A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Hidrolik Temelleri

Hidrolik Temelleri

 

Hidrolik ile ilgili bilgiler. Hidrolik nedir? Hidrolik Güç ve Hidroliğin uygulama alanları ile teorik hidrolik temelleri hakkında bilgi

Hidrolik temelleriDoğal ve maddesel ortamların içersinde yer alan ve dış etki karşısında şekil değiştirme hareketine maruz kalan ortamlar genel olarak akışkan ortamlar olarak adlandırılırlar.

Akışkan ortamı şekil değiştirmeye zorlayan dış etki karşısında ortam, her ne kadar çok kolay ve çabuk yer değiştirebilir ise de viskozite olarak adlandırılan şekil değiştirmeye karşı ortamın gösterdiği bir direnme büyüklüğü vardır. Hidrolik yunanca su anlamına gelen hydor sözcüğünden türetilmiş ve su bilimi olarak gelişmiştir. Oysa endüstriyel hidrolik kavramı ile kuvvet ve hareketlerin bir kuvvet bir akışkan aracılığıyla iletimi ve denetimi kastedilmektedir. Bunun sonucu olarak enerji iletimi maddesi akışkan olmaktadır, genel olarak madensel yağlar akışkan olarak kullanılmaktadır.

1-HİDROLİK GÜÇ

İş makinalarında,bir noktadan diğer bir noktaya enerji transferi,enerjinin harekete dönüşümü ve kontrolü için dört metot kullanılır.Bunlar;mekanik (şaft,dişli,zincir veya kayış vasıtasıyla),elektrik (elektrik kabloları ile),pnömatik ve hidrolik güçtür (hortum,boru ve kaplinlerle).Hidrolik ve pnömatik sistemler birbirlerine çok benzerler,ancak pnömatik sistemlerde hidrolik yağ yerine basınçlı hava kullanılır.

1-1 İŞ MAKİNALARINDA HİDROLİK GÜÇTEN FAYDALANMANIN AVANTAJLARI ŞUNLARDIR;

*Basit dizayn (mekanik sistemlerdeki karmaşık bağlantılar yoktur.)

*Montaj esnekliği (hidrolik komponenetler iş makinalarına en az yer problemi ile monte edilebilir,hacimleri küçüktür.)

*Sessizlik ve düzgünlük (hidrolik sistemler minimum vibrasyon ile sessiz ve düzgün hareket sağlarlar.

*Kontrol (operatör için değişik hız ve güçlerde makinanın kontrolü daha kolaydır,istenildiği anda yön değiştirilebilir.)

*Minimum güç kaybı (hidrolik kuvvetler çok az ğüç kaybı ile büyük oranda çoğaltılabilir ve transfer edilebilir.)

*Emniyet (hidrolik sistemler aşırı yüklere karşı otomatik valfler vasıtası ile korunur, aşırı yükte durur,yük ortadan kalkınca normal çalışmaya devam eder.)

DEVAMI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

 
 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum