A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Ergenekon, Davası’nda, bugün
Ergenekon Davası’nda bugün

Ergenekon Davası’nda bugün

Funda Kılıçerli Kulaksız - ""Ergenekon"" davasına bakan Mahkeme Heyeti, 4 ayrı tarihte Başbakan, Genelkurmay Başkanlığı ve bu kurumun istihbarat başkanına gönderilen şemaların yer aldığı bilgi notlarının onaylı suretinin istenmesine hükmetti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, alınan ara kararları açıkladı.

MİT"e yazı yazılarak, 3 Temmuz 2002"de posta kanalıyla bu kuruma gelen 6 CD ile isimsiz ihbar mektubunun birer onaylı kopyasının istenmesine karar veren Heyet, bu mektup ve CD"lerin MİT"e geldiği tarihten, ""Ergenekon"" soruşturmasının açıldığı 12 Haziran 2007"ye kadar MİT"in bu belgelerde belirtilen örgütlenmeyle ilgili ne gibi araştırma yaptığının, tarih dilimleri belirtilerek mahkemeye bildirilmesi talebinde bulunmaya karar verdi.

Heyet, 19 Kasım 2003 ve 19 Ocak 2006"da Başbakan"a, 10 Temmuz 2003"te Genelkurmay Başkanlığına ve 26 Mayıs 2006"da Genelkurmay İstihbarat Başkanına gönderilen şemaların yer aldığı bilgi notlarının onaylı suretlerinin mahkemeye gönderilmesinin istenmesini karara bağladı.
ŞEMANIN AÇIKLANIP AÇIKLANMAYACAĞI KONUSU

Gelen bilgilerin değerlendirilmesi ve yorumlanması sonucu, ""derlenen istihbari bilgi ve belgelerin delil olarak kullanılmasının mümkün olmadığı yönündeki açıklamanın yasal dayanağının MİT"ten sorulmasını"" kararlaştıran Heyet, bu hususlar yerine getirildikten sonra bahse konu şemanın açıklanıp açıklanmayacağı konusunda karar verilmesine hükmetti.

Heyet, Fatih Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılarak, Tuncay Güney"e ilişkin yürütülen hazırlık soruşturması kapsamında ya da Adil Serdar Saçan hakkındaki Fatih 2. Asliye Ceza Mahkemesinde süren dava kapsamında emanetteki tüm eşyaların, tetkik ve iade edilmek üzere, kuryeyle gönderilmesinin istenmesine karar verdi.

Ferşad Sematgou"nun avukatlarının müdahil olma yönündeki taleplerinin reddini kararlaştıran Heyet, tutuklu sanık Mehmet Zekeriya Öztürk"ün bazı PKK terör örgütü yöneticilerine ilişkin talebinin davayla doğrudan ilgisi olmadığını belirterek, içerik olarak araştırılmasında fayda görülen dilekçenin, gereğinin yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine hükmetti.

Tutuklu sanıklardan avukat Kemal Kerinçsiz"in beyanlarının mahkemede savunma sınırları içinde kabul edilerek hakkında suç duyurusunda bulunulmasına yer olmadığına karar veren Heyet, bu konuda Cumhuriyet savcılarının gerekli yerlere müracaatta bulunabileceklerini hükme bağladı.

Mahkeme Heyeti, Kerinçsiz"in talepleri doğrultusunda, İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğüne yazı yazılarak, Danıştay saldırısından bir gün sonra, 18 Mayıs 2006"da saat 11.00 civarında, başta Türkiyem Topluluğu ve Büyük Hukukçular Birliğinin katıldığı protesto gösterinin görüntü ve ceraim evraklarının istenmesine karar verdi.

GÜNEY"İ İSTİHBARAT GÖREVLİSİ SORGULADI MI?

İstanbul Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılarak, Tuncay Güney"in, 2 Mart 2001"de gözaltına alındıktan sonra herhangi bir resmi istihbarat görevlisince sorgulanıp sorgulanmadığının, sorgulanmışsa bu istihbarat biriminin hangisi olduğunun mahkemeye bildirilmesine karar veren Heyet, Emniyet Genel Müdürlüğünden de ulusalcılığı aşırı sağ faaliyet olarak nitelendiren ne gibi bir çalışma yapıldığı ve buna yönelik herhangi bir rapor düzenlenip düzenlenmediğinin sorulmasına, düzenlenmişse bir suretinin de mahkemeye gönderilmesine hükmetti.

Heyet, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamını kararlaştırarak, duruşmayı yarın saat 09.30"a bıraktı.

MİT: İSTİHBARİ BİLGİ VE BELGELER DELİL OLAMAZ

Bu arada, MİT"ten mahkemeye gönderilen belgede, pek çok kaynaktan gelen bilgi ve belgelerin değerlendirilmesi ve yorumlanması sonucunda hazırlanarak ilgili makam ve kurumlara gönderilen istihbari bilgi ve belgelerin delil olarak kullanılmasının mümkün olmadığına işaret edildi.

AA