A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Evinizin IQ'su kaç?

Evinizin IQ'su kaç?

 Evinizin IQ'su kaç?

 

Cep telefonu ve internetin yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte şimdi konforlu ve güvenlikli konut sahibi olmak isteyenlerin hayallerini akıllı ev sistemleri süslüyor.

 

1.500 eurodan başlayan rakamlarla evinizi akıllandırabiliyorsunuz. Ama "dahi" bir eve sahip olmak istiyorsanız, en az 20 bin euroyu gözden çıkarmanız gerekiyor.

ABD ve AB'de son yıllarda hızlı esen akıllı ev rüzgarının yakında Türkiye'de etkili olması bekleniliyor. Şimdilik akıllı ev sahibi olmak ayrıcalık. Ama yakın gelecekte sıradanlaşacak gibi görünüyor.

Oturduğunuz evin IQ'su kaç? Tek kumanda paneliyle evinizin tamamını kontrol edebiliyor musunuz? Siz evde yokken ortaya çıkan teknik sorunlardan cep mesajı ya da e-mail yoluyla haberdar olabiliyor musunuz? Bahçenizdeki çimlerin her gün aynı saatte veya suya ihtiyacı olduğunda sulanmasını istiyor musunuz?

Bu ve bunun gibi onlarca fonksyonu barındıran akıllı ev sistemleri her geçen gün yaygınlaşmaya hazırlanıyor. Güvenliğe ilave olarak konfor arayışları insanları, ev konusunda arayışlara yönlendiriyor. Türkiye'de 1990'lı yılların sonlarında başlayan akıllı ev furyası 2000'li yılların kriz döneminde biraz unutulur gibi oldu.2003 yılından itibaren canlanmaya başlanan inşaat sektöründe yeni yapılan evlerde "akıllı ev" anlayışı ön plana çıkmaya başladı.

Aslına bakılırsa bundan 7-8 yıl önce başlayan akıllı ev furyası biraz erken biraz da abartılı olmuştu. Öyle cep telefonuyla idare edilen veya tek bir kontrol panelinden yönetilen ev, teknolojiyle arası iyi olmayanlara çok uzak gelmişti. Zamanla pazarda oluşan, "kullanabileceğin kadar teknoloji" anlayışı diğer taraftan başta cep telefonu ve internet kullanımının yaygınlaşması beraberinde akıllı ev anlayışının kabul görmesinde rol oynadı.

Son yıllarda uluslararası inşaat malzemeleri fuarlarında manuel elektrik prizlerinin ve anahtarlarının sergilenmediğini söylemek, Türkiye'de akıllı evin nereye gideceği konusunda önemli ipuçları veriyor.

Akıllı ev taleplerine bakarsak konforun ön planda olduğunu görüyoruz. Güvenliğin ise ikinci planda. Tam donanımlı IQ'su zirvede olan evlere rağbet çok fazla. Akıllı ev sistemi kuranlar yoğun ilgiyle karşılaşıyorlar. Şimdilik akıllı ev sistemine sahip olmak bir ayrıcalık gibi algılanıyor. Fakat gelecekte bu bir ayrıcalık olmaktan çıkacak.

Sistemi kurdurmak istyenlerin en çok sorduğu sorular, "Ne kadara mal olur?, Teknik sistem güçlü mü? Sistemi kullanırken sorun yaşar mıyım? Sistem ne kadar faydalı?" şeklinde sıralanıyor.

Teknoloji ile ilişkiniz ne düzeyde olursa olsun, gelinen bu noktada artık akıllı evlerde yaşamak kaçınılmaz olacak. İsterseniz evinizdeki herşeyi isterseniz bazı alet ve cihazları kontrol altına alarak yaşamak kaçınılmaz olacak.

Sistem nasıl kontrol ediliyor?

Sistem 4 şekilde kontrol ediliyor. Bunlar dokunmatik kumanda, dijital anahtar, internet ve cep telefonu. Kullanıcının isteğine göre herhangi birisi veya hapsi kurulabiliyor. Sistemin kurulduğu alan ilgili sorunlar alarm çalarak, cep mesajı gönderilerek, sabit ve cep telefonu veya internet yoluyla sahiplerine bildiriliyor.

