A
B
C
Ç
D
E
F
G
Ğ
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
U
Ü
V
Y
Z
Q
W
X
+ İçerik Ekle
Daniel, Defoe, Hayatı
Daniel Defoe Hayatı

Daniel Defoe Hayatı

 

Daniel Defoe’nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi. Dünya edebiyatına “Robinson Crusoe” ile damga vurmuş olan meşhur İngiliz yazar Daniel Defoe’nin biyografisi ve eserleri.


Daniel DEFOE (1659 – 1731)

Dünya edebiyatındaki en ünlü macera hikayelerinden biri olan “Robinson Crusoe”nun yazarıdır. Daniel Defoe 1659 yılında Londra’da doğdu. Bir kasabın oğluydu. Babası resmi mezhepten ayrılmış bir topluluğa dahildi, bu topluluğa “Muhalifler” deniyordu. Daniel Defoe öğrenimini Newington Green’de ki “Muhalifler Akademisi” nde yaptı. Yazı hayatına yirmi iki yaşında rahipleri eleştiren bir broşür yayımlayarak başladı. 1685′te Monmouth Dükü’nün hazırladığı ayaklanma hareketine katıldı. Başarısız olan ayaklanma sonunda talihi rast giderek cezalandırılmaktan kurtuldu. Aynı yıl ticaret hayatına atıldı. Fransa, İspanya gibi yabancı ülkeleri dolaştı. 1692′de iflas etti, ticareti bırakarak yazı yazmaya başladı. 1702′de çıkan “The Shortest Way to Dissenters” (Muhalifliğe Giden EN Kısa Yol) adlı broşüründe Muhaliflere yapılan haksızlıkları konu olarak işlediği sebebi ile tutuklandı. Başı cendereye geçirilerek üç gün halka teşhir edildikten sonra hapsedildi. Hapiste “Hymn to the Pillory” (Cendereye İlahi) adlı manzumesini yazdı.

Daniel Defoe edebiyat alanında en büyük ününü 1719′da yayınlanan “Robinson Crusoe” adlı eseriyle sağladı. Bu ölümsüz romanda Daniel Defoe medeni bir adamın elinde hiç bir araç olmaksızın doğayla karşı karşıya kalıp onunla savaşmasını ele almıştır. Alexander Selkirk adında bir İngiliz denizcisinin başından geçenlere dayanan bu kitap dünya klasikleri arasında yer almaktadır ve dünyada en yaygın şekilde bilinen ve okunan bir eser olma özelliğini taşımaktadır.

Daniel Defoe’nun diğer önemli eserleri arasında Dilsiz Filozof, Kaptan Singleton, Mol Flanders ve Dünya Çevresinde Yeni Bir Deniz Yolculuğu bulunmaktadır.

Robinson Crusoe Özeti

Robinson Crusoe bir deniz kazası sonunda kimsenin yaşamadığı ücra bir adaya düşen bir denizcidir. Bundan kurtulma ümidi olmadığından kendine bir ev yapmak, hayvanları evcilleştirmek, buğday yetiştirmek, avladğı hayvanların postlarından faydalanarak kıyafet elde etmek zorunda kalır. Zamanla bu hayata alışan Robinson’un keyfini kaçıran tek olay adaya gelen vahşi yerlilerdir.

Robinson Crusoe yerlilerden saklanırken bir gün genç bir yerli ile karşılaşır. Elinde tüfeği olduğundan onu yakalayarak evine götürür. Karşılaştıkları zaman günlerden cuma olduğundan Robinson Crusoe yamyam yerliye “Cuma” ismini koyar. Cuma yavaş yavaş İngilizce konuşmasını öğrenir ve aynen Robinson Crusoe gibi yemek yemesini ve avlanmasını öğrenir.

Robinson’la Cuma’nın bu hayatları tam 28 yıl sürer. EN sonunda bir gün adaya çıkan korsanları yakalayarak gemilerini ele geçirmeyi ve adadan kaçmayı başarırlar. Cuma’da Robinson’dan ayrılmaz ve onunla birlikte İngiltere’ye gider.