A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Halit, Refiğ, i, kaybettik
Halit Refiğ’i kaybettik

Halit Refiğ’i kaybettik

 Sinemamızın ünlü yönetmenlerinden Halit Refiğ, 28 Ağustostan bu yana tedavi gördüğü Memorial Hastanesinde yaşama veda etti. Refiğ 75 yaşındaydı.

1960′lı yıllardan bu yana emek verdiği Türk sinemasına damgasını vuran isimler arasında yer alan Halit Refiğ, Pazar sabahı 8.20’de tedavi gödüğü hastanede yaşamını kaybetti.

Halen devam etmekte olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Refiğ için anma programı düzenlenecek ve festival etkinliklerinin gerçekleştirileceği tüm mekanlarda Halit Refiğ için köşe oluşturulacak.

Ünlü yönetmenin cenazesi Salı günü İstanbul’da defnedilecek. Cenazeye sinema dünyasının pek çok ünlü simasının katılması bekleniyor.

HALİT REFİĞ KİMDİR?

1934′te İzmir’de dünyaya gelen Halit Refiğ, ilk ve orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesinde tamamladı, Robert Kolej Mühendislik Bölümünde okudu. Okul bittikten sonra askerliğini yedek subay olarak Kore’de yapan Refiğ, bu sırada amatörce 8mm filmler çekti.

Sinemaya sinema yazarı olarak adım atan Refiğ, 1956′da, Nijat Özön ile birlikte yayınladıkları ”Sinema” ve ”Kim” isimli dergilerde, ”Yeni Sabah” ve ”Akşam” gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı.

Refiğ, Atıf Yılmaz’ın ”Yaşamak Hakkımdır” isimli filmin asistanlığını yaparak sinema alanındaki ilk çalışmasını gerçekleştirdi. 1960′ta ilk film olan ”Yasak Aşk”ı çeken Refiğ, 1963′te ”Şehirdeki Yabancı”, 1964′te ”Gurbet Kuşları”, ”Haremde Dört Kadın”, ”Bir Türk’e Gönül Verdim” filmlerine imza attı ve bu filmlerle Moskova, Yeni Delhi ve Sorrento Film Festivallerinde çeşitli ödüller kazandı.

Refiğ, 1964 yılında ”Gurbet Kuşları” ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ”En İyi Yönetmen” ödülünü aldı.

1975′ten itibaren İDGSA Sinema-TV Enstitüsü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1975′te TRT Kurumu adına çektiği ”Aşk-ı Memnu” ile televizyon dizilerine öncü oldu ve dikkatleri üzerine çekti. Refiğ’in, TRT adına 1981 yılında gerçekleştirdiği Kemal Tahir’in aynı adlı romanından uyarladığı ”Yorgun Savaşçı” adlı filminin yakıldığı ilan edildi. Film, ancak 1993′te televizyonlarda gösterilebildi.

1976′da ABD’de Wisconsin Üniversitesi’nde, 1984 yılında Ohio Denison Üniversitesi’nde eğitim çalışmalarına katıldı. Öğrencileri ile birlikte ”The Intercessors”, ”In the Wilderness” adlı filmleri gerçekleştirdi.

Olgunluk döneminde ”Teyzem”, ”Hanım”, ”Karılar Koğuşu”, ”İki Yabancı”, ”Köpekler Adası” gibi yurt içinde ve dışında birçok ödül kazandığı unutulmaz filmere imza attı. Yurtdışındaki festivallerde filmleri için özel bölümler ayrıldı.

1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Senatosu kararı ile ”Onursal Profesörlük” unvanı verilen Halit Refiğ’in 300′ü aşkın makalesinin yanı sıra araştırma yazıları ve ”Ulusal Sinema Kavgası” adlı bir kitabı bulunuyor.