Neler kontrol edilebiliyor?

1 Aydınlatma sistemleri

2 Panjur ve perdeler

3 Isıtma ve soğutma

4 Müzik yayınları

5 Kapı görüntüleme sistemleri

6 Ev sineması

7 Elektrikli cihazlar ve beyaz eşyalar

8 Bahçe sulama, aydınlatma ve havuz kontrolü

9 Güvenlik (Su, ısı ve gaz kaçağı ve cam kırılması)

Neler sağlıyor?

-Alanın tamamında ışık seviyesinin kontrolü.

-Tüm aydınlatma ve enerji kaynaklarının tek tuşla kontrolü.

-Sisteme dahil olan parçaların tek tek veya hepsinin birden kontrolü.

-Özel programlanabilir anahtar ile çok sayıda işin bir butona basılarak yapılması.

-Birden fazla kumanda yerine universal bir kumanda kullanılarak tüm alanın kontrol altına alınmasını.

-İstenilen odalarda farklı ısı derecelerinin sağlanabilmesini.

- Her gün istenilen saatte bahçenin sulanmasını.

-Rüzgarın hızı belirlenen değeri aştığında evin zarar görmemesi için panjurlar kapanmasını.

 

 

Güvenlikte neler yapılabiliyor?

- Varlık simülasyonu olan sistem sayesinde evde birisi varmış gibi jaluzilerin açılıp kapanması veya panjurların indirilip kaldırılması ya da ışıkların söndürülüp, yakılması sağlanabiliyor.

- Bazı noktalara konulan hareket dedektörleri sayesinde istenmeyen durumlarda siren devreye girebiliyor.

-Cam kırılma dedektörleri ile pencere ve kapı camlarının kırılması durumunda ev veya işyeri sahiplerine gerekli ikazlar yapılabiliyor.

-Hassas yangın ve gaz dedektörleri ile en ufak olumsuz gelişme anında farkedilebiliyor.

-Su kaçağı algılandığında anında vana kapatılıyor ve uyarı mesajı gönderiliyor.

-Kapının zili çaldığında kapıdaki misafir doğrudan televizyon ekranlarında görülebiliyor.

-Şifreli giriş-çıkış kontrolü yapılabiliyor.

Ne kadara? Ne kurdurabilirsiniz?

1.500 euro: Anahtarlar üzerinden aydınlatma ve güvenlik kontrolü.

3.000 euro: Anahtar üzerinden aydınlatma, güvenlik,perde ve jaluzi kontrolü.

5.000 euro: Anahtar, kumanda ve cep telefonuyla aydınlatma, jaluzi, panjur ve güvenlik

10.000 euro: Tüm sistemlerin manuel kontrol, otomatik kontrol, kumanda ile kontrol ve cep telefonuyla uzaktan kontrol.

20.000 euro: Tüm sistemlerin tamamen kontrolü.

"Dünyanın gideceği yön burası"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akıllı Ev

Cep telefonunuz üzerinden evinizdeki cihazlari uzaktan yönetmenize olanak veren "Akıllı Ev", Turkcell - Siemens işbirliğiyle hayatımıza giriyor. Fuar ziyaretçileri, güvenlik kamerasından hareket sensörüne, aydınlatmadan fırına kadar bir evin tüm işlevlerini yönetmeyi sağlayan sistemi yakından görme ve sistem hakkında bilgi edinme olanağı bulacaklar.

Akıllı Ev'le, hareket halindeyken bile evinizdeki cihazlarin durumuyla ilgili bilgi alabilir, ayarlarını değiştirebilir, program akışlarına müdahale edebilirsiniz. Bu sayede örneğin; kapınızı çalan bir arkadaşınızın görüntüsünü cep telefonunuzdan görebilir ve ona kapıyı uzaktan açarak içeri alabilirsiniz. Benzer şekilde bir yolculuğa çıkarken, artık aklınız evde kalmayacak; Siemens'in Serve@Home sistemine sahip ocağınızın veya fırınınızın açık olup olmadığını evinizin dışından öğrenip gerekirse kapatabileceksiniz.

Tüm bunları Turkcell Akıllı Ev WAP sayfasına girerek ya da cep telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulamayla bugün gerçekleştirebilirsiniz.

TurkcellAkıllıEv

Ne zaman, nerede olursanız olun, ev aletlerinizi evinizdeymiş gibi kumanda edin.

Turkcell hatlı cep telefonunuzdan bağlanacağınız TurkcellAkıllıEv WAP sayfasıyla ya da atacağınız tek bir mesajla evinizdeki Siemens'in Serve@Home sistemine sahip beyaz eşyalarınızı istediğiniz gibi yönetebileceğinizi söylesek, ne dersiniz? Biliyoruz inanması zor, ama gerçek. TurkcellAkıllıEv'le isterseniz eve gelmeden önce fırınınızı çalıştırın, isterseniz çamaşır makinenizi kapatın. Hatta dilerseniz, cep telefonunuzdan evinize bir göz atın. Turkcell ve Siemens Ev Aletleri'nin sunduğu son teknolojiyle rahatlığı yaşayın. Hayatınızın teknolojiyle nasıl değiştiğine siz bile inanamayacaksınız.

Gelecek Turkcell'le Bilişim Fuarındaydı!

Turkcell, 6-11 Eylül arasında gerçekleştirilen Avrasya'nın en önemli bilişim ve telekomünikasyon fuarlarından Cebit Bilişim Eurasia'da geleceğin dünyasını yaratacak teknolojileri ziyaretçilerin deneyimine sundu. Yüz bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayan Turkcell meydanının konukları arasında siyaset, sahne ve spor dünyasından ünlü simalar da vardı.

Avrasya'nın en önemli bilişim ve telekomünikasyon fuarları arasında yer alan Cebit Bilişim Eurasia'ya ülkemizde teknolojik gelişmeye katkı sağlama vizyonuyla sekizinci kez fuar sponsoru olarak destekleyen Turkcell, 6-11 Eylül arasında gerçekleştirilen fuar boyunca mobil iletişim teknolojilerindeki en yeni uygulamaları sergiledi. Yaklaşık 150 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda, Turkcell, yeni ürün ve servislerinin yanı sıra üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü uygulamaları da tanıttı.

Fuarda ziyaretçilerine gelmiş geçmiş en hızlı yayılan telekomünikasyon teknolojisi olan 3GSM deneyimi yaşatarak Türkiye'de bir ilke imza atan Turkcell, Ericsson işbirliğiyle Türkiye'yi bugüne kadar sadece İtalya, İngiltere, İspanya ve Fransa'da sergilenmiş olan HSDPA teknolojisiyle tanıştırdı.

Müşterilerin hayatını kolaylaştırıp zenginleştiren sistem, ürün ve hizmetleri içeren, geleceğin dünyasını yaratacak teknolojilerin sergilendiği Turkcell meydanında, 3GSM ve HSDPA uygulamaları ile Akıllı Ev, Turkcell AkıllıCep, MobilHaber, Turkcell MobilÖdeme, Turkcell E-postacı, Turkcell E-posta adresi, Kamu İşlemleri, Turkcell EkipMobilPro, MobilOyun, Turkcell MobiTip ve Turkcell GörselRadyo, gibi gelecekteki mobil yaşamımıza ilişkin ipuçları veren katma değerli servisler deneyime sunuldu.

Turkcell ülkemizde ilk görüntülü konuşma uygulamasını Başbakan Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla gerçekleştirdi. Siyaset ve spor dünyasının önemli simaları KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin'e ve Özelleştirme İdaresi başkanı Metin Kilci, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Akdemir, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Levent Bıçakçı ve Federasyon Yönetim Kurulu Üyeleri ve İstanbul Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ise fuarda Turkcell meydanını ziyaret edenler arasındaydı.

Turkcell meydanında dizi oyuncuları Sema Öztürk, Yavuz ve ünlü manken Çağla Şikel MobiTip'lerini tanıtırken, Turkcell'in misafir ettiği 500 gnçtrkcll üyesi de Nil Karaibrahimgil, Kargo ve Duman gruplarıyla buluştu. Turkcell meydanını ziyaret edenler yarışma ve çekilişlere katılarak, cep telefonu, kontör gibi sürpriz hediyeler kazandı.

 

 

 

 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum