A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Hayatınızı, Geliştirebilirsiniz,
Hayatınızı Geliştirebilirsiniz

Hayatınızı Geliştirebilirsiniz Kaç kere kendinize, hayatınızı istediğiniz yönde geliştireceğinizi söyleyip hiç bir şey yapmadan bu söz aklınızdan uçuverdi? Kaç kere memnun olmadığınız yönlerini değiştirmek için andlar içtiniz de bunu kararlılıkla sürdüremediniz? Sizi tutan , hayatınızı istediğiniz gibi yaşamanıza engel olan nedir? Motivasyon, hedef, istek, disiplin ya da irade gücü eksikliğinden biri ya da bir kaçı olabilir mi?

Genelde ki özellikle yeni yıl başlarında insanlar kendilerine hayatlarını değiştireceklerine dair sözler verirler. Bu bir kitap ya da makale okumakla olabilir. Ne olursa olsun hayatınızı geliştirmeyi istemek ertelenecek bir şey olmamalıdır.

Peki olumlu değişimler yaşamak mümkün mü ya da ne kadar mümkün ? Evet bu mümkündür. Fakat kesin bir yöntem ve yolu belli bir planınız olmalıdır.

1. Neyi geliştireceğinize karar verin. Size özel olsun. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir mekanda tek başınıza oturun ve gerçekten hayatınızda neleri değiştirmeyi, geliştirmeyi istediğinizi bir kağıda yazın. Yazarak gerçekten neyi isteyip neyi istemediğinize görmeniz daha kolay olacaktır. Bu sizin değişim gelişim listeniz olsun.
2. Yazdığınız değişim - gelişim listenizde bir öncelikler sıralaması yapın.Önem sırasına göre yazdıklarınızı sıralayın.

3. Bunları nasıl gerçeğe çevireceksiniz bir plan yapın. Planınız mümkün olduğu kadar uygulanabilir olsun. Hayal gücünüzü, yaratıcılığınızı, duygularınızı işe katın.

4. Hemen şimdi kalkın ve hedefleriniz için yani kendiniz için küçükte olsa bir şey yapın. Şimdi, herşey için en doğru zamandır. Belki hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak bir kitap satın almak. yeni biriyle tanışmak ya da bir kursa yazılmak olabilir. Bunlar ve bunlar gibi daha niceleri sizin yapabilirliğinizi arttıran küçük adımlardır.

5. Gelişmeyi düşündüğünüz alanda başarılı olmuş kişileri izleyin,inceleyin. Bu sizin motivasyonunuz için itici bir güç olabilir.

6. Geliştirdiğiniz planınızı gözünüzde canlandırın. Hayali bir resim yapın ve onu gerçekmiş gibi yaşayın.

7. Amacınızı canlı tutun. Gelişim ve değişimin hayatınıza getireceği olumlu katkıları düşünün.

8. Kendinize verdiğiniz sözleri tekrarlayın.

9. Hiç birşeyin sizi yıldırmasına izin vermeyin. Engellere, zorluklara takılmayın. Ne yapacağınıza kesin karar verin. Ne kadar süreceği ya da ne kadar efor sarf etmeniz gerektiğini düşünmeyin.

10. İrade gücünüzü ve öz disiplininizi geliştirin.

11. Kendinize ve de kendi hayatınızı istediğiniz yönde değiştirip geliştireceğinize inanmak yaşam felsefeniz olsun.

12. İstekli ve değişime açık olun. Sadece hayatımı değiştirmek istiyorum demeyin, bu yeterli değildir. Fırsatları yakalamayı yaşam felsefeniz haline getirin.

Unutmayın, sadece karar vermek asla yeterli değildir bunun için birşeyler yapmak harekete geçmek gereklidir. Hayatınızın her aşamasında kendinizi de hayatınızı da değiştirip geliştirebilirsiniz. Olumsuzluklara odaklanmayın.Gelişim ve değişim bazen zaman alan ama mükafatını mutlaka alacağınız bir iştir.


  Ad Soyad
  Yorum