A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Düsen Kaseinov

Düsen Kaseinov

 

 

TÜRKSOY Genel Sekreteri


akademisyenKASEİNOV Düsen Korabay Oğlu 

Doğum Tarihi: 10.03.1947 

Evli, iki çocuk sahibi. 

Eğitim Düzeyi: 
Kurmangazı Devlet Üniversitesi 1970. 
Çalışma Hayatı:

07.1961-05.1965 Tattimbet adında Karagandı Müzik Meslek Lisesi öğrencisi 
07.1965-05.1970 Kurmangazı adındaki Devlet Sanat Enstitüsü öğrencisi 
12.1966-05.1970 Almatı’da Kazak radyo ve televizyon oda orkestrası sanatçısı 
07.1970-06.1972 Çaykovskiy Moskova Devlet Konservatuarında asistan-stajer 
08.1972-09.1978 Kurmangazı adındaki Almatı Devlet Üniversitesi’nde baş öğretim görevlisi 
09.1978-07.1981 Meksika’da Meksiko Filarmoni Orkestrası Sanatçısı 
08.1981-08.1984 Kurmangazı adındaki Almatı Devlet Konservatuarında keman kürsüsü başkanı, doçent vekili 
08.1984-02.1987 Kültür Dairesi öğretmeni 
02.1987-03.1997 Kurmangazı adındaki Almatı Devlet Konservatuarı Rektörü
03.1997-11.1997 Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür Dairesi Başkanı 
11.1997-08.1999 Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim, Kültür ve Sağlık Bakanlığı Kültür Komitesi Başkanı 
08.1999-05.2001 Kazakistan Cumhuriyeti Kültür, Bilgi ve Toplumsal anlaşma Bakanlığı Kültür Komitesi Başkanı 
05.2001-04.2002 Kazakistan Cumhuriyeti Kültür, Bilgi ve Toplumsal anlaşma Bakanlığı Bakan Yardımcısı 
04.2002-09.2003 “Degdar” adlı sosyal vakfın Başkanı 
09.2003-10.2004 Kazakistan Cumhuriyeti Kültür Bakanı 
10.2004-05.2005 Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Özel Görev Elçisi 
05.2005’ten şu ana kadar Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Özel Görev Elçisi – BDT’de kültürel-sosyal konularla ilgili Özel Kazakistan Cumhuriyeti Temsilcisi. 
Devlet Ödülleri, Onur Unvanları: 

Profesör 
Kazakistan sanat emektarı; “Tarlan” ulusal ödül sahibi 

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Onur Diploması; 1994 

“Astana” madalyası; 1998 

“Kazakistan Bağımsızlığının 10. yılı” yıldönüm madalyası; 2001. 

“Kazakistan Anayasasının 10. yılı” yıldönüm madalyası; 2005 

“Kazakistan Cumhuriyeti Meclisinin 10. yılı” yıldönüm madalyası; 2006. 

Dostluk Nişanı; Rusya Federasyonu; 2007 

Polonya Kültürüne Hizmet Nişanı, Polonya; 2007 

Astana 10. Yıl Madalyası; 2008

HABER

Düsen Kaseinov: Türk Dünyasını Yeniden Birleştirmek İçin Çalışıyoruz
30 Ocak 2012 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri ve Kazakistan eski Kültür Bakanı Düsen Kaseinov, "UNESCO dünyada neyse, TÜRKSOY da Türk dünyası için odur."

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri ve Kazakistan eski Kültür Bakanı Düsen Kaseinov, "UNESCO dünyada neyse, TÜRKSOY da Türk dünyası için odur. Amacımız Türk dünyasını yeniden birleştirmektir." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle düzenlenen 2012 TÜRKSOY Basın Ödülleri törenine katılmak üzere Türkiye'ye gelen TÜRKSOY üyesi Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkiye, Başkurdistan, Halaska, Tataristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yayın yapan televizyon ve gazetecilerin yöneticileri, Erciyes Üniversitesi'nde düzenlenen "Türk Dünyasının Kültürel Entegrasyonunda Medyanın Rolü" konulu toplantının ardından Talas'ı gezdi. Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım'ın ev sahipliğinde Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi'ni inceleyen konuklar, Türki cumhuriyetlerinden kadın bir gazetecinin çaldığı keman eşliğinde günün yorgunluğunu atıp, yemekte bir araya geldi.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya'nın da hazır bulunduğu konakta konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Talas'ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, Kayseri'yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün memleketi olarak bildiklerini söyledi. Kaseinov, ilk defa Kayseri'ye geldiklerini kaydederek, şöyle konuştu: 

"Sayın Abdullah Gül, TÜRKSOY'a çok büyük destek veriyor. Birçok etkinliğimize katılıyor. Talas Belediyesi'nin ev sahipliğinde burada olmak çok heyecanlandırdı. Kırgız, Kazak, Türkiye hepsi kardeş millet. Kırgızlar için Talas neyi ifade ediyorsa bizim için de aynı şeyi ifade ediyor. Bizim amacımız UNESCO'nun amacı gibi ama o dünyaya çalışıyor, biz ise Türk dünyasına çalışıyoruz. TÜRKSOY son yıllarda büyük yol kat ederek önemli kuruluş haline geldi."

