A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Data, Protection, Manager, Nedir, Genel, Bakış,
Data Protection Manager Nedir?Genel Bakış

Data Protection Manager Nedir?Genel Bakış

System Center ailesi ile birlikte sunulan ürünlerden bir taneside Data Protection Manager 2007’dir.Sahip olduğumuz dataların gün geçtikçe büyümesi ve önem kazanmasıyla yedekleme stratejileride çeşitlilik kazanmıştır.İşte bu noktada Data Protection Manager ürünü  bu datayı korumada bize efektif bir çözüm sağlamaktadır .DPM sayesinde ,Active Directory domainlerinizde bulunan sunucular için disk tabanlı/ tape tabanlı  yedekleme ve recovery işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.DPM replikasyon,senkronizasyon ve geri dönüşüm noktası oluşturma işlemlerini gerçekleştirerek sunucularınız için tam bir koruma sağlamaktadır.

Bir önceki versiyon olan DPM 2006 ile DPM 2007 arasında önemli farklar bulunmaktadır.DPM 2007 ile sunulan yeniliklere örnek olarak ;
-    Tape-based yedekleme çözümü
-    Exchange Server 2007,Sharepoint Server 2007,WSUS 3.0,Vırtual Server 2005 SP1,Windows Server 2008 için yedekleme desteği-    Clustered sunucular üzerinde dosya yedeklemesi
-    System State yedeklemesi
-    Tape data encryption
-    64-bit desteği
-    Domainler arası koruma
-    DPM Management Shell

özelliklerini verebiliriz.
İsterseniz kısaca DPM’in backup ve recovery teknolojilerini inceleyelim.
DPM 2007 ile birlikte temelde iki çeşit koruma gerçekleştirebilirsiniz.Disk-based protection ve tape-based protection.
Disk Based Protection:
Disk-based koruma adından da anlaşılacağı gibi sunucular üzerindeki diskleri temel alan yedekleme teknolojisidir.Veriler bir sunucudaki diskten alınarak, diğer bir sunucudaki diske yedeklenir.Disk-based koruma sağlayabilmek için DPM , korunan sunucular üzerindeki verinin bir kopyasını oluşturur.Bu kopyalar DPM sunucusu üzerindeki disklerde bulunan storege pool içerisinde saklanır.

Korunan sunucu üzerindeki data kopyalandıktan sonra(replica) belirlediğimiz interval aralıklarında kaynakla bir senkronizasyon gerçekleştirir.Bu senkronizasyonun temel amacı herhangi bir hata durumunda kaynak kontrol edilerek bunun DPM tarafından anlaşılabilmesidir.
Bir sunucunun korunabilmesi için öncelikle o sunucu üzerine DPM Agent’ın yüklenmesi ve sunucunun datalarının protection group’a eklenmesi gereklidir.Agentlar protection grouplardaki dataları izleyerek değişiklikleri belirler ve bunu DPM sunucusuna iletir.Burada Protection Group,bilgisayar üzerindeki data kaynaklarının korunması işleminin yönetiminden sorumludur.Bir protection group,aynı protection konfigurasyonunu paylaşan data kaynaklarının toplamıdır diyebiliriz.
Tape Based Protection:
Tape-based korumada ise DPM kaynaktaki dataya doğrudan tape-disk’e aktarmaktadır.Bu metotta DPM datayı full yada incremental olarak yedekleyebilir.
Recovery Process:
Recovery işlemi için koruma metodu seçimi önemli değildir.Yani tape-based yada disk-based yönteminde de aynı recovery işlemi gerçekleşir.DPM recovery işlemi için recovery points(geri dönüşüm noktaları) oluşturur.Maximum oluşturabileceği geri dönüşüm noktası protection gorup başına 64 adettir.Uygulama veri kaynakları için DPM bünyesinde 448 express full backup ve 96 incremental backup barındırabilir.Recovery işlemi oluşturulan recovery points,korunan datanın tipine göre değişiklik gösterebilir.Eğer bizim kordupumuz data dosya bazlı ise(file-data),DPM geri dönüşüm noktalarını,belirlediğiniz zamanlarda, kopyanın bir gölge kopyasını alarak oluşturulur.Ama uygulama bazlı koruma gerçekleşirecekseniz(application-data),herbir senkronizasyon ve full backup otomatik olarak bir recovery point oluşturacaktır.

Bu oluşturulan geri dönüşüm noktaları(recovery points) aracılığı ile DPM konsolunu kullanaran sihirbaz yardımıyla recovery işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Genel olarak çalışma mimarisi bu şekildedir.İsterseniz biraz önce bahsettiğimiz file data ve application data kavramlarını biraz inceleyelim.
Belirttiğimiz gibi DPM üzerinde koruma yaparken bunu dosya bazlı yada uygulama bazlı olarak gerçekleştirebilirsiniz.
File Data Protection:
Bu koruma yöntemi ile paylaşımları, mount edilmiş diskleri,klasörleri koruyabilirsiniz.Dikkat etmeniz gereken nokta dosyaların bulunduğu disklerin NTFS dosya biçimini kullanarak formatlanması gerektiğidir.
Dosya koruması gerçekleştirirken varolan klasörleri ve alt klasörlerini klasik biçimde seçebilirsiniz.Aynı zamanda DPM ile birlikte gelen özelliklerden biri olarak da dosya uzantısına göre belirli dosyaları hariç tutabiliriz.

Bu özelliğin en büyük yararlarından biri gereksiz dosyaların yedeklenmesini önleyerek hem disk alanı hemde bandwidth bakımından size yarar sağlamasıdır.Aynı zamanda organizasyonunuzda DFS(Distributed File System) kullanıyorsanız DPM ile bu hiyerarşininde korumasını sağlayabilirsiniz.
Application Data:
DPM 2007 ile birlikte dosya bazlı korumanın yanında uygulama bazlı korumada sağlayabilirsiniz.Şimdi ne tür uygulama bilgilerini koruayabileceğimize bakalım.;
-    Exchange Server Storage Groups: DPM ile Exchange Server 2003 SP2 ve Exchange Server 2007 sunucularının storage grouplarını koruayabiliriz.Bu tip korumada dikkat etmemiz gereken noktalar


Seçilen storage group içerisindeki herhangi bir veritabanını koruma işleminden hariç tutamazsınız.
Exchange Server 2003 üzerindeki tüm storage grouplar aynı protection group’un üyesi olmak zorundadırlar.
Korunan storage Grouplar için circular logging’i devre dışı bırakmanız gerekmektedir.

-    SQL Server Database: DPM, Microsoft SQL Server 2000 SP4, SQL Server 2005 SP1, ve SQL Server 2005 SP2 veritabanlarını koruyabilir.Yine aynı şekilde seçilen veritabanından herhangi bir bilgiyi koruma işleminden hariç tutamazsınız.Aynı zamanda DPM ,aşağıdaki veriatabanları için incremental backup gerçekleştiremez.


SQL Server 2000 ve SQL Server 2005 master database
SQL Server 2000 msdb database
SQL Server 2000 model database

-    Windows SharePoint Services: DPM Windows SharePoint Services 3.0 ve Office SharePoint Server 2007 yüklü sunucuları koruyabilirsiniz.

-    Virtual Server and Virtual Machines: DPM , Virtual Server 2005 R2 SP1 yüklü sanal sunucuları ve guestleri koruyabilirsiniz.

Genel olarak DPM 2007 yapısına baktıktan sonra isterseniz şimdi kuruluma geçelim.
Kurulumdan önce DPM’in kurulacağı sunucu için bazı gereklilikler bulunmaktadır.İlk önce işletim sistemi açısından gerekliliklere bakalım.Sisteminizde


Windows Server 2003 Service Pack 2 (SP2)
Windows Server 2003 R2  SP2.
Windows Storage Server 2003 SP2.
Windows Storage Server 2003 R2 SP2.

