A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Deprem, , Yitikler, Ve, Dostluklar
Deprem, Yitikler Ve Dostluklar

Deprem, Yitikler Ve Dostluklar Doğal afetler ve beraberinde gelebilen yitikler beklenmeyen olaylardır. Bu çeşit olayları yaşamış kişilerin pek bazıları, kendilerine en acı veren durumlardan birinin, hadise sonrası birtakım arkadaşlarıyla aralarındaki ilişkinin gittikçe zayıflaması ve arasıra de bütünüyle yok olması olduğunu belirtmektedirler. üstelik epey eski ve epey içten arkadaşlıklar dahi bu çeşit olaylardan sonraları zedelenebilmektedir. birtakım arkadaşlıklar ise bu zor dönemlere dayanabilmekte, üstelik arasıra daha da güçlenebilmektedir.

Yaşadığınız bu büyük depremden sonraları siz de, arkadaşlarınızın size eskisi gibi yakınlık göstermediklerinden ve eskisi kadar hassas olmadıklarından yakınıyor olabilirsiniz. birtakım arkadaşlarınızın, yaşadığınız bu üzücü olayın hep “iyi” tarafı üzerinde durduklarını, “kötü” tarafını asla açmak istemediklerini düşünebilirsiniz. 1 kısmının da yalnızca kendi acılarından ve talihsizliklerinden söz etmelerinden rahatsızlık duyabilir, onların sizin çektiklerinizi gözardı ettiklerini düşünebilirsiniz. Bu alandaki bilimsel araştırmalar, her bunların aslında iyi niyet temeline dayanan birtakım nedenleri olabileceğine işaret etmektedir:
Arkadaşlarınız bu acı verici olaydan sonraları size nasıl davranacaklarını bilemedikleri, hatalı sözler kullanmaktan korktukları için ırak kalıyor mümkünler.

Yaşadığınız yitik karşısında gösterdiğiniz tepkilerin yoğunluğunu anlayamayabilirler.

Aynı hadise kendi başlarına gelse ne yapacaklarını bilemediklerinden ırak durabilirler.

Kayıpları olan biri bi şekilde, daha çabuk olgunlaşabileceğiniz için arkadaşlarınızın değerlerini ve hayat tarzlarını yalın, yüzeysel görebilir, bu nedenle onlardan siz uzaklaşabilirsiniz. Onlar da sizin kendileriyle ile olmak istemediğinizi düşünebilirler.

Bu acıdan etkilenmekten korktukları için yakınlıktan kaçınabilirler.

Yasınızın içinde boğulduğunuza ve çok duyarlı davrandığınıza inanıyor mümkünler.

Bazıları da bundan sonra bir an önce normale dönmenizi istiyor mümkünler.

Olaydan sonraları göstermekte olabileceğiniz farklı davranışlardan korkuyor mümkünler. mesela olaydan önce hayata epey müspet bakan, kendine emniyetli, yakın ilişkiler kurabilen, şefkatli 1 insan iken 1 anda arkadaşlarınız tarafından epey değişik biri bi şekilde görülüyor olabilirsiniz. Arkadaşlarınız da sizinle olan ilişkilerinde birbirini güvende hissedebilmek için tekrardan eskisi gibi olmanızı bekliyor mümkünler.

Böyle bir afeti yaşamış, bir yakınını veya yakınlarını kaybetmiş biri bi şekilde arkadaşlarınızla ve diğer yakınlarınızla bu olumsuzlukları yaşıyor olmanız epey doğaldır. Arkadaşlarınızın sizin yaşadığınız acıyı eşdeğer yoğunlukta yaşamaları hiç olabilir değildir. yalnız acınızın hafiflemesi için arkadaşlarınızın ve yakınlarınızın desteğinin epey kritik olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. İlişkilerinizdeki zorlanmanın, yukarıda sayılan nedenlerden kaynaklanabileceğini kendinize hatırlatmaya; arkadaşlarınızla açıkça konuşmaya çalışın.

Bu çabayı gösterdiğiniz takdirde, içinden geçtiğiniz bu zorlu döneme rağmen sağlam bi şekilde ayakta kalabilen ve daha da olgunlaşıp gelişen arkadaşlık ilişkileriniz olacaktır. Yıkıntılar arasından yepyeni arkadaşlıklar da doğabilir. Vakit geçtikçe, ilişkilerinizde ehemmiyet verdiğiniz mevzular ve öncelikler değişebilir; bundan sonra hiçbir vakit bu acı verici hadise öncesindeki halinize geri dönemeyebilirsiniz. Yalnız şunu unutmayın ki en yakın dostlarınız, sizi bu yepyeni kişiliğinizle de sevip saymayı sürdüreceklerdir. Derin dostluklarımız bizim en kıymetli hazinelerimizdir.
JulesVerne