A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Harici, hdd, nedir, , Nasıl, kullanılır,
Harici hdd nedir? Nasıl kullanılır?

Harici hdd nedir? Nasıl kullanılır?
Harici HDD lerimizin ya da bir başka isimle, taşınabilir HDD lerimizin bilgisayarlarımızdaki dahili HDD lerden hiçbir farkı yoktur. Dahili HDD lerimizi verimli çalıştırmak için neler yapıyorsak harici hddlerimiz içinde aynı şeyleri yapabiliriz. Harici HDDlerimizi alış amaçlarımız hemen hemen aynı: Veri yedekleme

Müziklerimizi, Videolarımızı, Resimlerimizi..vs yedekleyebilir ya da yanımızda taşıyabiliriz. İstersek DVD oynatıcımızda videolarımızı, resimlerimizi..vs oynatabiliriz.Öncelikle kullanım amacımıza göre harici hdd mizin dosya sistemini belirlememiz gerekir. Eğer harici hddmizi DVD oynatıcımızda kullanmak istiyorsak, dosya sistemini mutlaka FAT32 yapmalıyız. Unutulmamalıdır ki FAT32 dosya sistemli bir HDD ye tek seferde 4gb dan büyük dosya atamayız, kopyalayamayız. Çünkü FAT32 dosya sistemi tek seferde 4gb büyüklüğe kadar destek veriyor. Eğer DVD oynatıcılarla ilgimiz yoksa dosya sisteminin NTFS olması daha yerinde bir karar olacaktır. Çünkü, şu anda en hızlı ve güvenli dosya sistemi NTFS dir. Veri kurtarma açısından da NTFS, FAT32 ye göre daha avantajlıdır.

Dosya sistemi dönüşümü için aşağıdaki programları kullanabilirsiniz.

HP_USB_Boot_Utility

SwissKnife V3.22

Harici disklerimizde yapmamız gereken periyodik  uygulamalar var mı?

Periyodik olarak diyorum, çünkü bunları yapmak çok faydalı. Bunlardan ilki dosya temizliği. Harici HDDlerimizi ayda bir iki kez disk temizlemeden geçirmeli, dosya kalıntılarından kurtarmalıyız. Çünkü dosya kalıntıları kimi zaman sorun çıkartabiliyor. Disk temizliğinden sonra disk birleştirme yapmalıyız. Parçalar halinde bulunan dosyaların birleştirilmesi diskimizin hızını artıracaktır. En önemlisi de hata denetleme. ”chkdsk” de denen bu işlemle harici diskimiz üzerindeki hataları denetler, bulur ve onarır. ”chkdsk” ‘i zaman zaman çalıştırmak çok faydalı olacaktır. İsterseniz bunu MS-DOS a yazacağınız bi komutla (chkdsk/r x: yazın (buradaki x i siz harici hddnizin harfini yazın..) ya da Windows üzerinden harici HDD nize sağ tık/özellikler/araçlar/hata denetlemeden de yapabilirsiniz.
Harici HDD mizle beraberinde gelen USB kablosunun dışında bir USB kablo kullanabilir miyim?
Evet kullanabilirsiniz. USB kablolar standart olduğu için kullanabilirsiniz. Harici hddnizin çalışmasına herhangi bir engel teşkil etmez. Bazı modellerin USB kablosu “Y kablo” şeklindedir. Yani çift başlıdır. Bu çift başlardan biri (ana kablodan ayrılan) güç aktarımı yaparken, diğer baş da hem güç hem de veri aktarımı yapar. Kimi zaman, bilgisayardamızdaki USB aygıtlarının çokluğundan dolayı, harici HDD miz USB girişlerinden yeterli gücü alamaz ve çalışmaz. Bu durumda çift başlı USB kablomuzun güç başını da takarak gerekli gücü sağlamış oluruz.

Harici diskimi ve flash diskimi “Güvenle Kaldır” komutuyla kaldıramıyorum.

Harici diskimizi ya da flash belleğimizi bilgisayarımızdan çıkarırken, mutlaka, görev çubuğunun sağında (saatin yanında) güvenle kaldır simgesine tıklayarak kaldırmalıyız.

Şunu unutmamak gerekir ki en iyi yol “güvenle kaldır” komutunu kullanmaktır. Güvenle kaldıramadığımız durumlarda, eğer yazma ön belleğini iptal etmişsek, direk USB den çekebiliriz.

 

Sorunsuz kullanımlar..