A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Web 2.0 Sticker (etiket) Yapımı

Web 2.0 Sticker (etiket) Yapımı

Sitemin Header alanında ve yeni yazıların üzerinde stickerlar görüyorsunuz. Bu stickerları (etiket olarak Türkçe’ye çevriliyor) artık birçok web sitesinde görmeye alıştık. Web 2.0′ın bize sunduğu tasarım yeniliklerinden birisi de bunlar. Yeni haberlerimizi, yeni dosyalarımızı veya çarpıcı olduğunu düşündüğümüz birçok şeyi bu stickerlar sayesinde web sitemizden duyuruyoruz. Ben bu yazımda size sürekli kullandığım yöntem ile bu tarz etiketlerin nasıl yapıldığını anlatacağım. Başka yöntemlerde var ancak, Oval Köşeler yazımda belirttiğim kadar kolay ve zahmetsizce bu işi yapacağız. (Hemen belirtmekte fayda var Photoshop versiyonunuz ne olursa olsun bunu yapabilirsiniz, ben şahsen 7.0 kullanıyorum ve yükseltmeyi de aklımın ucundan geçirmiyorum)Öncelikle Photoshop’ta yeni bir doküman açarak işe başlıyoruz. Ben 400*400px ve 72 resulation değerine sahip bir doküman tercih ettim.

Dokümanımızı açtıktan sonra yeni bir Layer oluşturup Tool menüsünden Custom Shape Tool aracını seçiyoruz. (U) Aşağı resimde görünen “8 Point Star” şeklini seçiyoruz.

Bu şekli seçtikten sonra Shift tuşuna basılı tutarak çokta büyük olmayacak bir 8 köşeli yıldız çiziyoruz. Yıldız şeklimizi çizdikten sonra hemen Ctrl+J tuş kombinasyonunu kullanarak mevcut yıldızın kopyasını oluşturuyoruz. Kopya oluştuktan sonra Ctrl+T tuş kombinasyonu ile yıldızı diğer yıldızın köşelerini ortalayacak şekilde döndürüyoruz. Bu döndürme işini yaparken çalışma alanınızı Ctrl++ tuş kombinasyonu kullanarak büyütebilir ve tam ortalama işlemi bittikten sonra Ctrl+- tuş kombinasyonu ile küçültebilirsiniz.

Döndürme işlemi bittikten sonra Layer 1 copy seçiliyken (yani ikinci yıldızımızın layeri seçiliyken) Layer 1 ile birlikte iki layeri birleştiriyoruz. (Aşağıdaki resimde layerların birbirine kilitlenmiş halini göreceksiniz, sadece layerin yanında bulunan göz işaretinin ötesine tıklamanız yeterli, böylece bir kilit işareti çıkacak ve layerlar beraber hareket edecekler)

Bu işlemi de yaptıktan sonra Ctrl+E tuş kombinasyonunu kullanarak iki shape layeri tamamen birleştirip tek bir layer haline getiriyoruz. Şimdi çalışma alanımızda sadece ve shape 1 copy layerları kalmış olmalı. Bundan sonra yapacağımız şey yıldızımızın bulunduğu layer üzerine iki kere tıklayarak “Layer Style” penceresini açmak. Burda vereceğimiz özellikler ile stickerımızı şekillendireceğiz.

Layer özellikleri sekmesinde Drop Shadow, Gradient Overlay ve Stroke alanlarını işaretleyin. Şimdi bunları tek tek düzenleyeceğiz.

Drop Shadow sekmesine gelin ve aşağıdaki özellikleri uygulayın.

Gradient Overlay sekmesinde aşağıdaki işlemleri uygulayın.

Stroke sekmesinde de son olarak aşağıdaki işlemleri uygulayın.

Gördüğünüz gibi sitemde kullanılan stickere tıpatıp benzeyen bir sticker elde etmiş olduk. Renk seçimini tamamen size bıraktım, dolayısıyla hiçbir renk tavsiyesinde bulunmadım. Renk olayını kendiniz karar verip bulabilirsiniz. Sticker yapımında önemli olan 8 point star’ın sayısı ve döndürülme açısı. Ondan sonrası sizin zevkinize kalmış bir olay. Vermiş olduğum layer özelliklerinden harici özellikler vererekte stickerınıza daha fazla efekt katabilirsiniz.


 • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum