A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Hypervisor, olmadan, boot, işlemi
Hypervisor olmadan boot işlemi

Hypervisor olmadan boot işlemi

Hyper-V ile birlikte çalışırken bazen çıkan sorunları Hyper-V rolünü kaldırarak çözmeye çalışabilirsiniz.Yada Vmware gibi diğer sanallaştırma ürünleri Hyper-V ile birlikte çalışmayı sevmezler ve ikisini aynı işletim sistemi üzerinde çalıştırmakta zorlanırsınız.Bu sebeple benim yaptığım gibi dual boot şeklinde çift işletim sistemi kullananlarınız vardır eminim.Ama daha kolay bir yöntem bizi bekliyor.Boot işlemi sırasında varolan işletim sisteminizi hypervisor olmadan boot edebilme şansınız var.Bunun için artık boot işlemlerini tamamiyle kontrol edebildğimiz bcdedit komutu kullanacağız.

Mantıken yapmamız gerekn yeni bir boot girdisi oluşturmak ve bu girdiyede yükleme yaparken hypervisoru kullanmamasını söylemek.

bcdedit /copy {default} /d “No Hypervisor”

Bu komutun çıktısında bize girdinin GUID’e kopyalandığına dair bir çıktı verecektir.Benim işletim sistemimde(server 2008) aşağıdaki gibi bir çıktı verdi.

The entry was successfully copied to {benim guid numaram}.
Ardından bu GUID’i kopyaladım ve aşağıdaki komutu girdim.

bcdedit /set {benim guid numaram} hypervisorlaunchtype off

Bu komuttan sonra bir sorun yoksa The operation competed succesfully çıktısını alabilirsiniz.

Artık bilgisayarı başlattığınızda karşınıza bir boot ekranı çıkacak ve hypervisor olmadan yükleme seçeneğide(yukarıda belirttiğimiz No Hypervisor seçeneği) ekrana gelecektir.İlgili sorunu çözdükten yada gerekli işlemleri yaptıktan sonra tekrardan normal boot ile bilgisayarı hypervisor’lü haliyle başlatabilirsiniz.


  Ad Soyad
  Yorum