döndürülen bir pervaneden yararlanıyordu.

Fulton"un denizaltısı bütün dünyanın dikkatini çekti ve ünü, Avrupa’ya kadar yayıldı. Fulton, sonradan bu denizaltıyı Fransız imparatoru birinci Napolyona hediye etmiştir.

Artık, denizaltıların pratikte pek çok amaçlar için kullanılabileceği anlaşılmış ve bu alandaki çalışmalar hızlanmıştı. 1819 yılında, Coessin kardeşler yaptıkları bir denizaltı ile Amerika iç savaşına katılarak "Housatonic" adlı bir gemiyi hatırdılar. Ancak, bu sırada kendi denizaltıları da yaralanmış olduğundan, bir daha su yüküne çıkamadılar.

Buharla işleyen ilk denizaltı ise, 1880 yılında İngiliz W. Garett tarafından yapıldı. Ancak, bu denizaltı su altında uzun süre kalamadığından fazla bir ilgi görmüştü.

1880"i takip eden yıllarda, İsveçli mühendis Nordenfelt,188"0 de Garett tarafından yapılan denizaltı"nı geliştirerek, pratikte kullanılır hale getirdi. Nordenfelt"in denizaltısı, hiç çıkmadan suyun altında 14-15 mil yol alabiliyordu.

Elektrikle çalışan ilk denizaltı 1888 yılında Fransızlar tarafından denendi. İlk deneme başarılı oldu. "Cymnot" adlı bu denizaltının gücü 55 beygir kadardı ve saatte yaklaşık olarak 8 mil sürat yapabiliyordu. Daha sonraları bu denizaltı geliştirilerek sürati 12 mile çıkarıldı.

1931 yılında İngiliz Sir Wilkins "Nautilus" adını verdiği bir denizaltı yaparak,kuzey buz denizine kadar gitti. Sir Wilkins" in bu başarısını bütün dünya taktirle karşıladı.

Artık denizaltı yapımına bütün büyük ülkeler hız vermişti. Eskiden kişisel çabalarla yapılan tecrübelerin yerini, devletlerin finanse ettiği çalışmalar almıştı.

İkinci dünya savaşı sırasında denizaltılara dizel motorları takıldı Böylece süratleri arttırılmış oluyordu.

17 Ocak 1955 de ise nükleer güçle çalışan ilk denizaltı suya indirildi. "Nautilus" adı verilen bu denizaltı saatte 20 mil sürat yapabiliyor ve gerektiğinde hiç su yüzüne çıkmadan haftalarca denizde kalabiliyordu.


  Ad Soyad
  Yorum