A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Hürrem, Sultan, Nasıl, Nikahlandı,
Hürrem Sultan Nasıl Nikahlandı?

Hürrem Sultan Nasıl Nikahlandı?

 

Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan nasıl evlenmişlerdir? Hürrem Sultan Kanuniye nikahı nasıl kabul ettirmiştir? Hürrem Sultan nasıl evlenmiştir? Kanuni Sultan Süleyman’ın eşleri.


Padişahların cariyelere nikah kıyma mecburiyeti olmadığı bir yana, bu hususta adeta gizli bir yasak da vardı. Hürrem Kanuni’ye yasağı deldirdi. Şimdiye kadar nikahlı olanlar dahil hiçbir kadın padişah üzerinde snsuz nüfus sahibi olmamıştı.

Geniş manasıyla düşünülürse Hürrem’in nikahlanması bir devrimdi. Yıldırım Beyazid dahil, önceki hakanların nikahlı eşleri bulunuyordu. Beyazid Olivera Despina adlı sırp prensesi ile nikahlıydı. 1402 senesinde meydana gelen Ankara Meydan Savaşında iki Türk hakan karşılaşmış Emir Timur’un filli ordusu Yıldırım Beyazıd’ın ordusunun tarumar etmişti. Timur birçok mühim simanın yanı sıra padişah ile eşini de esir almıştı ve bazılarının söylediğine bakılırsa padişahın nikahlısı saygısız davranışlara muhatap edilmişti. Bunu haysiyet zedeleyici gören devlet erkanı tabi başta padişah olmak üzere nikah meselesini kaldırmışlardır. Nikahı yüz küsür senedir alışılmış hiçbir kadın talep etmemiş, eden olduysa da gerçekleşmemişti. Bu oturmuş geleneği Hürrem yıktırdı Kanuni’ye.

Kaynak: Hürrem Sultan
Nazım Tektaş’ın kitabından alıntı.

  Ad Soyad
  Yorum