Kaseinov, Yaman Dede Kültür ve Sanat Evi'ni gezdikten sonra konağa duyduğu hayranlığı ifade ederek, "Benim için çok enteresan bir yer. Eski zamanın durumu, sizin ve bizim dedelerimizin nasıl yaşadığı, büyük bir kültür ve geleneğin oluşu, beni çok duygulandırdı." dedi.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım ise TÜRKSOY'un yaptığı faaliyetlerin takdire şayan olduğunu belirterek, Kayseri ve Talas hakkında bilgiler verdi. Konuşmaların sonunda Başkan Yıldırım ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov birbirlerine kültürel yayınlar takdim etti.

HABER

Türksoy, Sibirya’da düzenlenen halk dansları festivaline katıldı
29 Mayıs 2013 

Rusya Federasyonu Sibirya Federal Bölgesi başkenti Novosibirsk’de, 16-21 Mayıs 2013 tarihlerinde düzenlenen festivale 10 ile 25 yaş arası yaklaşık 2500 genç sanatçı katıldı.Rusya Federasyonu içerisindeki bütün cumhuriyet ve bölgelerin, ayrıca dünyanın 21 ülkesinin temsil edildiği bu sanat olimpiyatlarında genç katılımcılar halk, klasik ve modern sanat olmak üzere toplam 29 dalda altın, gümüş ve bronz madalyalar için yarıştılar.
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov “Sanatın İçinde Ol” konulu XII. Rusya Gençlik Delfi Oyunları ile Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Üye Devletleri VIII. Açık Gençlik Delfi Oyunları festivaline onur konuğu ve “Keman” dalında Jüri Başkanı olarak katıldı.

Söz konusu Delfi Oyunları’nda Türkiye “Halk Dansları” dalında Jüri Üyesi olarak yer alan tanınmış koreograf Orhan Şinasi Pala tarafından temsil edildi. Bu profesyonel sanat yarışmalarına katılan dans topluluklarının seviyeleri öylesine yüksek ve etkileyiciydi ki Türk Jüri Üyesi kimi sanatçıları Bursa’da düzenlenen uluslararası sanat şenliğine de davet etti.

“Delfik Novosibirsk-2013” Kültür Projesi kapsamında Novosibirsk Bölgesi Valisi Vasiliy Yurçenko tarafından kabul edilen Delfi Oyunları heyeti içerisinde bulunan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Sibirya’nın başkentinde böylesine içten bir konukseverlik ve etkinliğin güzel bir biçimde düzenlenmiş olmasından ötürü ev sahiplerine teşekkürlerini dile getirdikten sonra, Delfi Oyunlarının genç kuşaklar arasında çok uluslu barış kültürünün gelişmesinde oynadığı rolün önemini özellikle vurguladı. Kaseinov ayrıca bu tür sanat olimpiyatlarında bir araya gelen gençliğin hem sanatsal temaslar hem de dostluklar kurmak suretiyle bir yandan kültürler arası diyaloga öte yandan ise sahip oldukları sanatsal ustalıklarını geliştirme olanağını elde ettiklerini dile getirdi.

Bununla birlikte TÜRKSOY Genel Sekreteri, Novosibirsk Bölgesi’nde yaşayan Kazak diasporası temsilcileriyle bir araya geldi, onlarla olası kültürel işbirliği yollarını konuştu ve 2. “Tan Şolpan” Bölgesel Kazak Dansları Festivali çalışmalarına da katıldı.
HABER

Türk Dünyası Yıldızları başkentte sahne aldı 
1 Ekim 2013

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatının (TÜRKSOY) kuruluşunun 20. yılı kutlamaları kapsamında, Türkçe konuşan ülkelerin önemli sanatçıları tarafından "Türk Dünyası Yıldızları" konseri verildi. 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının (CSO) eşlik ettiği CSO Konser Salonu'ndaki konserde, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Türkiye, Altay, Başkurdistan, Gagavuz Yeri (Moldova), Hakas, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırım, Saha (Yakut), Tataristan ve Tuva Cumhuriyeti'nin tanınmış opera sanatçıları ve şarkıcıları sahne aldı.

Folklorik ezgilerin senfonik orkestra müziğiyle canlandığı konseri, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen'in yanı sıra Azerbaycan'dan Rauf Abdullayev, Kazakistan'dan Anvar Akbarov ile Kanat Ahmetov, Rusya'dan Yevgeniy Hohlov ve Türkiye'den Tolga Taviş yönetti.

