A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Feleknas Uca

Feleknas Uca

 

 

Avrupa Parlamentosu Eski Milletvekili17 Eylül 1976 tarihinde Celle (Niedersachsen)'de doğdu. Bir erkek ve altı kızkardeşli bir ailenin ferdi. Aslen Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinden. Yezidi dinine mensup. Bekar. Doktor yardımcısı. Mektupla öğretimle lise diploması aldı.

Politik Faaliyetleri 

GUE/NGL grubu üyesi. 
Kadın hakları ve şansta eşitlik komisyonu. 
Gelişme ve müşterek çalışma komisyonununun üyesi ve koordinatörü, Türkiye delegasyonu. 
Irkçılığa ve yabancı düşmanlığına karşı ortak grubun başkan yardımcısı. 
Sol Parti’nin (Linkspartei) Avrupa Parlamentosu haznedarı. 
Nordrhein-Westfahlen eyaleti adına, Avrupa Parlamentosunda Sol Parti sorumlusu. 
1998’den bu yana PDS üyesi. 
Mayıs 1998’de PDS’in Niedersachsen Eyaleti örgütüne üyelik. 
Niedersachsen’daki Celle’de PDS’in kurucu üyelerinden. 
1999’dan bu yana Avrupa Parlamentosu üyesi. 
İLETİŞİM:

Partei: Die Linke.PDS
Avrupa Parlamentosu Üyesi

Europabüro
Bergstr. 50
29221 Celle

Tel: 049 (0) 51 41 / 901 30 40
Fax: 049 (0) 51 41 / 901 30 41HABER

Yezidi kızın Müslüman gençle kaçması, AP’nin gündemine taşınıyor
Arif ARSLAN (DHA)
1 Aralık 2006

Beşiri’de Yezidi aileden bir kızın Müslüman bir gençle kaçması, hem Türkiye’deki, hem Avrupa’daki Yezidileri ayaklandırdı. Almanya’ya yerleştikten sonra Sosyal Demokrat Parti’den milletvekili ve Avrupa Parlamentosu üyesi olan Feleknas Uca, konuyu AP gündemine getireceğini söyledi.

BATMAN’ın Beşiri İlçesi’nde Yezidi ailenin lise öğrencisi 18 yaşındaki kızı K.Ö. Batman’da kasaplık yapan 24 yaşındaki Kerem Arıtürk’le birlikte bir hafta önce ortadan kayboldu. Yezidi bir kızın Müslüman bir gençle kaçması üzerine Beşiri’de ve Avrupa’da yaşayan Yezidiler ayaklandı.

Almanya’daki Yezidi dernekleri, konuyu Yezidi olan ve Beşiri’de dünyaya geldikten sonra Almanya’ya yerleşen Alman Sosyal Demokrat Partisi Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu üyesi Feleknas Uca’ya bildirdi. Uca’nın olay hakkında bilgi aldığı ve konuyu AP gündemine getireceği belirtildi. 

MÜSLÜMAN KARDEŞTİR

Genç kızın ailesinin Almanya’da yaşayan bazı yakınları da K.Ö’yü bulmak için Batman’a geldi. Geleneklerine göre "Müslümanları kardeş gördüklerini ve kız alıp vermediklerini" söyleyen Yezidi aile, kızlarının geri verilmesini istedi. Bir haftadır kaçan kızını aradığını, ancak bulamadığını söyleyen baba A.Ö. "Biz hemen kızımızın geri verilmesini istiyoruz. Olayın daha büyümesini istemiyoruz" dedi. 

OĞLUMDAN HABER YOK

Yezidi kızla birlikte ortadan kaybolan oğlundan kendisinin de haber alamadığını belirten Kerem Arıtürk’ün babası Davut Arıtürk ise şunları söyledi: 

"Ben de oğlumdan haber alamıyorum. Bu olayın tatlılıkla sonuçlanmasını istiyoruz. Eğer kızım olsaydı, Yezidi kardeşlerimize berdel verirdim. Artık inançlar arasında hoşgörü ortamının oluşmalı. Birbirlerini sevmişler. Konunun Avrupa’ya kadar gitmesine üzüldüm." 

Olay üzerine Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ile Beşiri Belediye Başkanı Burhan Koran, Yezidi aileyi ziyaret ederek gerginlik yaşanmamasını, konunun sükunetle çözümünü istediklerini belirtti.

Yezidilik nedir?

YEZİDİLİK, Ortadoğu kökenli bir inanç sistemi. Irak, Suriye, Türkiye, İran, Gürcistan ve Ermenistan’da da cemaatleri bulunan Yezidilerin sayısının 500 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca başta Almanya ve İsveç olmak üzere Avrupa ülkelerinde de birçok göçmen Yezidi yaşıyor. Yezidi inanışına göre Adem ile Havva’nın cennetten kovulmalarını sağlayan Şeytan’ın bir melek olduğu zamanla unutulmuştur. Yezidiler, Şeytan’ın Allah’a karşı geldikten sonra tövbe edip bağışlandığına inanırlar.

Tavuskuşunu kutsal sayan Yezidiler, "Tanrı-Melek" dedikleri Şeytan’a "Melek Tavus" derler ve ona ibadet ederler. Yezidiler kendi dinlerinden olmayanlarla evlenmez.


HABER

Yezidi milletvekiline PKK'lılara vitamin gözaltısı
ntvmsnbc 
15 Kasım 2012 

Avrupa Parlamentosu eski milletvekili Feleknas Uca, Türkiye'ye bildirim yapmadan çok sayıda B1 vitamini getirdiği gerekçesiyle Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı. Uca, vitaminleri açlık grevindekilere getirdiğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu eski milletvekili Feleknas Uca, önceki akşam saat 23.00 sıralarında uçakla Köln'den İstanbul'a geldi. Saat 01.10'da Diyarbakır'a gidecek olan Uca'nın valizleri polis tarafından arandı. Yapılan aramada 248 kutu B1 vitamini bulundu. 

Vitaminlere el konulurken, Feleknas Uca buradaki ilk ifadesinde vitaminleri Diyarbakır'daki cezaevinde açlık grevindekilere getirdiğini söylemesi üzerine Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine haber verildi. 

Havalimanına gelen ekipler, Feleknas Uca'yı İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.HABER

Yezidi milletvekili sınır dışı edildi
16 Kasım 2012

Bildirim yapmadan çok sayıda B1 vitamini getirdiği gerekçesiyle Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınan Avrupa Parlamentosu eski milletvekili Feleknas Uca, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Uca’nın sınır dışı edildiği bildirildi. • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum