A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Deprem, Korkusu, Ve, Kaçınmalar
Deprem Korkusu Ve Kaçınmalar

Deprem Korkusu Ve Kaçınmalar DEPREM KORKUSU ve KAÇINMALAR Yatak odasında uyumama: Bazılarımız ilk büyük depremi yaşadığımız mekana gitmekten korkuyoruz. Ve çoğumuz içinde bu yer yatak odamız. her aile fertleri oturma odasında hep beraber uyuyorlar. Sanki yatak odasında olan zelzele oturma odasında olmamış gibi. Böyle olunca da uyku kalitesinde azalma ertesi güne yansıyan 1 yorgunluk, gerginlik hali oluyor. Bence olağan üstü halden normal yaşama geçmenin zamanı çoktan geldi de geçiyor dahi.

Kapalı mekanlardan ırak durma isteği: zelzele sonrasında kapalı yerlerden ırak durma hele ancak başına böyle 1 yerden kaçınma birlikte epey sık karşılaştığımız 1 durum. Bunu ne gibi olumsuzlukları var. örneğin kapalı 1 yerde çalışan şahıs devamlı tedirgin olduğu için dikkatini işine veremiyor, sinirli ve gergin davranışları birlikte gereksiz tartışmalara ol açabiliyor. İş verimi düşüyor. konut hanımı ise yanında devamlı birilerini istiyor.

Banyo yapmaktan kaçınma: Temelinde ya banyo yaparken zelzele olurda çıplak yakalanırsam. Ve öyle kaçarsam düşüncesi var. Bu yüzden haftada iki-üç defa banyo yapan birtakım insanlar ayda bire kadar zamanı uzatmaya başlamış. Ve epey dar zamanda banyodan çıkar olmuş.
Cinsellikten kaçınma: En başta yazdığım durumla da ilintili bi şekilde ortay çıkan bu durum hayattan zevk alamama ya paralel ortay çıkmış mümkün. yalnız 1 farklı dinamik yorum ise çıplakken zelzele olursa ne yaparım kaygısı. Cinsel hayat insan hayatında psikolojik ve bedensel boşalmayı ve gevşemeyi sağlayan epey kritik 1 durumdur. Dolayısıyla bu boşalımın gerçekleşmemesi birlikte günlük yaşamda sıkıntılarını şimdiden ortaya çıkarmaya başlamıştır dahi. Evinde cinsel tatmini bulmayan birtakım kişilerin dışarıya kayması bunun en uç örneği olsa dahi azımsanmayacak oranda karşılaşılan 1 durumdur.

Gelecekten hiçbir beklentinin kalmaması: bundan sonra asla 1 şey eskisi bu gibi olmayacak. Ve ben bundan sonra niçin yaşıyorum. Bu fikir depressif fikir içeriğinin 1 mahsulü bi şekilde karşımıza çıkmakta ve insanın maddi ve içsel gelişimini engellemektedir. Gelecekten beklentisi olmayan birinin işinde evinde yenilikler için gayret sarf etmesi beklenemez. Bu nedenle bu patolojik fikir içeriğinin yol açtığı olumsuzlukların gözden kaçırılmaması gerekir. Depresyon sorgulanmalı ve gerekirse tedavi ettirilmelidir.

Genel 1 alaka kaybı: Eskiden zevk alarak yapılan 1 epey işe karşı bundan sonra alaka duymamama psikolojik durumumuzdaki kapsamlı çökkünlük halinin 1 farklı yansıması bi şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Gereğinden çok duyarlı davranma: Tekrar zelzele olacak söylentileri yüzünden hayatının esas düzeni üzerinde ciddi değişiklikler yapma. Örnek işinin evinin bütün yakınlarının olduğu 1 mekanı terk etme göç edip gitme düşüncesi. Bu fikir birlikte insanlar psikolojik sorunlarında kaçtıklarını sanmaktadır fakat aslında yapılan bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır ki bu çeşit kaçışlar ruhsal durumumuzdaki olumsuzlukları değiştirmemekte aksine arasıra daha da olumsuz hale getirmektedir.

Yalnızca fizik bi şekilde hasarlı ve oturulamayacak durumdaki mekanları değiştirmek onun dışında söylentilerle veya ne vakit olacağını asla kimsenin kesin bi şekilde söyleyemeyeceği 1 depremden kaçmak için hayatımızdın esas dinamiklerini değiştirmenin anlamlı olmayacağını hatırlatmak isterim.

Hem sonraları nereye kaçabilirsiniz ki. En emniyetli olduğu mekan bi şekilde söylenen Konya dahi salandı. Mevcut durumunuzdaki şartları iyileştirmeyen çalışsanız bu psikolojik sorunlarınızın daha kolay çözüldüğünü göreceksiniz.

Bunlar bu günlerde en epey karşılaştığımız durumlar. şayet sizde de halen günlük yaşamını etkileyecek boyutta anormal irkilmeler, korkular ve kaçınmalar varsa 1 an evvel 1 psikiyatristle görüşmenin zamanı gelmiş demektir.
JulesVerne