Konser programında Azerbaycanlı besteci Serdar Farakov'un TÜRKSOY'un kuruluşunun 20. yılına ithafen yazdığı "Türk Şöleni Uvertürü" , Üzeyir Hacıbeyli'nin Köroğlu Operası, Mukan Tölebayev'in Birjan ve Sara Operası'nı da yer aldığı eserler icra edildi.

Konserde Damırak Monguş, Tuğrul Enver Töre, Rigina Valeyeva, Jupar Gaptulina, Serkan Kocadere, Türkçe Konuşan Ülkelerarası Ses Yarışması'nda derece alan Yuliana Krivoşapkina, Elmira Canabergenova, Ruslan İvakin, Azerbaycan'ın tanınmış mugam üçlüsü Buta, Kırgızistanlı sanatçısı Roza Amanova, gırtlak müziği sanatçısı Çeyneş Baytuşkina, yöresel enstrümanlarıyla Azat Bikçurin, Ondar Mongun-ool, İgor Podgoreanu ve Meylis Goçmuradov sahne aldı.


HABER

Türkvizyon'da muhteşem final
21 Aralık 2013

Türkvizyon Şarkı Yarışması'nda, Azerbaycan adına yarışan Farid Hasanov, 210 puanla birinci oldu. 

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında düzenlenen Türkvizyon Şarkı Yarışması'nın finalinde 12 ülkeden gelen 12 sanatçı şarkılarını seslendirdi

Anadolu Üniversitesi BESYO Spor Salonu'nda final, dans gösterisiyle başladı. Daha sonra ülkelerin bayrakları ve sanatçıları salona girdi.

Ülkeleri temsil eden sanatçılar ve şarkıları şöyle:

"Artyr Marlujokov "Altayım menin" (Altay), Farid Hasanov "Yaşa" (Azerbaycan), Gunesh Abbasova "Son Hatıralar" (Belarus), Emir & Frozen Camels "Ters Bosanka" (Bosna-Hersek), Rin'Go "Birlikpen Alğa" (Kazakistan), Çoro Grubu "Kaygırba" (Kırgızistan), Ergin Karahasan "Şu Prizen" (Kosova), Grup Gommalar "Havalanıyor" (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti), Nilüfer Usmanova "Unutgin" (Özbekistan), Aline Şeripcanova "Üpkelemim" (Tataristan), Manevra Grubu "Sen, Ben ve Biz" (Türkiye) ve Fazile İbraimova "Elmalım" (Ukrayna)."

Etkinliğe, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) Başkanı Düsen Kaseinov ile diğer ilgililer katıldı.

BİRİNCİ AZERBAYCAN'DAN

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında düzenlenen Türkvizyon Şarkı Yarışması'nda Azerbaycan adına yarışan Farid Hasanov finalde 210 puan alarak birinci oldu. Türkiye adına yarışan ve 187 puan toplayan Manevra Grubu beşinci oldu.

Anadolu Üniversitesi BESYO Spor Salonu'nda dans gösterisiyle başlayan finalde, Altay Cumhuriyeti'nden Artyr Marlujokov "Altayım menin", Azerbaycan'dan Farid Hasanov "Yaşa", Belarus'dan Gunesh Abbasova "Son Hatıralar", Bosna-Hersek'ten Emir & Frozen Camels "Ters Bosanka", Kazakistan'dan Rin'Go "Birlikpen Alğa", Kırgızistan'dan Çoro Grubu "Kaygırba", Kosova'dan Ergin Karahasan "Şu Prizen", Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Grup Gommalar "Havalanıyor", Özbekistan'dan Nilüfer Usmanova "Unutgin", Tataristan'dan Aline Şeripcanova "Üpkelemim", Türkiye'den Manevra Grubu "Sen, Ben ve Biz" ve Ukrayna'dan Fazile İbraimova "Elmalım" isimli şarkılarını seslendirdi.

Daha sonra 24 jürinin değerlendirmeleri alındığı sırada sanatçı Burcu Güneş, bir şarkı söyledi.

TÜRKİYE BEŞİNCİ OLDU

Değerlendirme sonunda, Azerbaycan adına yarışan Farid Hasanov 210 puanla birinci, Belarus'tan Gunesh Abbasova 205 puanla ikinci ve Ukrayna'dan Fazile İbraimova 200 puanla üçüncü oldu. Finalde Türkiye adına yarışan Manevra Grubu 187 puanla beşinci oldu.

Hasanov'a, ödülü olan "Altın Anka Kuşu"nu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı verdi. İkinci olan Abbasova'ya "Gümüş Anka Kuşu" ödülünü Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, üçüncü olan İbraimova da "Bronz Anka Kuşu" ödülünü Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar verdi. • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum