A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Fareler ve İnsanlar / John Steınbeck

Fareler ve İnsanlar / John Steınbeck

Kitabın adı                    :  Fareler ve İnsanlar

Kitabın yazarı                :  John Steınbeck

Yayın evi ve adresi         :  Sosyal Yayınlar

Basım yılı                      :  2001

 

 

1.Kitabın konusu:

Birlikte dolaşan iki gezici toprak işçisinin bir çiftlikte yaşadıklarını,  bağlılık ve dostluklarını anlatmaktadır.

2. Kitabın özeti:

George ve lennie,  Amerika’ da yaşayan,  çiftliklerde yaşayan toprak işçileridir. Bu kişiler kendilerini diğer toprak işçilerinden farklı görürler.  Çünkü işçiler kazandıkları parayı ya kumar oynayarak ya da genelevde harcamaktadır. Onların hayalleri vardır. Biriktirdikleri para ile bir çiftlik satın alacaklardır. Bu çiftlikte çeşitli hayvanlar besleyecekler ve tarımla uğraşacaklardır. Şimdiye kadar gittikleri bütün çiftliklerde lennie yüzünden kovulmuşlardır. Lennie uzun boylu, iri,  güçlü bir insandır ama kafası fazla çalışmaz ve tek başına hareket etmeyen, devamlı birilerine muhtaç olan bir insandır. Bunun yanında sevdiği şeylere dokunma hastalığı vardır. George ve lennie,  arkadaşlarının tavsiyesi üzerine başka bir çiftlikte çalışmak için yola çıkarlar.  Yolda lennie ölü bir fare bulur ve onu eliyle okşar.  George, farenin kendisine faydası olmadığını ve onu atması gerektiğini söyler. Ama lennie ona zarar vermediğini sadece okşadığını söyler.  Sonra onu zorla yolda bırakır.  Lennie’ nin bu huyu ileride ikisine de zarar verecektir.  George bu sefer işe başlamadan lennie’ ye uyarılarda bulunur. Çiftliğe gidince hiç konuşmaması gerektiğini,  eğer çiftlikte bir olay olursa; çiftliğin biraz uzağında bulunan bir gölün kıyısında saklanmasını söyler. Ama çiftlikte her şey yolunda gitmez.  Ustabaşının oğlu olan curley ve karısı iyi insanlar değildir. Curley’ in karısı,  çiftlikte yaşamak istemeyen, zengin olmak isteyen ve kocasını sevmeyen bir insandır. Bir gün curley’ in karısı lennie’yi tanımak ister ve yanına gider. Bu sırada çiftliktekiler oyun oynamaktadır. Curley’ in karısı ahırda köpekleri okşayan lennie’ nin yanına gider. Bir süre muhabbet ederler.  Curley ‘in karısı saçlarının çok yumuşak olduğunu ve istiyorsa saçlarını okşayabileceğini söyler. Lennie,  kadının saçlarını okşar. Curley’ in karısı lennie’ yi uyarır ama elini saçından çekmesini söyler, sonra bağırmaya başlar. Paniğe kapılan lennie ona sımsıkı sarılır.  Kadının boynu kırılır ve ölür. Lennie önceden belirledikleri yere gider, orada candostu lennie tarafından öldürülür.

 

 

 

3. Kitabın ana fikri  :  hayallerimiz bizimdir.kimse  hayallerimizi yok edemez.  İnsan dostlarının  sonuna kadar yanında olmalı, onu desteklemelidir.

 

4.kitaptaki olayların ve şahısların değerlendirilmesi  :  olaylar  genellikle bir çiftlikte,  george ve lennie arasında geçmektedir.  George biraz uyanık,  hayalleri çok olan bir insandır. Her zaman lennie’ yi kollamak zorunda olduğu için hayallerini gerçekleştirememiştir.  Lennie ise kafası biraz yavaş işleyen,  temiz kalpli,  kendi başına yaşayamayan bir insandır.

 

5.kitap hakkında şahsi görüşler : steinbeck bu romanda insan ruhunun derinlerine dalan keskin gözlerinin gördüklerini,  kendine özgü,  yalın, ve alçakgönüllü bir dille aktarmıştır.bu nedenle sürükleyici bir romandır.

 

6.kitabın yazarı hakkında bilgi :

   John Steınbeck

 Amerikalı roman, oyun ve köşe yazarı. 1962’de Nobel edebiyat ödülü aldı. En ünlü romanları gazap üzümleri bir 20.yüzyıl edebiyat klasiği olarak kabul edilmektedir. Ünlü eserleri arasında  al midilli, cennet çayırları, fareler ve insanlar yer almaktadır. Calıfornıa’ da doğmuştur. Olayları genelde monterey körfezinde geçmektedir.20 Aralık 1968’ de New York’ta ölmüştür.

 

 

- - - - - 
 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum