A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ Ekle
Durmuş Hocaoğlu

Durmuş Hocaoğlu

 

 

düşünür, yazar, akademisyen1948 yılında Bayburt'ta doğdu. 1974 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. 

1982 yılında mühendislik mesleğini terketti ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Fizik Bölümü'ne öğretim görevlisi olarak girdi. O tarihten sonra Felsefe'de master ve doktora yaptı, Fizik'te ise master yaptı, doktorasını tez aşamasında bıraktı. 

1983 yılında İstanbul Üniversitesi'nde başladığı felsefe kariyerinde önce 1986'da "Descartes'ın Fizik Anlayışı" isimli tezi ile yüksek lisansını, 1994'te "Türk-İslâm Düşünce Tarihinde ve Modern Fizik'de Kozmos" isimli tezi ile doktorasını ve 1986'da ise Marmara Üniversitesi'nde "Tekil Lineer Sistemler İçin Geliştirilen Bir Transformasyonun Yorumu Üzerine" isimli tezi ile fizik yüksek lisansını tamamladı. 

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Mültidisipliner bir akademik çalışma kariyeri vardı. Çalışma alanları Fizik Felsefesi, Bilim Felsefesi, Tarih ve Siyaset Felsefesidir. Muhtelif dergilerde Elektrik Mühendisliği ve Fizik gibi teknik konular yanında Bilim ve Fizik Felsefesi, Tarih Felsefesi, Siyaset Felsefesi, Din ve Laiklik v.b. konularda makaleler kaleme aldı. Ayrıca muhtelif akademik toplantılara tebliğler sundu ve tebliğ kritikçikliği yaptı. Birçok gazete ve dergide sürekli yazarlık yaptı.

24 Ekim 2010 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Yayınlanmış üç kitabı bulunmaktadır. 

Bibliyografya

I. Kitaplar 

Devletçilik Bumerangı., Ufuk Yayınları., Kasım 2002, İstanbul (Makale Derlemeleri) 13,5x21 cm; 371 sayfa 

Düşük Şiddetli Devrim ve Bir Entelijansiya Kritiği., Gelenek Yayınları., Eylül 2002, İstanbul (Makale Derlemeleri)., 15x22,5 cm 

Laisizm'den Millî Sekülerizm'e., Selçuk Yayınları., Birinci Baskı: Ankara, Ekim 1995., ISBN: 975-95466-6-3., 6x23,5 cm; XII+503 sayfa 

II. Tezler 

Tekil Lineer Sistemler İçin Geliştirilen Bir Transformasyonun Yorumu Üzerine., (Basılmamış Fizik Yüksek Lisans Tezi)., İstanbul, 1988 

Descartes'ın Fizik Anlayışı., (Basılmamış Felsefe Yüksek Lisans Tezi)., İstanbul, 1986 

Türk-İslâm Düşünce Tarihinde Ve Modern Fizik'de Kozmos., (Basılmamış Felsefe Doktora Tezi)., İstanbul 1994 VEFAT-HABER

Hocamızı kaybettikAlimin ölümü, alemin ölümüDeğerli Hocamız; büyük düşünür, fikir ve dava adamı, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Durmuş Hocaoğlu, gece yarısına yakın geçirdikleri kalp krizi sonucu vefat etmiştir.

Cenazeleri ikindi namazını müteakip, Bostancı Kuloğlu Camii'nden kaldırıldı. (Adres: Vukala Cad. No: 9, Bostancı)

Hepimizin başı sağ olsun. Bugüne kadar verdikleri değerli eserleri, yapmış oldukları üstün hizmetleri ve yetiştirdikleri öğrencileri birer sadaka-i cariye hükmünde olan Hocamızın mekanları cennet olsun. Ruhları mağfiret-i ilahide bulunsun.

Hocamızın değerli ailesine, yiğit evlatları Alpaslan, Tuğrul ve Kürşat beylere başsağlığı diler Rabbimizden sabr-ı cemil niyaz ederiz... • diline pelesenk olmak ne demek
 • dillere pelesenk olmuş ne demek
 • pelesenk
 • pelesenk ne demek
 • Pelesenk Ne Demek – Pelesenk Sözlük Anlamı
 • pelesenk olmak ne demek
 • pelesenk olmak ne demektir
 • pelesenk olmuş ne demek
 • Yüksek Yüksek Tepelere sözleri
 •   Ad Soyad
    Yorum