A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Diyet, Çeşitleri, Benzer, Sonuçlar, Veriyor
Diyet Çeşitleri Benzer Sonuçlar Veriyor

Diyet Çeşitleri Benzer Sonuçlar Veriyor Yeni araştırmalar gösteriyor ki, Akdeniz tipi ve düşük karbonhidratlı diyetler doktorlar tarafından önerilen düşük yağ içeren diyetler kadar iyi ve güvenilirdir ve bu diyetler insanlara daha fazla yemek seçeneği sunmaktadır.

“Biz tek bir diyetin her şeye uygun olduğuna inanmıyoruz” diyen İsrail Ben Gurion Üniversitesi epidomoloji araştırmacısı Iris Shai, “bu öneri değişik diyet stratejileri içeriyor ve uyarlanabiliyor” diye de açıklama yapmıştır.

Bu araştırmada, 322 orta derecede obez erkek ve kadın ama daha ziyade erkek katılımcı seçiliyor. Her birine düşük yağ – sınırlı kalori diyeti, Akdeniz -sınırlı kalori diyeti ve düşük karbonhidrat-sınırsız kalori diyeti olmak üzere ayrı ayrı diyetler veriliyor.

Akdeniz diyeti fazla miktarda lif ve sebze-meyve içeriyor. Tüm 3 rejim de benzer kalori içeriyor.

2 yıl sonra katılımcıların %84,6’sı diyetlerine bağlı kalabiliyorlar.

Kaybedilen kilo düşük yağ oranlı diyette 2,9 kg, Akdeniz’de 4,4 kg ve düşük karbonhidratta 4,7 kg olarak kaydedilmiştir. 272 katılımcı diyetlerinde sabit kalabilmiştir, onlar sırasıyla 3,3 kg, 4,6 kg ve 5,5 kg vermişlerdir.
Düşük karbonhidratlı diyette toplam kolesterol oranı düşmüştür, bu diyette iyi kolesterol %20 oranında düşerken, düşük yağlı diyette %12 oranında düşmüştür.

Yağ (lipit) ölçümlerinde en iyi seçenek düşük karbonhidratlı diyet olmuştur. HDL %20 oranında artmış, trigliserid %14 oranında azalmıştır.

Akdeniz diyeti kan şekeri ve insülin seviyeleri arasında en çok istenilen sonuçları vermiştir.

Düşük karbonhidratlı sınırsız kalorili diyet sınırlı kalori diyeti uygulayamayanlara bir seçenek olabilir. 24 aylık deney sonucunda 6 aydaki kilo kaybındaki artışa rağmen, sağlık testlerindeki artışların fazla olduğu diyetler kilo kaybettiren diyetlerden daha fazla yarar sağlamaktadır.

“Her 3 diyet de katılımcılar için yararlıdır ancak bazıları diğerlerinden daha da yararlıdır “diyen Shai “diyetlerden birini seçtiğinizde o diyette sadık kalmalısınız” diye de açıklama yapar.
JulesVerne