A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Web, Tasarımcı, , , Web, Programcı, , ,
Web Tasarımcı mı, Web Programcı mı ?

Web Tasarımcı mı, Web Programcı mı ? Bu makalede "Web Tasarımcı mı Web Programcı mı olmalıyım ?" sorusuna maddeler ve şemalar halinde cevap aramaya çalışacağız.

İnternetin ilk zamanlarında görsellikten yoksun, sadece işlevsellikler göz önünde bulundurularak yapılan web siteler yıllar geçtikçe daha farklı bir hal alarak ziyaretçilerin direkt gözüne hitap edecek şekilde, bir hayli cazip ve görsel zenginliklerle oluşturulmaya başlandı. Sitenin görselliği haricinde aynı zamanda çalışabilirlik, ulaşılabilirlik ve işlevsellik tarafı da bulunuyordu. Bu süreç dahilinde zamanla bu işin tek çatı altında olmayacağı anlaşılarak iki kola ayrıldı. Web Tasarım ve Web Programlama. Web Tasarım ise kendi içinde ikiye bölünerek Grafik Tasarım ve Web Tasarım halini aldı.


Grafik & Web Tasarımcı
Bir web sitesini yapma aşamasında koordinatörden gelen bilgilendirme ve direktif ile ilk öncelik grafik tasarımcınındır. Grafiker kafasında oluşturduğu şablonu önce kabataslak halinde kağıda sonra ise uygulamaya döker. İlgili bütün materyaller onun için önemlidir. Örneğin yapılacak web sitesi tıp sektörü ile ilgiliyse grafik tasarım için uygun fotoğrafları bulmalı ve hayalindeki tasarımı ekrana yansıtmalıdır. Yapan kişinin hayal gücü, yeteneği ve tecrübesi işin kalitesini yansıtır.
Grafik Tasarım aşamasından sonra dosya orijinal resim formatıyla Web Tasarımcıya gönderilir. Web Tasarımcı grafikte hiçbir değişiklik ya da farklılık yapmamak hatta bazı zamanlarda grafik tasarımcıyla uyumlu çalışmakla yükümlüdür. Grafik tasarımı web ortamına aktarmakla mes"uldürler. Standart firma sitelerini yapanlar web tasarımcılardır.

Web Programcı
Genellikle büyük projeler için gereklidirler. Onlar için durmak dinlenmek yoktur diyebiliriz. Grafik veya Tasarım onlar için önemli değildir. Kafaları hep fikir üretmekle ve olasılıklarla doludur. Eğer bir proje koordinatörü yoksa onlar için iki katı zorluk var demektir.

Web tasarımcıların kullanacakları sistemleri oluştururlar, geliştirirler ve bazen de eğitimini verirler. Örneğin bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) geliştirerek web tasarımcıların standart web sitelerini 1-2 gün içinde kurmalarını sağlarlar. CMS kurulumu pratik ve yapı olarak ise kullanışlı olmalıdır.

Bu iki dal arasında da transferler olabilir. Bir web tasarımcı azimle çalışıp web programcı olabiliyorken bir web programcı da işlerinden bunalıp ona göre daha basit olan web tasarım işine dönebilir. Ancak kendini tek işe adamış biri ile birçok işe adamış biri arasında bariz farklar olacaktır.

Grafik & Web Tasarımcı ve Web Programcı için hangi düzeyde bilgi gereklidir? Nelerden faydalanırlar karşılaştırmalı olarak görelim.

Yukarıdaki tabloda en az gerekli bilgi düzeylerini görüyorsunuz. Bir grafik tasarımcı için temel HTML bilgisi yeterliyken bir Web Tasarımcının HTML, XHTML, CSS konularına son derece hakim, Web Programcının ise onun için gerekli olan HTML, PHP&ASP ve MySQL" i uzman seviyesinde kullanması işin kalitesi açısından gayet önemlidir.

Bu sayıda örnekler ve özet anlatımlar yaparak bu yola baş koymuş ve kararsızlık içinde kalan arkadaşlarımızı aydınlattığımızı düşünerek herkese bu yolda başarılar dilerim.

  Ad Soyad
  Yorum