İşletim sistemlerinden birisi kurulu olmak durumundadır.
DPM’i kurmadan önce işletim sistemi gereksinimleri ise aşağıdaki gibidir;


DPM için desteklenen işletim sistemleri Windows Server 2003 R2 SP2/Windows Storage Server 2003 SP2
Windows PowerShell 1.0
Windows Server 2003 Service Pack 2 üzerinde Windows Deployment Services(WDS)
Microsoft .NET Framework 2.0
Internet Information Services 6.0
Microsoft SQL Server 2005 Workstation components
Microsoft SQL Server 2005 with Reporting Services (DPM 2007 zaten SQL Server 2005 Standard Edition içermektedir)
Microsoft SQL Server 2005 Service Pack 2.

DPM ile koruyacağınız sunucuların ise aşağıdaki gereksinimlere ihtiyacı bulunur;
Dosya sunucuları için kullanabileceğiniz işletim sistemleri;


Windows Server 2003 Service Pack 1 (SP1)
Windows Server 2003 x64
Windows Server 2003 R2
Windows Server 2003 R2 x64
Windows Storage Server 2003 SP1
Windows Storage Server 2003 R2
Windows Storage Server 2003 R2 x64
Windows Server 2008 (Pre-release version).

SQL Server sunucuları için;


Microsoft SQL Server 2000  Service Pack 4 (SP4)
Microsoft SQL Server 2005  SP1 yada Service Pack 2 (SP2)

Exchange Server sunucuları için;


Exchange Server 2003 SP2
Exchange Server 2007

Virtual Server sunucuları için;


Microsoft Virtual Server 2005 R2 SP1

Windows SharePoint Services sunucuları için;


Windows SharePoint Services 3.0
Microsoft Office SharePoint Server 2007

Istemciler için;


Windows XP Professional SP2
Tüm Windows Vista sürümler(Home edition hariç)

Şimdi kuruluma geçebiliriz.
1-DPM 2007 DVD’sini takarak içerisindeki setup.exe’yi çalıştırın.Açılan pencerede Install Data Protection Manager’a tıklayın.

2- Lisans anlaşmasını kabul ediniz.

3-Karşılama penceresini next ile geçiniz.

4-Prerequisites Check ekranında DPM kurulumu için ön gereksinimler taranır.Bu tarama sonucunda Details kısmında hatalar ve çözüm önerileri bulunur.

5-Registration sayfasından kayıt bilgilerinizi girebilirsiniz.

6-Installation Settings kısmında yapımıza göre DPM kurulumunu devam ettirebiliriz.En üst pencerede DPM kurulum dizinleri görülmektedir.
SQL server settings kısmında ise DPM ile birlikte kullanılması zorunlu olan SQL Server 2005’in yerine göstermeniz istenir.Burada eğer SQL Server’ı kurmak istersek üstteki kutucuğu işaretleyip DPM Dvd’si içerisindeki SQL Server 2005’i kurabilirsiniz.Eğer yapınızda zaten SQL Server 2005 mevcut ise o zaman aşağıdaki kutucuğu seçerek devam ederiz.

7- Yapınızda bulunan SQL Server 2005 için instance name’i girerek authentication işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Burada dikkat edilmesi gereken nokta,yapınızda bulunan SQL Server 2005 için;


DC kurulu bir sunucu üzerinde olmaması
DPM sunucusu ile aynı domain içerisinde olmalı
SQL Server Database Engine ve Reporting services komponentleri kurulu olmalıdır.

8-Kurulum ve rapor oluşturmada kullanılacak hesaplar için şifre belirleyiniz.

9-DPM için Microsof Update kullanımı ile ilgili kutucuğu tıklayarak Next’i tıklayın.

10-Müşteri Deneyimi Geliştirme Programı’na katılıp katılmayacağınıza dair ilgili kutucuğa tıklayarak devam ediniz.

11-Şimdiye kadar yaptığınız ayarların bir özetini bu pencrede görebilirsiniz. Kuruluma başlamak için Install’a tıklayın.

12-Yükleme işlemi bittiğinde pencere bize varsa hataları gösterecektir. Kurulum başarı ile tamamlandığında DPM’i kurduğunuz bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

13-Kurulumdan sonra sağlıklı bir şekilde konsola erişim sağlayabilirsiniz.