A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
FONT, NEDİR
FONT NEDİR

FONT NEDİR

Font Kısaca Yazı Tipidir. 

Detaylıca anlatmak gerekirse ;
 

Tipografi'de Dik Ä°talik Oblik Farki


Yazılarımız ana hattını oluştururlar aslında. Bir grafik programında çalışırken, projemize renk katarlar. Aslında bana göre kendimizi bir şekilde ifade etme şeklimizde oluyorlar.
Yazı Stillerinin uygulamalarını marka logolarında, afişlerde, broşürlerde veya gazete sayfalarında rahtlıkla görebiliriz. Farklı duyguları, düşünceleri anlatmak için farklı farklı yazı tipleri kullanılmıştır bu tür ürünlerde. Bu konuya biraz daha değinelim.

İlk önce yazı stili (font) nedir? sorusuna cevap verelim.
Font; bilgisayarımızda bulunan yazı stillerine verilen addır. Bunlar dil karakter setlerine göre ve fontun karakteristiğine göre şekiller içerir.

Fontlar ayrıca kendi içinde ikiye ayrılırlar. Bunlar;

1. TrueType
2. ClearType

 

 

İtalik – Oblik Ayrımı

 

Dik Fontlar: Roman = Regular = Book. Hepsi de yakın anlamlara sahiptir ve dik fontları karşılar. Office programında iyi tanıdığınız “Times New Roman” fontu, ilk olarak düz tasarlanmıştır. İtalik  yani doğal eğik durumu ayrıca tasarlanmıştır. Belirli programlarla biz onları açılı olarak eğdiğimizde hakiki bir italiklik elde edemeyiz, bu duruma ise oblik deriz, yani yapay eğik. Bu farkı en iyi küçük a harfinden anlarsınız, a harfi eğildiğinde boğulur ve okunaklı görünmez, içi geniş eğik a harfi daha rahat bir okunma sağlar. Yukarıdaki örnekte de açıkça görülmektedir.

 


Örnek Bir Font://

Tipografi'de Font Adlandırma
NASIL KULLANILIR://

Elinizde bulunan fontları photoshop ortamında ve günlük hayatta word dosyanızda bir çlaışmanızda kullanmak istiyorsanız Bilgisayarım\C:\Windows\Fonts klasörü içine atmanız yetecektir. Daha sonra photoshop’u açıp “T” tuşuna basarak Horizontal Type Tool aracımızı aktif edebilir font seçim bölümünden yüklediğiniz fontunuzu ismi ile aktif edebilirsiniz.